• istatistik vermek gerekirse kişi başı 6.38m2 yeşil alan mevcuttur şehr-i istanbul'da. bu rakkam newyork'ta 29, londra'da 26m2 dir.
    imar planında ise 15m2 altında olmayacak şekilde bir yeşil alan planlanmıştır. işin ideali ise 10m2 dir.*
    kısacası bizim planlanandan %60, idealden ise %40 daha az yeşil alanımız var. bir gün yeşil alan seçimlerde vaat olarak karşımıza gelecek.
  • cami eksikligi kadar vahim degil.
    neyse ki cok dusunceli bir hukumet ve belediye baskani var da rahat uyuyabiliyoruz.
  • istanbul'un avrupa yakasında, tem otoyolunun güneyinde kalan meskun mahal bölgesinde, doğuda boğazdan batıda büyükçekmece gölüne kadar olan bölgede, yaklaşık 7 milyon kişinin yaşadığı bu bölgede, hepi topu üç tane adam akıllı şehir parkı var: yıldız parkı, maçka parkı ve florya atatürk ormanı. e5 hattında ufak parklardan bile yok neredeyse.

sırf bu nedenle 3 tane ağaç konulan sitelere dorne bahçesi muamelesi çekiyor millet.
    hakkaten yarak gibi bir şehirde yaşıyoruz...
  • ibb’nin sağladığı bilgi notu yeterince güncel olmasa da verilere göre 2010’da istanbul’da kişi başına düşen yeşil alan 6,05 m2 olarak belirtiliyor.

2014 yılında ibb’nin twitter üzerinden bir vatandaşa verdiği yanıtta da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 5,69 m2 olarak belirtiliyor.

istanbul’daki yeşil alanlar çevre ve şehircilik bakanlığı’nca 7,57 m2 olarak ifade ediliyor. ibb’nin ormanlık alanları dahil ederek ifade ettiği kişi başına düşen yeşil alan miktarının 12,3 m2 olduğu, ancak yol kenarı çiçeklendirme ve ormanlık alanların kentsel yeşil alan dahilinde sayılması nedeniyle gerçek miktarın bu miktardan daha az olması söz konusu.

kısaca istanbul’da kişi başına düşen yeşil alanla ilgili ulaşabilen en güncel resmi veri 2014’ten ve söz konusu miktarın 5,69 m2 olduğunu ifade etmekte.

https://www.dogrulukpayi.com/…-sondan-ikinci-sirada
  • istanbul'da doğdum ve bu zamana kadar hep burada yaşadım. geçtiğimiz günlerde bir eğitim için eskişehir'e gitme fırsatım oldu. ve gittiğim anda o şehre aşık oldum. her yerde parklar yeşil alanlar, bisiklet yolları... istanbul'da asla göremediğimiz manzaralar bunlar. çünkü neden? istanbul'da anca avm görürsün, kule görürsün, anca bunlar yapılır ki birilerinin cebine para girsin. mevcutta zaten az olan ağaçlık alanlar bile bunları yapmak uğruna kesilir, misal, taksim gezi parkı, 3.köprü, ve daha niceleri..

bakın burada gezi parkı için bir öneri var neden istanbul'un central park'ı olmasın diye, gerçekten neden olamıyor. şehrin merkezinde böyle bir yeşil alan ne kadar harika olmaz mı insanlar için. herkesin zaman zaman bu şehir hayatından kaçmaya ihtiyacı olmuyor mu, öğle arasında bile çıkıp biraz ferahlayacak ne kadar insan olacaktır böyle bir alan olsa.. zamanında da düşünülmüş taksim'den maçka ve nişantaşı'na iki park yapılması, demek düşünebilen yöneticiler de çıkıyor, ama işte bu dönemde artık öyle bir noktaya gelindi ki, para uğruna; orada yırtınan insanların yüzlerine gaz sıkmak, çadırlarını yakmak ve ne yaparsa yapsınlar ben kararımı verdim demekten bile çekinmeyecek kadar arsızlaşıldı.

ben artık bu noktadan nasıl dönüleceğine dair ümidimi tamamen kaybetmeye başladım. çünkü bizim için çalışan değil bize karşı çalışan, sadece kendi istediğini yapan bir yönetim var karşımızda. halkın ne yaptığı ne istediği umrunda değil kimsenin. bu yazının varacağı bir yer de yok. biraz içimi döküyorum sadece.. her yerin yıkılıp avm yapıldığı bir dünya değil de tarihin, yeşil alanların korunduğu bir dünya ise sadece hayallerimde kalıyor...
  • zaten istanbul'da yesil alan eksik traslana traslana belgrad ormanin sehrin ortasinda bir parka donmesinden korkarim (bkz: central park)
  • (bkz: #27934496)
  • ne gerek var böyle şeylere ya? :)

bakın göreceksiniz hyde park'tan daha iyisini biz yapacağız, biz.
  • 10 sene önce uçaktan baktığımda aslında baya 'yeşil bir şehirmiş' derdim. şimdi yok öyle bir şey. resmen tükendi. yeşil sandığınız yerlere bile yukarıdan bakınca bir sürü taş ocağı, şantiyeler, kamyonlar görürsünüz. uzun bir süredir uçaklar kuzey tarafından geçmiyordu, yakın zamanda iniş izni verilmeyen uçağımız sayesinde istanbulun üzerinde 2 tur atma fırsatımız oldu. durum gerçekten içler acısı. bunun tek bir adı var; istanbul talan edilmiş.
hesabın var mı? giriş yap