şükela:  tümü | bugün
  • bu zamana kadar maksimum 10 saniyede işimi halleden makine. kartı koy, parayı sok, 2 saniye de yükleme işlemi sürdü ve bitti gitti. n'apacaksınız la bu makinede kredi kartını?
  • üstteki yazarlarda bahsetmiş kesinlikle büyüklüğüne oranla çok vasıfsız bir makinedir.
    olması gereken özellikleri:
    -aylık doldurabilme
    -para üstü
    -kredi kartı ile ödeyebilme: artık çoğu insan yanında para taşımıyor, böyle bir özelliği de bulunmalı
    bunun dışında yurt dışında olduğu gibi 24,48,72 saatlik sınırsız biletler satılırsa istanbul'a gezmeye gelen insanlar için iyi bir alternatif olabilir.
  • 10 numara makinedir. 10 saniyede karta yükleme yapabilirsiniz.

kart koyma yerinde kart düşmez. uydurmayın bok atmayın. yüzlerce kez doldurdum. bir kere bile böyle bir şey olmadı.

kartı tanımama olayını bir kez bile yaşamadım.

bazen parayı yanımıyor. nadir de olsa buna rastladım ama önemli değil. bi kere daha sokunca tanıyor ve genelde şekli bozul kenarı kırılmış paraları tanımıyor.

sesi kısılabiliyor. ayarı var. bazılarında son ses açık ama önemli değil. en azından kaç para yatırdığınızı söylemiyor.

sadece makbuz istememe işine yaramıyor. öğrenci kartınızı bile buradan yıllık yenileme yapabiliyorsunuz.

para yatırmayıp bakiyenizi öğrenebiliyorsunuz.

çok hızlı. bekleme denen bir şey yok. kartı koyduktan sonra para yatırmak için siz makineden yavaş kalabiliyorsunuz

eksiklerine gelince

1-ne kadar yatıracağınızı seçemiyorsunuz. üstünüzde 50 lira varsa başka yoksa tüm paranızı karta yatırmak zorunda kalıyorsunuz.

2-kredi kartı ile ödeme seçeneği yok.
  • i love you. i love you.
    do you love me? yes i do.
  • para üstü vermeme ve bozuk para almama eksiklikleri dışında gayet kullanışlıdır.
  • tanim: dunyadaki ornekleri gormemis olan birisinin begenmedigi aletlerdir.

tamam bu zimbirtilar cok basarili degiller ama yine de dunyada iyi bir konumdalar.

new york: eger paradaki yuz resmi yukariya gelecek sekilde koymazsaniz calismiyor. bu sekilde koyduginuzda da 7-8 denemede calisirsa sanslisiniz demektir. turnikelerde de tek seferde okutabilen oldugu gorulmemis.

berlin: buradaki toplu tasima sistemini ve bu aletlerden en az 2 treni kacirmadan bilet almayi cozenlere odul verilmesi abes olmaz kanimca. hayatimda bu kadar karisik bir arayuz gordugumu pek fazla hatirlamiyorum.

prag: berlindekilerin aynisi.

sofya: kagit, delgecli sistem.

saraybosna: gittigimde pek yoktu toplu tasima.

atina: fena degil, ama istanbuldakinden cok da iyi degil.
  • birkaç denemeden sonra paranızı beğenmeyip geri verdiği için sırada bekleyenler tarafından kalpazan sanılmanıza neden olan, para üstü veremeyen makina.
  • 1- makbuz ancak istemek için çok kısa bir bilgilendirme mesajı sonrası düğmeye basılarak alınabiliyor ki; çoğu zaman ya kağıt olmuyor, ya da basmıyor.
    2- makbuz alınmadığı durumlarda denetim nasıl oluyor? basılan makbuzunu mali değeri var mıdır? ( merak, bu konuda bilgim olmadığından soruyorum)
    3- ısrarla kredi kartına gerek bu makinelerde, gerek online, gerekse de bayilerde geçilmemiş olması şeffaflık ve denetim açısından biz tüketicilerde - en azından bende- acaba bu kolaylığı neden sunulmadığı hususunda sorulara neden oluyor?
    4- bu makinelerin ve bu sistemin mali denetimi acaba yapılıyor mu? nasıl?
  • bu makineyi ilk kullandığımda cebimdeki son 50 lirayı yutmuştu orospu çocuğu. para üstü vermediğini nereden bileyim. o günden beri kullanmıyorum mecbur kalmadıkça.