şükela:  tümü | bugün soru sor
  • öğrenci kartına her sene aralık ayının sonuna kadar vizeleme işlemi getiren haraçcı zihniyetin kasası. başka bir şehirde var mı bilmiyorum, her sene öğrenci kartından 5 lira tutarında vizeleme ücreti alıyorlar. vizeleme yapmazsan öğrenci kartını tam tarifeye çeviriyor beyfendiler, hanfendiler! adamlardaki özgüvene bak, ibb benim bağlı olduğum fakülte gibi işlem yapıyor. sanki onlar bana öğrencilikten faydalanma haklarını sağlamış ve beni üniversiteye taşımışlar! öğrenci tarifesinde bile aylık yaptırmadığın sürece her bindiğin vasıtaya ücret alıyorlar. ben izmirim kart almıştım tam tarifeli, adamlar bir kere bastığın zaman 2 saat arayla bir daha ücret almıyorladı toplu taşıma araçlarından. çok hoşuma gitmişti. gel gör ki istanbul belediyesi ve belbimin aç gözlülüğünden başka bir şey görmüyorum ben burada. başka bir şehirde de bu arka arkaya ücret alma saçmalığına tanık olmadım. kaç milyon kişi var bu kentte, paraları nereye götüreceksiniz vicdansızlar? çok merak ediyorum. vatandaşın, kamunun parasıyla akp mitinglerine ücretsiz partizan taşıyan ama bizden 5 lira vizeleme ücretini söke söke alan zihniyete hakkımı helal etmiyorum.
  • bozuk parayla dolum yapılamaması ve para üstü iade etmemesi ile mümkün mertebe kaçındığım makine. ben elden doldurtuyorum kartı.
  • bu zamana kadar maksimum 10 saniyede işimi halleden makine. kartı koy, parayı sok, 2 saniye de yükleme işlemi sürdü ve bitti gitti. n'apacaksınız la bu makinede kredi kartını?
  • üstteki yazarlarda bahsetmiş kesinlikle büyüklüğüne oranla çok vasıfsız bir makinedir.
    olması gereken özellikleri:
    -aylık doldurabilme
    -para üstü
    -kredi kartı ile ödeyebilme: artık çoğu insan yanında para taşımıyor, böyle bir özelliği de bulunmalı
    bunun dışında yurt dışında olduğu gibi 24,48,72 saatlik sınırsız biletler satılırsa istanbul'a gezmeye gelen insanlar için iyi bir alternatif olabilir.
  • 10 numara makinedir. 10 saniyede karta yükleme yapabilirsiniz.

kart koyma yerinde kart düşmez. uydurmayın bok atmayın. yüzlerce kez doldurdum. bir kere bile böyle bir şey olmadı.

kartı tanımama olayını bir kez bile yaşamadım.

bazen parayı yanımıyor. nadir de olsa buna rastladım ama önemli değil. bi kere daha sokunca tanıyor ve genelde şekli bozul kenarı kırılmış paraları tanımıyor.

sesi kısılabiliyor. ayarı var. bazılarında son ses açık ama önemli değil. en azından kaç para yatırdığınızı söylemiyor.

sadece makbuz istememe işine yaramıyor. öğrenci kartınızı bile buradan yıllık yenileme yapabiliyorsunuz.

para yatırmayıp bakiyenizi öğrenebiliyorsunuz.

çok hızlı. bekleme denen bir şey yok. kartı koyduktan sonra para yatırmak için siz makineden yavaş kalabiliyorsunuz

eksiklerine gelince

1-ne kadar yatıracağınızı seçemiyorsunuz. üstünüzde 50 lira varsa başka yoksa tüm paranızı karta yatırmak zorunda kalıyorsunuz.

2-kredi kartı ile ödeme seçeneği yok.
  • yıl olmuş 2018, eminönü'nün göbeğinde balık ekmekçilerin orada bir tane bile olmayandır. 6 peronlu ilk durakta kart doldurabileceğiniz tek yer meydanın ortasındaki büfedir. bu makinelere dönecek olursak; aylık mavi kart yükleyemezsiniz. kredi kartından yükleyemezsiniz. internetten yükleyemezsiniz. paranızı beğenmezse yükleyemezsiniz. en düşük para küpürünüzden daha az yükleyemezsiniz. örneğin sadece bütün 100 tl'niz varsa onu yükleyebilirsiniz.
  • i love you. i love you.
    do you love me? yes i do.
  • para üstü vermeme ve bozuk para almama eksiklikleri dışında gayet kullanışlıdır.
  • tanim: dunyadaki ornekleri gormemis olan birisinin begenmedigi aletlerdir.

tamam bu zimbirtilar cok basarili degiller ama yine de dunyada iyi bir konumdalar.

new york: eger paradaki yuz resmi yukariya gelecek sekilde koymazsaniz calismiyor. bu sekilde koyduginuzda da 7-8 denemede calisirsa sanslisiniz demektir. turnikelerde de tek seferde okutabilen oldugu gorulmemis.

berlin: buradaki toplu tasima sistemini ve bu aletlerden en az 2 treni kacirmadan bilet almayi cozenlere odul verilmesi abes olmaz kanimca. hayatimda bu kadar karisik bir arayuz gordugumu pek fazla hatirlamiyorum.

prag: berlindekilerin aynisi.

sofya: kagit, delgecli sistem.

saraybosna: gittigimde pek yoktu toplu tasima.

atina: fena degil, ama istanbuldakinden cok da iyi degil.