• anlatılanlara bakınca ankarakartın ne büyük nimet olduğunu anladım. her türlü parayı 1 saniye içinde tanıyor ve karta yüklüyor. tüm işlem neredeyse 5 saniye falan sürüyor. ego uygulaması üzerinden de kredi kartıyla yükleme yapılabiliyor. melih başgan ın yaptığı ender işe yarar şeylerden. biri sanırım.
  • kredi kartı ya da internet üzerinden, cep telefonu faturasına bağlanarak vs dolum yapılması gereken yerde hala makineyi tartışıyoruz.
  • bence kullanışlı ama ses konusunda hak veriyorum rahatsız ediyor. bir iki kere de bunların takılma / donma / arıza anına denk geldim. artık adına ne derseniz. kabus gibiydi. alet sürekli "sadece kâğıt parasadece kâgıt parasadece..." diyordu. birisi gelip elindeki tüm on kuruşları mı soktu neydi o öfke, anlamadım.
  • bozuk para kabul etmemesi, para üstü verme özelliğinin olmaması, kredi kartıyla dolum yapmaması ile istanbul'a yakışmayan dolum makinesidir. makinenin konuşması da ayrı bir çirkinlik:

(bkz: girdiğiniz para geri verildi)

edit: bu hususta londra’daki oyster dolum makineleri örnek alınabilir.
  • en büyük eksiği derdini sikeyim butonu olmamasıdır.
  • istanbul gibi turistik bir şehirde kesinlikle yabancı dil desteği ve kredi kartı ile ödeme seçeneklerinin olması gerektiğini düşündüğüm alet. dokunmatik ekran süs olsun diye var hiç bir fonksiyonu yok.

gerçi bana göre zaten turistik açıdan tamamen yanlış. gelen turist akbil alarak senden benden farksız kullanıyor. elin gavuru bize aynısını yapmıyor; 24, 48,72 saatlik vs toplu taşıma kartını bu makineler üzerinden satıyor. bir çok dil seçeneği var, kredi kartı desteği var, nakit desteği var, para üstü veriyor. en azından istanbul için bizde de sistem bu olmalı.

edit: yabancı dil desteği varmış
  • kart yüklemeniz gerçekleşmiştir.
  • şu kadar basitlikte bir makinenin kullanımında bile asgari ~1 dk harcayan gerizekalı insanımız olduğu sürece kredi kartı seçeneğinin gelmemesi gereken teknoloci. gelecek telefonların ekranında yer alan bandrol teknolojisinde gencolar
hesabın var mı? giriş yap