şükela:  tümü | bugün
  • aylardır ev arıyorum.

baktığım evler 800-900 bin lira civarında, elimde 450 bin lira nakit var.

400 bin lira ziraat bankasından kredi çekeyim dedim.

120 ay 0,98 oran ile

taksit tutarı: 5.683,48 tl

şu an para kazanıyorum, fakat bir ay sonra işten çıkarsalar biliyorum ki belki bir yıl iş arayacağım ve şu an aldığım maaşın yarısına çalışacağım.

dolayısıyla 120 ay ve her ay 6 bin liraya yakın bir kredi ödeyecek arka yok bende.

kredi ile ev almak kumar gibi bir şey. gelecek çok belirsiz ve istikrar yok.
  • 800-900 bin tl lik bir evin kirası yaklaşık 3bin tl bandında. 1 sene sonra 3,4 bin; 2 sene sonra 4bin; yaklaşık 4-5 sene sonra ise ödenecek kredi kirasına denkgeliyor. tabi bu her şey yolunda giderse, ciddi bir kriz savaş deprem vs olmazsa... 10 seneye kim öle kim kala 10 ay sonra bile nerede olacağız belli değil.
  • o zaman 800-900 bin liralik evlere bakma, daha ucuz evlere bak diyerek yon verecegim eylem.
  • (bkz: haram)
  • yahu taşdelen gibi gayet yaşanılır semtlerde site içi güzel evler 400-500 bin liraya giderken neden 900 bine girip kendinizi zora sokuyordunuz?

emlak balonu döneminde ben 270 bin liraya almıştım 2 yıl sonra 450 bin olmuştu şaşırmıştık baya.

istanbuldan ev alacaksanız dışarılardan alın kesin değerleniyor. tabii şu dönemde hiçbir şey almayın derim. seçim sonrası kim kazanırsa kazansın iyi görünmüyor.
  • enayilik. akdeniz-ege kıyıları var bu ülkede. daha ucuza, daha stressiz, daha sağlıklı, daha temiz, daha güzel bir yaşam mümkün. biraz araştırın.
  • olası bir ekonomik krizde 900'lük ev 450'ye gideceği için şu anda yapılmaması gereken eylem.
  • hâlâ bir evin 800-900 bin tl edebileceğine inanan, 5-6 bin tl kredi ödemeyi göze alabilecek insanların var olduğunu göstermiştir.
  • şu siyasi ortamda 800-900 bin tl civarında ev almaya kalkma harbiden büyük cesaret ister.

cebimde hazır 1 milyonum olsa yapmayacağım ilk şey: ev almak (nerde olursa olsun)
  • hala kredi çekenler var mı bu batık bankalardan? değerinin 10 katı fiyata satılan evleri gerçekten alanlar var mı? çıldırmışsınız siz.