şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çapa tıp karşısında ilk adım et lokantası
  beğendili et döneri çok güzel
 • (bkz: mayk cafe)
 • bir kuru fasulye-pilava neredeyse 30 tl hesap çıkaran yanyalı fehmi lokantasının dahil edilmemesi gereken lokantalardır.
 • listesini dikkate alacağım lokantalar bütünü.

  ama yanyalı ve kanaat, esnaf değil arkadaşlar. türk mutfağı restoranı evet ama esnaf lokantası değil. yani diğerleri de yanyalı-kanaat gibiyse ona göre düşünelim.

  neden derseniz, esnaf lokantası = harbiden esnafın, çalışanın, öğrencinin filan gidip makul fiyata karın doyuracağı, sefertası yerine düşünülebilecek bir yer.

  fakat yanyalı ve kanaat = resmen turistik artık. hadi kanaat yine olur belki, onda bir mahallelilik hala var. ama yanyalı? ödeyeceğiniz o hesap? yo dostum, bir kadıköy "esnafı" olarak yanyalı asla benim günlük yemeğimi yiyebileceğim bir yer değil.

  bu ikisi, klasik esnaf lokantasıyla çiya gibi ne olduğu belirsiz garip oluşum arasında bir yerde duruyor. hatta bence çiya ortadan kaybolup yerini yanyalı'ya bıraksa çok daha nefis olur ya neyse.

  çiya'ya entry yazmamıştım ama neden bu kadar sevmediğimi özetleyeyim: başarısız yemekleri, orijinalini bilmeyen istanbulluya "otantik" diye satmakta çok başarılılar. restoran düzgün ve üç beş turist geliyor diye fiyat da koymuş adam bir güzel. baharatsız yemeğe bi ton para bayılıyorsunuz.

  diğerlerini severim, hele yanyalı cidden nefistir. mutlaka gidin deneyin, pişman olmayacaksınız. ama dostum, esnaf lokantasılık bu deyil.

  bak eskiden sultanahmet adliyesi'nin orada bir erol esnaf lokantası vardı, her öğlen oradaydık. hem güzel hem esnaftı. hala varsa orası olur. deneyin.

  yanyalı: (bkz: #19903781)
  kanaat: (bkz: #15156782)
 • taşındıktan sonra bozsa da bolu et lokantası hem esnaf lokantası tanımına uyar, hem de çok iyidir.
 • sosyete restoranlarının esnaf lokantası olarak tanımlandığını öğrenmemize vesile olmuştur. bunun dışında klemuri gibi içinde şarap da servis edilen, gayet güzel karadeniz yemekleri de yapan, süper sevimli bir yerin esnaf lokantası olarak gösterilmesi biraz abes olmuş.
  esnaf lokantası için istanbul'un eski semtlerinde, eskiden beri kalmış lokantaları araştırmak yeterlidir. göç alarak genişlemiş muhitlerin, esnaf lokantası kültürü de tabii ki vardır ama lezzet ekseni buralarda çok ön plana çıkmaz istanbul için. istanbullunun alım gücü on yıllar boyunca çok fazla düştüğünden, esnafının, işçsinin tercihi de benzer oranlarda dönüşüm geçirdi. bol sulu, bol ekmekli tercihler, lezzetin önüne geçti.
  mevsimine göre, tatlısı, hoşafı, kompostosu olmayan bir yeri, zaten listeye almak diğerlerine haksızlık olur.
  fatih-beyoğlu-karaköy-balat-eyüp gibi bir çevrede çok sayıda iyi esnaf lokantası bulunabilir. bunların en babası ise nato lokantasıdır.
 • liste de kanaat lokantasını görünce ciddiye almadığım oluşum.

  kanaat lokantasının eski hallerini burada yazmanın hiçbir anlamı yok artık. orası tamamen ticari bir oluşum haline gelmiş durumda. yemekleri ciddi anlamda yağlı yapılmaya başlandı ayrıca garsonların aşırı kabalığı illallah ettiriyor masaları temiz tutmuyorlar ve fast food mantığıyla ye kalk diye gözünün içine bakıyorlar. ayrıca kanunlara göre bakkallar bile kredi kartı zorunluluğu yaşarken buraya kimse kredi kartı zorunluluğunu hatırlatmıyor. mekan üsküdar yemek yiyen tipler iktidar yandaşları olunca görmemezlikten geliniyor demek ki.
 • (bkz: filibe köftecisi)
  plase: (bkz: kurufasulyeci erzincanlı ali baba)

  kanaat lokantası diyen başka bir listeyi copy paste yapmıştır, sadece önünden geçmiştir. kanaat lokantası değil.

  bir de esnaf pizzacısı var listeye eklenebilecek: (bkz: pizano pizzeria)