şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: suburgatory)
  • artarak devam etmesini umduğum trend.

(bkz: istanbul'un göç veren il olması)
  • gelecek olan arkadaşlara uyarım, buranın kültürel faaliyetleri konusunda istanbul'un bin kat gerisinde olduğunu bilerek gelmeleri. aşağıdaki kampanyaya destek olarak belki bu farkı bir miktar azaltabiliriz:

(bkz: izmir'e belediye tiyatrosu istiyoruz kampanyası)
  • gelmeyin artık izmir'in bir özelliği kalmadı bokum gibi oldu. körfezden sahile bok vuruyor ciddi ciddi. leş gibi kokuyor şehir. kiralar, ev fiyatları tavan. sahil kasabalarının bile boku çıktı, köylerde köylüden çok turist var. çeşmede denize gireyim diyorsun sidik kokuyor. urlaya gideyim diyorsun insan karmaşasından mangal kokusundan denize girilmiyor. muğla'ya gidin antalya'ya gidin. bakın ruslar ingilizler gelmiyor artık onlardan boşalan kontenjan var oralarda, ekonomiye can verin biraz.

eskiden birbirini tanımayan insanlar bile merhaba diyordu. hafif bir tartışma olsun iki taraf da özür dilerdi. şimdi küfürleşmeler kavgalar. saygısız insanlarla doldu güzelim şehir. bir de trafik problemi çıktı şimdi. yürüyerek yarım saatte gideceğin yolu arabayla 2 saatte gidiyorsun.

edit:ekleme
  • istanbul'dan beni ziyarete gelen pek çok arkadaşım var çoğu da üniversite zamanlarımdan; 25 yıllık arkadaşlarım. hepsinin izmir'e taşınası ve burada yaşayası var. ama burayı görünce akıllarında soru işaretleri kalmıyor değil. sebebi de gayet açık;
    -istanbul'daki ekonomik yaşam standartı burada yok. yani istanbul'da kazanılan paralar burada kazanılmıyor arkadaşlar. ücretliler için söyleyeyim maaşlar devede kulak. ona göre buraya geleyim de çalışayım diyenler için pek iyi bir referans değil izmir.
    -istanbul'daki sosyal yaşam burada yok. elbette burada da konser, tiyatro, etkinlik vs oluyor ama istanbul'daki zengin çeşitlilik maalesef yok. eğlence hayatı sınırlı. yazın parası olanlar ve belirli bir standartın üzerindekiler için tek alternatif en yakında çeşme. onun da suyunun çıktığını "izmir" temalı bir çok entrimde bahsettim. diyeceksiniz ki bir sürü sahil beldesi var neden çeşme?..atraksiyon arayanlar için en ideal konum orası olduğu için. amacınız sakinlik ve huzur ise onun için alternatif çok isteyenlere anlatırım ayrıca.
    -diğer sorunları anlatmak bile istemiyorum çünkü herkes az çok bahsediyor(konut, yerleşim, trafik vs)
    sonuç olarak: istanbul'dan izmir'e gelmek isteyenler için uygun bir tercih olmayabilir burası. ben burada doğup büyüdüğüm için şehrimi seviyorum ve burada yaşamayı her daim tercih ediyorum orası ayrı.
  • gelmeyin lan gelmeyin!
    anasını siktiniz istanbul'un her yerine tecavüz ettiniz.
    oradaki yavşak yavşak alışkanlıklarınızı buraya getirip aynı mallikla yaşamaya çalışıyorsunuz.

burası sizin emekli fantazilerinizin mekanı değil. gidin başka yerde katma değer yaratın ondan sonra 65 yaş kartını izmir de kullanın...hassiktir ordan.....

oğlum bak izmir'li adam istanbulluya benzemez yolda öyle makas atarak gidip gelirsen adamın götünden kan alirlar...
  • en yakın arkadaşlarımdan birisi de izmire taşındı huzur a erişti hengameden kurtuldu
  • son yılların trendi durum. bence gelmesinler diye fazla kasmayın zira bu gökdelenler yükselmeye devam ettiği sürece illa ki nüfusta artış olacaktır. önemli olan şehrin alt ve üst yapılarını bu artışa göre planlayabilmek.
  • hem izmir çok köy yaaa diyorlar hem de taşınıp kendi mal kültürlerini taşıyorlar. birader ne ayaksınız siz? adam gibi edebinizle gelin, bizim kültüre ayak uydurun ve oradaki fiyatlar ile burayı kıyaslayıp "aaa çok ucuzmuş yaaa" deyip ev sahiplerini azdırmayın size zahmet.

hatta kısacası gelmeyin buraya, sevilmiyor ve istenmiyorsunuz. ne yüzsüz şeysiniz anlamıyorum ki. kalın istanbul'da bokunuzda boğulun