şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle (bkz: yıkılmalı çıkar diye sağlamlık testi yaptırmamak)

kimse bir kuruş dahi cebimden gitsin istemiyor. bunun çözümü nasıl olacak!

aklıma şöyle bir çözüm geliyor. seferberlik ilan edilecek. şu anda istanbul'da oturanı olmayan, boş evlere yıkılması gereken binalardakiler yerleştirilecek, boşaltılan evler de yıkılacak ve toki yenilerini yapacak. bu sürede emsal kira bedeli ödenecek.

daha sonra yeni yapılan evlerin sadece maliyetini 10 yılda taksit öder gibi devlete ödeyecekler. emekli, bordrolu vb. isen maaşından otomatik kesinti yapılacak.

bana derseniz; ben 5 katlı bina diktim, 4 katı boş, kiraya vermedim, ev benim değil mi, neden başkası otursun. derim ki 'seferberlik, ulusal güvenlik meselesi'
  • aslında yenileme çalışmaları kentsel dönüşüm adında var ama hatalarla dolu. bir tür mafyacılığa dönüşmüş durumda.

sizi evinizden çıkarıp başka yere bir süre yerleştirip kiranızı ödeyenler var, sonra evinizi yapıp size veriyorlar ama rant aracı olarak kullandıkları için metre kareyi küçültüp üzerine para istiyorlar. hele bazıları var ki, artık burada değil şuradaki yaptığımız evlerde oturacaksınız diyor, üstüne para istiyor. eskiden toplu ulaşıma yakınken sonra ücra köşelere atıyor.

ben demiyorum ki bedava olsun, ama insanların haklarını gasp etmesinler. o da devletin denetimiyle olabilecek bir şey. sıkı sıkıya denetlenerek insanların haklarını sağlam evler olarak vermek lazım. çoğu şey yine devlete düşüyor. hakkını verdikten sonra kimsenin bir miktar ödemeyi sorun edeceğini düşünmüyorum.