şükela:  tümü | bugün
  • basit bir iktisat mevzusu.

talep artınca arzın fiyatı da artıyor yada tersi ama siz anladınız.

talep neden veya nasıl arttı ?

ne zaman yabancıya konut satışı, mülk satışı, toprak satışı tamamen serbest kaldı o zaman balon, balon oldu.

bir kaç bacağı olmalı bu işin. bir kere müşteri kafasına göre gelip istanbul'dan daire alıyor olamaz. istanbul'da daire almanın çok karlı bir iş olduğu 1 koyup 5 kazanabileceğini müşterinin kafasına dikte edecek bir pazarlama ağı olmalı.
    dubai gibi bir şehire açacağınız bir gayrimenkul şirketi bu iş için yeterli, dubai'ye gelen giden onlarca milyoneri tavladınız mı...

peki balon ne zaman patlar ve fiyatlar eski seviyesine geri çekilir.
    bir kaç aydır konut piyasası ile ilgilenemiyorum, yalnız 2019 yılı konut satışının dip yaptığı yıl. belki daha kötüsünü de görecek hep ekonomik konjöktörün suçu deyip bir suçlu da yaratabiliriz.

neyse, en kötüsü ne zaman gelecek, balon ne zaman patlar ?

artık kimse daire almıyor çünkü kredi oranları uzaydı. şimdi tekrar 0,99 çektiler.
    kim çekti kamu bankaları. özel sektör hala temkinli çünkü yönetim kurulu hissedarlara, genel kurula, dahası yabancı ortaklara hesap vermek zorunda.
    krediler düştükten sonra bir haber manşete taşındı yanılmıyorsam 11 bin kişi iki günde başvuru yapmış. kişi başı ortalama 175 bin lira kredi çekilmiş diye hesap ettim.
    sonraki günlerde talep ne oldu bilmiyorum fakat artık yerleşikler için konut yatırım aracı olmaktan çıkıyor, çünkü değer kaybetmeye başladı. alınmış alınmıştır, mal maldır falan masalı geride kalıyor. kaç bin insan işsiz kaldı, aralık ayına kadar %3 kadar bir artış bekleniyor. bu ayın sonunda %1'lik artış mevsimsel etkiden gelecek...

o halde kim ev alıyor ?
    yabancılar. evet bu sene yabancılar ev almaya devam etti.
    bu evleri turşu kurmak için değil, yatırım için alıyorlar.
    peki 1 koyup 5 alamayacaklarını anladıklarında, evleri satmaya başlamayacaklar mı ?
  • yabancıların alımlarında 1 koyup 5 almak maddi olarak değil, vatandaşlık almak olarak düşünülüyor.

ama burada cingöz insaatcilarin kurnazlığı var.

daire 250k $ a satilir. fatura kesilir. daireyi alan yabancı, vatandaslikla ilgili kurumlara faturayı verir vatandaşlığı kapar.
    ancak daire 100k $ a satılmıştır. mutayit faturayı iptal eder kdv sini de ödemez. daireyi alana paranın üstünü elden geri verir.

koskoca devlet, bu trafigi takip edemez, etmez. neden?

edit: yabancıya satış orani düşükmüş, 1 milyon konut satilmis. milyonda kaç yabancıya satış olduğu belli ama, milyon kaç al takke ver külah acaba? kredi kullanmak için birbirinin konutlarını alan mutayitler var. acaba kaçı ikinci el konut? bunlara bakmadan 1 milyon konut satilmis diye tek bir parametreye bak, ama o da 2018 'in tek parametresi olsun. hani şu dolardan vole vuranlarin mülk alıp üstüne yattıkları 2018.
    bir de neymiş, düşün düşün komplo teorisi kuruyorlarmis.
  • bilip bilmeden araştırmadan yorum yapmak ne kolay ya özeniyorum insanların bu cahil cesaretine.

2018’in ilk 9 ayında 1 milyon ev satılmış. bunlardan ise sadece 24 bini yabancıya satılmış işte haber de burda:

https://www.haberturk.com/…85-artti-2223364-ekonomi

o kadar kafanda kur komplo teorisi yap sonra hepsi çöp olsun. üzücü.
  • yandaş olacağım diye kendini rezil edenlerin başlığı.

2019 yılından bahsederken 2018 yılına ait verileri gözümüze sokan.
    insanları komplo kurmak ile suçlayan cahilleri gösteren başlık.

uyandırma servisi: okuduğunu anlayamayan kişi 2019 yılından bahsediyoruz. cahil cesaretine sağlık.

türkiye istatistik kurumu (tüik) verilerine göre, mayıs ayında toplam 119 bin 655 konut satıldı. en çok konut satılan il istanbul oldu.

son bir yıllık sürede ülkeden konut satın alan yabancıların oranı yüzde 108 oranında arttı. geçen yıl mart ayından bu yılın mart ayına kadarki sürede türkiye genelinden satın alınan konutların sayısı 46 bin 243’e ulaştı.

yabancılara satış %108 artmış diyor haberde, anlayabiliyor musun ?

araştırmadan kendini rezil eden, millete bok atmayı marifet sayanların düştüğü durum, üzücü.
  • ulkedeki konut stogunun 1.5 milyon ile 2 milyon arasinda oldugu bir ortamda, yabanciya konut satisi aylik ortalama 3300 ler civarinda dolasirken konutla ilgili hic bir durumu, yabanciya satisa baglayamazsiniz.
    o da 250 bin dolara t.c. vatandasligi satarak oldu.

2018 oncesi satis ortalamasi da 1500-1900 arasiydi.
    ama vatandasligi 50 bin dolara indirseniz yabanciya satis patlar, orasi ayri.
    ortadogu resmen akar buraya.
  • konut balonundaki tek neden yabancılar değil, böylesi sosyal bir olayı tek neden bağlamak yanlış olur.

sene başında 2 milyon konut stoğu var diyorlardı.

ilkin bu konut olayına doyum zaten gerçekleşti. oturmak isteğinde ve parası olan aldı.
    iki, konut stoğu aslında 2 değil belki 5 milyon. neden ?
    çevremdeki her bir tekstilcinin en az 8-10 tane dairesi var, bu benim bildiğim belki 15-20 tane dükkan+arsa+konut vs vardır bilemiyorum, son 10 yılda para kazanan pek çok meslek grubu parasını gayrimenkule, konuta gömdü. konut her yıl %30-40 değer kazanırken iyiydi şimdi bunlar ağlaşmaya başladı para kaybediyoruz diye. son bir yılda konut resmi rakamlara göre %5-10 değer kaybetti deniyor.
    bunların yanında kentsel dönüşüm yada arsa paylaşımlı bina yapılan projelerde belki farkındasınız ama pek çok boş evin üzerinde kiralık/satılık ilanı yok.
    sebebi mütayitin önce ben satarım sonra siz satabilirsiniz diye kontrat yapması. mütayit satamadığı için ev sahibi de konuta satılık ilanı yazamıyor.

ilk girimi yazarken gece biraz aceleye gelmiş konu da çok uzun neresinden tutacağımı da bilemedim fakat özellikle istanbul'da iyi bir balon var, çok küçük bir zümrenin dışında konut alışı olmadığı için balon büyümeye devam ediyor. bununla beraber hala kupon diye tabir edilen yani beylikdüzü gibi değil ama şişli, beşiktaş, bakırköy, kadıköy, sarıyer, beykoz gibi ilçelerde inşaatlar yapılıp tıkır tıkır satılmaya devam ediyor. ancak yatırım için alınan her bir konut emlak balonunu daha da büyütüyor.

son 10 yılda yabancı kaç konut aldı. sallıyorum 400 bin konut almış olsun.
    bu adamlar burada artık kar olmadığını gördüğünde bu konutları satmak istemeyecek mi ?

o vakit sizin 1 milyona alıp 2 milyona satarım dediğiniz yatırımlık konutunuzun değeri nereye geriler ?
    emlağı elinizde tuttuğunuz süredeki fırsat+zaman maliyeti sizi üzmez mi ?

anlatmak istediğim bütün mevzu bir balon olduğu ve gaz ile fiyatların tırmandığı.

takke düşer kel görünür.
  • ortada kabak gibi istihdam sorunu varken , insanlar yıllardır çalıştıkları kapı gibi şirketleri tarafından işten çıkarılırken , faizler almış başını gitmişken oturup uzun uzun analiz kasıp ikincil nedenleri ileri sürmek de biraz garip .
    her şey ortada sayın arkadaşlar ... faizler yüksek... millet artık düzenli bir şekilde ev kredisi ödeyebileceğine inanmıyor ; çünkü önünü görmüyor.
    bir de bu başlık nereden çıktı yahu … bu işin konuşulduğu bir başlık var. kaynakta bölücülük yapmayalım lütfen.

(bkz: emlak balonu)

edit: bir kaç virgül ekledim .
  • istanbul'da 9 ayda 1 milyon konut satılmış. yok artık ali ağaoğlu amk. bu kadar konut 9 ayda satılacak ve inşaat şirketleri faiz indirimi isteyecek he mi? inşaat şirketlerinin maaş ödeyemediği, konkordato iflas ortaya karışık kokteyl yaptığı, konut fiyat endeksi'nin tarihi çakılışını yaşadığı bir dönemde 1 milyon konutu kime satıyorsun bilader? 1 milyon değil 500 bin konut satılsa sözlükteki maaş başlıkları inşaat mühendislerinden geçilmiyor olurdu ama adamlar nerde kriz, işsizlik, zam başlığı var oraya kümelenmiş ağlıyorlar.

konut satışlarında bakılması gereken yer ipotekli konut satışlarıdır. bunun dışındaki diğer rakamların pek bir kıymeti yoktur. gerçek şu ki istanbul'da 2018 yılında 9 ayda 1 milyon konut falan satılmamıştır tabi ki. 2018'de bırakın istanbul'u tüm türkiye'de bir yılda yapılan toplam ipotekli konut satışı 276 bin'dir. bu konutların yaklaşık 50 bin'i istanbul'da satılmıştır.

gelelim 2019'a.

2019 yılı türkiye genelinde şu ana kadar satılan konut sayısı sıkı durun: 82 bin adet ve bunun sadece 14 bin'i istanbul'da.

hadi hayırlı satışlar.
  • hala gidip iki oda bir salon 70 m2 arşa uzanan bir kibrit kutusuna geleceğini ipotek altına aldırıp satın aldırabilen bir sistemin üyesiysek balon kavramından söz etmemiz pek doğru değil. insanlar ne zaman ederinden daha pahalı olduğunu düşünmeye başlayıp kredi oranları uygunken bile bu evleri satın almaz o zaman bu tanım doğrudur. aksi halde hala insanların ya ihtiyaç ya da “yatırım” düşüncesi ile bu dairelere para akıttıkça içi boş bir ifadeden öteye pek gitmeyecektir.