şükela:  tümü | bugün
  • eminönü'nde, hobyar mahallesi'nde, şeyhülislam hayri efendi caddesi üzerinde, mezkur cadde, sultan hamamı caddesi, büyük postane caddesi ve vakıf han sokak'ın kesiştiği köşede birkaç senedir var olan cafe restaurant. bulunduğu dev binada dösim ve anıtlar kurulu ile komşudur. yokuş aşağı inerken denize doğru, çarşı pazar hengâmesi ve kalabalık da sizi bunaltmış ise bu mekan karşınıza çıkınca resmen mutlu oluyorsunuz.

bayan muannit sahtegi'nin de uzman fikirlerini almak lazım tabi ama çayı taze, çiiizkeki leziz idi. içerisi böyle bir viyana kafelerine, bir irlanda mekanlarına benziyor. adımınızı atınca sizi ilk sarsan zaten de bu. böyle bir mekana, dönercileri, çamaşırcıları, hamalları vs daha 10 saniye önce geride bırakıp giriyorsunuz. internette pek bilgi yok hakkında. işletmeci de oralarda evvelden beri kuruyemiş ticareti yapan bir aile anladığım kadarıyla.

hasılı güzel olmuş burası. epeydir yazıcam, unutuyorum. ha bu kadar fark bizi bozar diyenlere de bir fikrim var; aynı işletmenin, büyük postane caddesi üzerinde bir de pilavcısı var. olmadı siz oraya takılırsız.

son durum editi: kapanmış. yemekçi olmuş...

üzüldüm. güzel zamanlarıma, güpgüzel anılarıma şahiddi o mekan.

sevindim. o anıların yaşandığı bir mekanın, tıpkı o anılar gibi yok olduğunu bilmek sevindirdi beni.
  • (bkz: istanbulin)*
  • bir yazar.