• anadoluda yaşarken öyle geliyor, bana da öyle geliyordu. ne zaman istanbula gelsem en güzel, en tarihi, en deniz kenarı yerlerini gezdiğimiz ve hep eli yüzü düzgün evlerde/otellerde konakladığımız için sanki cennette yaşıyo burda yaşayanlar diye düşünüyordum.

şimdi herkes çömelsin, istanbulda yaşadığım en büyük zorluktan bahsedicem size.

bu ikinci ev, özene bözene taşındım temizliğini yaptım burda her şey daha iyi olacak dedim, mutfak küçük ama idare eder dedim, balkonu anlatmadığım kimse kalmadı vs vs.

dün sabah uyandım ve balkon kapısı önünde kara tombul çekirdek büyüklüğünde iki üç yerde kaka gördüm. içime oturan öküzü anlatsam ağlarsınız. dolaptaki fare zehirini çıkardım biraz mutfağa koydum biraz yatak odasına, evden bir saatliğine çıktım, geldiğimde mutfaktaki yem bitmişti.

dolapta fare zehri bulundurmamın sebebi diğer eve de lağım faresi girmesiydi. ilaçlattım delikleri kapattık filan kurtulmuştum.

şimdi yqtak odasında yazıyorum bunları size, burası temiz kapı altına yolluk tıkadım.

istanbulda yaşamak havalı değil, hayatımda en son fareyi çocukken damdaki asmaya geliyo diye kapan kuran dedemin kapanlarında görmüştüm. şimdi belki üzerinde yürüdüğü yatakta yatıyorum.

galiba çıldırıcam.

allah aşkına evine daha önce fare girmiş user varsa bana bi mesaj atsın napmış da kurtulmuş. hadi çabuuk.
  • ankara bir memur kenti olduğu için anca 657'ye kadar havalanabiliyor...
  • (bkz: istanbulda yaşayanların mal olması)

eğer zorunluluğu yoksa işini, mesleğini ülkenin farklı yerlerinde gerçekleştirebiliyorsa istanbulda yaşayan adam net maldır. hayat mı lan bu?

mesela ben malım. neden? çünkü öğretmen olarak anadoluda çok daha rahat şartlarda yaşayabilecekken istanbulda yaşıyorum.
    samsuna tayin olabilsem, atakumda, kurupelitte deniz manzaralı bir evim olsa, sabah kalkınca camdan hırçın karadenize baksam, arka balkonumda yemyeşil ormanları görsem güzel olmaz mı? olur ama ben bağcılarda yaşıyorum.

edit:2022 ağustos ayı itibariyle istanbuldan kurtuldum ve samsunda yaşıyorum. henüz hayalini kurduğum o eve ve manzaraya shaip değilim ama buna da şükür.
  • aynı havanın antalya'da yaşayan insanlarda da görüldüğü durum. antalya'nın insanı da havalıdır. kendini bi bok zanneder, soğuktur, herkese tepeden bakar.
  • (bkz: havalı değildir o havalı olsa duramazdın)

zavallı olmasın sakın? yaşaması zor olmasından mütevellit her gün dert yanan adam, ağlanan adam size havalı geliyorsa bilemem tabiî! ...
    yok yani hayat pahalılığı desen dünyada sayılı üç beş şehirden sonra gelir. hakeza trafiği desen cabası. insanları desen gayet kozmopolit bir şehir olarak her cins her ırk her tip her din her soydan her psikolojiden insana rastlamak da mümkün. carpik kentlesme, artan nufus orani, sehir merkezlerindeki park problemleri, hava kirliligi, hırsızlık, yaşanan terör ve tecavüz olayları, suç oranlarındaki artış v.s ve daha aklıma gelmeyen bir sürü şey daha.
    tabi yaşamın zorluk seviyesine gore, kimisine göre hayatta kalmayı basarabilen, mutlu yasayabilen ya da oyle gorunmeyi beceren kişiler size çok cool geliyorsa bilemem. bana gelmiyor açıkçası. her an bırak bu şehri ülkeden bile siktir olup gitmeyi düşünürken her gün bana havalı değil aksine acinacak düzeyde geliyor bu boktan şehirde yaşamak. şehir dışında yeşillikler içinde bir yerde yasamasam çoktan delirmistim kesin. hoş pek de akli selim olduğum söylenemez ya ama yine de kendimi cool değil daha çok aciz hissediyorum orası kesin. eski havası civasi kalmadı burada yaşamanın yani bilesiniz. gelmek isteyen varsa ona göre gelsin. taşı toprağı altın devirleri çoktan bitti yani.
  • bağcıların nerede olduğunu akıllara getiren tespittir.
  • neresinde yaşarsan yaşa fark etmeyen varsayım. sokağa çıktığında iğrenç bir kalabalığın ortasına düşüyor musun? gittiğin restoranda gözünü dikip bakanlar oluyor mu? sokaklar her an her yerden her türlü taarruza uğrayabileceğin serengeti düzlükleri gibi mi? hayat diğer tüm şehirlerimizden daha pahalı mı?istanbul'dasın ve coolluğun tadını çıkar dostum.

ha etiler'de dubleks villada yaşıyorsundur da halkla da pek muhatap olmuyorsundur, sen her yerde havalısındır zaten canım benim. o parayla istanbul'da cool olacağıma ben olsam monaco'da cool olurdum. dışarı çıkınca da prensle falan karşılaşırdım yolda. bak işte bu havalı olurdu gerçekten.

not: istanbul'a gelmeyin gençler. bok gibi yer. valla bak.
  • bir yaldarak beyanıdır. doğma büyüme istanbul kalamışlı olduğum halde 15 milyonluk nüfusuyla istanbul beni yalnızca tiksindiriyor. hiç de havalı olmayıp gayet de hizmet ve kalite bakımından sefalet çekmektedir istanbulda yaşayanlar. kiralar trafik gürültü kakafoni ter kokan lüzumsuz kalabalıklar hayat kalitesinin düşüklüğü yazın ortasında yağıp evine arabana sıçan taşlar kışın yaşanan ıslak soğukluk. bi git allahisen sen istanbulun dışına çıktın mı ya da istanbuldan hiç bıktın mı?
  • trafikten metrobusten hava atmaya zaman kalmiyor. havamiz yok ki hava atalim.
  • zamanında almanya'da yaşayan türkler için "orda tuvalet temizliyorlar ama buraya mercedes ile geliyorlar" şeklinde bir efsane vardı. bu durum aynen ona benziyor.
hesabın var mı? giriş yap