şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • mayıs 2008 ayında çıkacağı , kendisiyle ulaşımın yanısıra halk ekmek ve şehir tiyatrosu bileti alınabileceği rivayet edilen akbili tedavülden kaldıracağı söylenen karttır.
 • akbil’in yerini ‘istanbul kart’ alacak...
  akıllı yolcu bilgilendirme projesinin eksiksiz olarak hayata geçirilmesinde büyük önem taşıyan doğru ve kesin veri oluşturma, projenin alt bileşeni ‘istanbul kart’ sayesinde sağlanacak. ilk basamak uygulaması beşibiryerde’lerle yapılan ‘istanbul kart’ 2009’da, kullanım ömrünü tamamlayan akbil’in yerini alacak. istanbullular, kredi kartı şeklinde tasarlanan ‘istanbul kart’ ı toplu taşıma araçlarında olduğu gibi alışverişlerde de kullanabilecek, doğalgaz, su faturalarını ödeyebilecek. başlangıç aşamasında akbil’le paralel uygulanacak sistem, daha sonra tek başına yaygınlaştırılacak. istanbul kart’a yerleştirilecek çipler sayesinde yolcu hareketleri tam olarak takip edileceğinden hatlar gerçek zamanlı verilere dayalı olarak planlanarak verimli hale getirilecek. entegrasyon ve aktarma sistemleri aynen korunurken indirimli seyahat kartlarında süre uzatımları elektronik ortamda yapılacağından her sene yenileme ihtiyacını da ortadan kaldıracak. istanbul’da halen kullanımda olan 3 milyon akbil tomu bulunuyor. sistemin yerini alacak ‘istanbul kart’ tam anlamıyla devreye girdiğinde, iki yıl içerisinde bu sayının 4 milyona çıkacağı düşünülüyor.
  istanbul kart’ ne getirecek?

  -sisteme adaptasyon amacıyla bir süre akbil’le paralel gidecek istanbul kart toplu taşımanın dışında kredi kartı olarak alışverişlerde de kullanılabilecek,
  -toplu taşıma araçlarını kullanan her yolcunun bir kartı olacağı için ücretsiz yolculuklar da dahil yolculuğa ilişkin her türlü bilgi sağlanacak, akışın nereden nereye olduğu tespit edilebilecek,
  -doğalgaz, su faturaları ödenebilecek, halk ekmek büfelerinden alışveriş yapılabilecek,
  -metrobüs hattında, kademelendirilmiş bilet sistemi avantaj sağlayacak,
  -mevcut entegrasyon ve aktarma sistemleri aynen korunacak,
  -öğrenci-öğretmen ve yaşlı pasolarının her sene yenilenmesine gerek kalmayacak, süre uzatımları elektronik ortamda yapılacak, dolayısıyla kart masrafını ortadan kaldıracak
  -vatandaş isterse kartı e-bilete ek olarak e-cüzdan olarak kullanabilecek
  -isteyen vatandaş, sağlık kart olarak kullanarak, hastalık, ilaç gibi durumlarını yükletebilecek,
  -istanbul kart, teknolojik gelişmeye paralel olarak gelişecek her türlü yeni sisteme (vatandaş kart) adapte edilebilecek,
  -akıllı yolcu bilgilendirmeyle paralel çalışacak sistem sayesinde kayıp-çalıntı durumlarında anında talimat verilerek başkaları tarafından kullanımı önlenecek,
  -karta eksik ya da hatalı yüklemeler konusunda yolcu itirazları elektronik sistem sayesinde anında cevaplanabilecek,
  -elindeki kartı durakta okutan engelli, sisteme sinyal gönderebilecek,
  -belbim’le bakım anlaşması bulunan iett, yeni sistem için ek bir masraf yapmayacak.

  kaynak: http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=368
 • bildiğin kentkart' ın kopyası. fatura ödemeler, toplu taşıma ödemeleri, fuar vs girişleri...
 • istanbul belediyesinin cevresini zengin etme projelerinden bir tanesi. kredi karti olarak kullanilabilmesi mecburen bir bankaya ait olmasini gerektiriyor, bunun da akp'ye yakin bankalardan bir tanesi olmasi pek mumkun. insanlara zorla (akbil kalkinca mecbur kalacagiz) kredi karti verip borclanmaya tesvik edecekler.
 • akbil varken vatandaş için gayet gereksiz, birileri için çok gerekli arpa. bunu satıldığı yere de arpalık deniyor doğal olarak.

  yıllardır kit'ler kamuya yük oluyor diye kişneyenlerin bu bit'ler* konusunda mutlu bir sessizlik içinde olması çok anlamlı.
 • yaz başından beri bu kartı okuyacak cihazların montajı devam etmekte. öncelikle avrupa yakasında uygulanacak sandığım üzere. hatta mecidiyeköy'de de istanbul kart almak için bir kabin koyulmuş otoyolun altına.

  okuyucu cihazlarda akbil giriş yeri de bulunmakta, istanbul kart'ı maksimum 8 cm. mesafeden okuyabilmekte.
 • 5.5 milyon istanbullu akbil yerine vakıfbank'ın world kartının özelliğini taşıyacak istanbulkart'la metro ve otobüse binecek.

  yaklaşık iki yıldır sürüncemede olan istanbul'da belediye otobüsü ve metrolarda akbil yerine kullanılacak kredi kartı ihalesini vakıfbank'ın kazandığı öğrenildi. edinilen bilgilere göre daha önce ihalesiz olarak vakıfbank'a verilen ihale diğer bankaların itirazı üzerine iptal edilip ihale yapıldı. yapılan ihaleye halkbank, ziraat bankası ve vakıfbank katıldı ve vakıfbank'ın ipi göğüslediği bildirildi.

  adı istanbulkart
  böylece istanbul'da sayısı 5.5 milyonu bulan seyahat eden vatandaşlar otobüslere, metroya ve deniz otobüslerine vakıfbank'ın yapı kredi ile anlaşarak ortak çıkardığı vakıfbank world'ı ile binecek. yeni kartın adı da istanbulcard olacak. bu uygulama nedeniyle vakıfbank'ın yaklaşık 2 milyon adet kredi kartı dağıtacağı belirtiliyor. wolrdcardile anlaşmalı olduğu için yapı kredi bankası da bu uygulamadan kârlı çıkacak.

  göster geç kart
  yeni kartlar bir süredir taksilerde ve deniz ulaşımında kullanılan pay pass (dokun geç) kart olacak. hatta yeni kart ile vatandaşlar otobüslerin ve metro duraklarının üst kısmında yer alan panele kartlarını gösterip geçecek ve seyahatlerine devam edecek. bir nevi otomatik geçiş sistemi (ogs) uygulaması artık sadece otomobiller için değil vatandaşlar için de geçerli olacak. böylece sırada bekleme de olmayacak. kredi kartı alabilecek durumda olan yani bu gelire sahip olanlar akbil yerine vakıfbank'ın kredi kartını alacak. böylece vatandaşlar ay içinde kullandıkları otobüs, metro ve deniz otobüsleri ücretini aynı alışverişte olduğu gibi ay sonunda ödeyecek. benzer sistem şu anda otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan kgs kartlarında uygulanıyor. bunun yanı sıra vatandaşlar yaptıkları harcamalardan dolayı worldpuanda kazanacak.

  kaynak: http://www.istanbul.com/…oster-gec--karti-geliyor--

  zorla tüm istanbulluya kredi katı verilince zaten borca batmış insanlar ekonomik krizinde etkisiyle iyice borca yüklenecek. kredi kartı kullanmaya korkanda kullanmak istemeyen de kullanmak zorunda kalacak. ne kadar kim kârlı çıkacak belli ve halk bu kesimde asla yer alamayacak demek oluyor tüm bunlar.
 • kartı ilk kez başbakan erdoğan, ikinci kez başkan topbaş şişhane-taksim ve 4. levent-maslak oto sanayi metro hatları’nın açılışında kullanmış. işte bir işgüzarlık örneği daha! insan onlardan önce bir dener çalışıyor mu? çalışmıyor mu? deyu. istanbul büyükşehir belediyesinin web sitesinde aşağıda sıralanan faydalarından bahsetmişler ve demişler ki "yolcu kartını cüzdanda taşıyabilir ve kullanabilir" 15 yıl önce size göre 2. sınıf belediyecilik yapanlar kent kart vs. projeler yaparken sizler akbil tomunu kıçımıza sokmak suretiyle kaç tane cüzdanın ırzına geçtiniz haberiniz var mı?

  aklıma gelmişken henüz lise 1 e giden ve hakkını arayamayan kekoş bir öğrenciyken ezik olarak sattığınız akbili, anadolu yakasının çorak topraklarında paraya dönüştürüp evime ulaşmaya çalıştığımda geri almadınız. vapur turnikesindeki dayıya eyvallah ettim, boyun büktüm, yalvardım, hadi be dayı dedim de tekrar medeniyete kavuşabildim. 2009 eski akbilini getir yeni istanbulkartını indirimli al şenliklerinde de iade etmeyi düşünmüyorum. sakla samanı gelir münasip zamanı.

  ayrıca başlık istanbul kart olarak açılmış fakat ibb kendi tanıtımlarında ve kartın üzerinde istanbulkart olarak yazmış, moderasyonun konuya ehemniyet göstermesini arz ederim.

  işte o faydalar!!

  ‘istanbulkart’ın sağlayacağı faydalar;

  –kartın temassız çalışma özelliği, kullanım kolaylığı sağlar.
  –yolcu kartını cüzdanda taşıyabilir ve kullanabilir.
  –yüksek güvenlik; sistemin kopyalama ve ataklara karşı direnci artar.
  –yüksek bellek kapasitesi; çoklu uygulama ve genişletilebilir yapı sağlar.
  –çoklu uygulama desteği sağlar. yani aynı kart farklı amaçlar için kullanılabilir. (elektronik bilet, otopark, taksi-dolmuş ücreti ödeme, sinema-tiyatro girişleri, personel devam kontrol sistemleri, sosyal amaçlı belediyecilik hizmetleri, gıda ve hizmet dağıtımı gibi…)
  –uluslararası standartlara uyum.
 • nereye sokacağını bilemediğiniz akbil ucubesi sonrası çok mantıklı bir ürün. gönül isterdi ki akbil'e bu kadar yatırım yapılana kadar en baştan bunlardan çıksaydı.
 • eğer akbil gibi parasız kalındığı zaman 6 liralık depizotu sayesinde bir çorba - iki kır pidesiyle karnımı doyurmama devam ettirecekse pantalonun arka cebindeyken götte bıraktığı izden dolayı akbile tercih ederim. depozito mühim bişii..
hesabın var mı? giriş yap