şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • çoğu istanbullu’da gördüğüm durum, işe gitmesi ya da zorunlu olarak bir yere gitmesi dışında tek yaşadığı yer kendi ilçe ya da semt sınırları adam beylikdüzü’nde yaşıyor haftasonu trafikten kalabalıktan zaman kaybından kendi ilçesine bağlı yaşıyor.
  ataşehir’deki aynı, beykoz’daki aynı, bakırköydeki aynı.
  sorsan istanbul’da yaşıyorum.

  bahçeşehir’de oturuyor orada parka belirlediği kafeye ya da market dışına çıkamıyor gidip bir beşiktaş’ta çay içeyim, taksime geçip galata kulesini göreyim, sarıyer sahilde gezeyim kadıköy’de aylak aylak gezeyim yok.

  istese de yapamaz çünkü istanbul denilen yer ilçe hapishanesi.
  not:küçükçekmecespor
 • anadolu'da yaşayanlara göre daha çok çıktıklarına emin olduğum durum.
 • bahçeşehir’de yaşayan bir insan olarak maalesef katıldığım önermedir.

  lakin sorun bahçeşehir’de ya da beylikdüzü’nde değil. sorun beşiktaş’ın, kadıköy’ün, ortaköy’ün çok kalabalık olmasıdır. tatil günleri ve saatleri buraları güzel çomar kardeşlerimiz dolduruyor. mesafe hiç sorun değil ancak o kalabalığa katlanmaya gerek yok.

  not: istiklal caddesi’nde yürürken savaş veren insan. galiba yaşlandım.
 • ortaköyde yaşıyorum yaklaşık 30 senedir, şu garip iğrenç ortaköy sahilinde ne buluyorsunuz anlamıyorum. yazları eve gidip gelmek tam bir işkence yılda 4-5 kez anca o meşhur ortaköy sahiline inerim o da aç karnımı kumpir ile doyurmak için. bütün sosyal aktivitelerim, beşiktaşımızın maçları dışında ilçemiz dışında yaşanmaktadır.
 • ilçem dışından bildiriyorum, beylikdüzü, bahçeşehir ne zaman istanbul oldu anasını satayım? ilçem üsküdar, iş şişli, rakı kadıköy, balık beşiktaş.
 • beylikdüzü'nde oturan yazar beyanına benzettim biraz.

  kaldı ki bu durumun yaşanması ne yazık ki trafik ve otopark sorunudur.
  ama insanları oturduğu semtlere bağlı kalmasını sağlayan iki faktör var bana göre.
  ilki çok güzel semtte oturuyor ve istediği her şey elinin altında olabilir.
  ikincisi de sosyalleşecek ve örneğin beylikdüzü'nden beşiktaş'a gitmesini sağlayacak bir arkadaş ya da dostu olmamasıdır.

  nefes almak, kafa dinlemek istenildiğinde istanbul dışına çıkmak en mantıklısı oluyor.
  en azından 1 saat yol gittiğinde, başka bir şehre geldiğini biliyorsun. bir ilçeden bir ilçeye gitmek için zaman harcayınca günün piç oluyor.
 • istanbul'da yapılması gereken, doğru eylem.

  uzun süredir 10 km çapında bir hayat kurdum kendime, mümkünse dışına çıkmıyorum.
 • aksine istanbul'da yaşayanlar şehir içinde uzak mesafelere gitmeye alışkındırlar. çok pahalı olduğu için merkezi bir yerde oturamıyor olabilirsin. ama sosyalleşecek yerler daha merkezi yerlerdedir, orada buluşulur. sen ataşehirdesindir, arkadaşın bahçeşehirde ya da ataköyde. 50 km demez yanlarına gidersin normal gelir. ankara'da olsan asla gitmeyeceğin mesafeler bunlar...
 • 1 ay içinde neredeyse tüm istanbulu geziyorum. sıkıntı bende mi acaba.
 • 6 yıl yaşadım tarihin başkenti'nde. tarihi coğrafyasında adımlamadık yer bırakmadım desem yeridir. fakat diğer ilçelerine gezmek için dahi gitmedim. bir kaç kez arkadaşlarla buluşmaya uzak ilçelere gittim, toplu taşımadan ve şehirden soğudum resmen.