• aslında yuksek motor sesi cikaran ayilar hapse atilsin, apartmanda çocuk beslemek yasaklansın gibi başlıklarda konu yakın zamanda gündeme geldi ama mevzu sadece bu ikisi olmadığı için ve artık dayanamaz olduğum şu akşam saatinde içimi sözlüğe dökmek istedim; böyle düşünen tek kişi değilsem belki biraz rahatlarım ya da belki bazı çözümler bile bulunabilir.

ana cadde üzerinde oturuyorum (e-5 filan değil, semt içi bir gidiş bir geliş iki şerit yokuş bir yol), evin önünde park var ve üst katımıza suriyeliler taşındı.

ana cadde üzerinde oturmak; gece sadece 02:00 ile 05:00 arasında duruluyor korna sesleri. gece yarımda ve sabahın yedisinde havalı kornalar çalınıyor, hemen hemen her gün gece vakti en az bir defa konvoy geçiyor, bir ara her akşam gece 11'de 'ölürüm türkiyemciler' geçiyordu neyseki azalarak bittiler, hafta sonları sabaha karşı dörtte son ses arabesk şarkılar açmış arabalar geçiyor, trafik bir saniye dursa bütün araçlar aynı anda kornalara asılıyor. iki sorum var sizce bu insanlardan hiçbiri hayatında gürültüden rahatsız olmamış mı; gürültüden rahatsız olabilecek hastaları olmamış mı, bi beş dakika uzanayım deyip gürültüden uyuyamadıkları olmamış mı, gürültüden uyuyamayan bir bebeğe denk gelmemişler mi. eminim bunları yaşamışlardır öyleyse neden başkasına bunu reva görüyorlar. ikinci soru şu havalı kornaları minibüsler çalıyor; bunların araca havalı korna takamamaları için bir kampanya bir şey yapamaz mıyız?

evin önündeki park; hava 3 derece iyileşse gecenin 12'sine birine kadar bu kış günü çocuklar parkta. bir çocuğun en geç gece onda yatması gerekmez mi? haftaiçi/haftasonu farketmiyor bu çocuklar okula gitmiyor mu? bir akşam sinirim çok bozuldu dayanamadım hasta bebek var uyutamıyorum diye çeşitli beddualar da içerecek şekilde bağırdım camdan. beddualardan dolayı haklıyken haksız duruma düştüm tamam ama gelen şu cevap da herşeyi özetliyordu; parkın dibinde oturuyorsun çekeceksin tabi. oysa adamın yapması gereken tek şey efendim oğlum demekti, cep telefonundan başını kaldıramadığı için çocuk dakikalarca baba, baba diye bağırdı. parka girişleri gece onla sınırlamak için birşey yapılamaz mı?

suriyeliler; evet on tane çocuk yapmışlar ve evet koşturarak apartmanı başımıza yıkmak üzereler ve evet bunlar da gece birden önce yatmıyorlar. aslında sayıca çokluk dışında bunlar bizim çocuklardan efendiler en azından avazları çıktıkları kadar bağırmıyorlar ama yetişkinleri de ayrı bir dert 3 tane kadın var evde topukluyla geziyorlar. gece gündüz demeden mutfakta yaptıkları işi dan dun gürültüyle yapıyorlar. çıkıp konuşacak olsak evde sadece bir kişi türkçe biliyor. ona söyledik durumu uyaracağım diğerlerini dedi dün akşam, sadece dün üç beş saat duruldu gürültü bugün üçe katlanmış bir şekilde geri geldi. şu anda apartmanın merdivenlerinden yuvarlaya ata ağır birşeyler indiriyorlar mesela.

evet sevgili sözlükçü sabredip buraya kadar okuduysan en azından bari sen korna kullanımına dikkat et, çocuğun sana seslendiğinde efendim de ve ona rutin bir uyku alışkanlığı kazandırmaya çalış. lütfen.

teşekkürler...
  • istanbul'daki korna problemi korkunç bir boyuta ulaştı. insanlar yarınlar yokmuşçasına kornaya abanıyor. artık korna sesinden evde oturabilmek bile imkansız hala geldi. istanbul zaten dünyanın en gürültülü 5 şehrinden biri. lütfen artık buna bir çözüm bulunsun. bu büyük bir problem, görmezden gelinecek bir şey değil. korna gürültüsünden akıl sağlığımızı yitireceğiz.
  • dayanılmaz bir hal almaya başlamıştır. beykoz gibi nezih bir yerde sahilde bir börekçide otururken bile caddeden geçen patlak egzostların, arabaların camını açarak hunharca yüksek sesle müzik dinleyen ve de dinleten vatandaşların gürültüsüne maruz kalıyoruz. börekçideki görmemiş ailelerin çükü altın kaplamalı şımarık erkek çocuklarının gürültüsü ise cabası.
  • nüfus azalmadığı sürece problem asla çözülmez hatta nüfus sürekli olarak arttığı için problem daha da kötüye gidecektir.
    doğma-büyüme istanbullu olmayanlar memleketine dönse istanbul'da sorun kalmaz.
  • ışık kirliliğinin de unutulmaması gerekli ...
  • müsebbiplerinden biri olduğum problem. anneme göre benim sesim çevre semtlerden duyuluyor. bunu göz önünde bulundurursak, sessiz konuşmaya çalışarak gürültüyü bir nebze olsun azaltabilirim..

deneyeyim o zaman!
hesabın var mı? giriş yap