şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayırlı mübarek olsun. sonunda geldi. ama şimdilik android kullanıcıları beta sürümünü indirebiliyor.
  anladığım kadarı bu kart ile
  - nfc ile kartı uygulamaya eşleştirebiliyoruz,
  - bakiye yükleyip, anlık bakiyemizi görüntüleyebiliyoruz,
  - banka kartımız ile eşletirip, online ödeme ile bakiye de yükleyebiliyoruz.
  ama bakiye tutarları 5-1015 tl şeklinde görünüyor.
  bir de aylık kart yapamıyoruz sanırım şimdilik. çünkü öyle bir seçenek göremedim.
  sanırım yakın zamanda gelecek o uygulama da.
  uygulama arayüzü güzel, basit ve kullanışlı.

  ahan da indirme bağlantı adresi:
  https://play.google.com/….belbim.istanbulkart&hl=tr
 • (bkz: yemin ederim benim aklıma gelmişti)

  uzun süredir, hele ki cep telefonlarında karekod okuma yaygınlaştığından bu yana, akbil bakiyesinin görüntülenmemesine takmıştım. artık android kullanıcılarının kullanabileceği bir uygulama yaratılmış sanırım.

  ios kullananlara bir şey yok galiba. nasılsa zenginiz, akbille işimiz olmaz diye mi he? söyleyin? biz de otobüse biniyoruz akbil basıyoruz oysa *
 • düzgün çalışmayan uygulamadır. sms kodu bir türlü gelmediği gibi tekrar yolla gibi bir seçenek de yok.
 • niye bu kadar gecikti dediğim ve ankaralıların 'sizde yok muydu?' diyecekleri uygulama. ankara'da ilk defa gördüğümde dilene dilene üç aktarma gittiğim sınavlar için istanbul belediyesine okkalı küfürler etmiştim. neyse geç olsun bug olmasın.
 • uygulama içerisin de akbiliniz de ne kadar bakiye var olduğunu gösteriyor. para yükleme kısmına gelecek olacaksak eğer, sadece denizbank, vakıfbank ve halk bankasının kartları geçerli.
 • sadece belli bankaların (bilin bakalım hangileri) kartlarıyla para yüklemesi yapan,

  onu da istanbulkart'ınıza değil sisteme yapan (yani yine tıpış tıpış gidip istasyondaki makineye kartı değdirerek tutarı sistemden karta aktarmak gerekiyor),

  kullanıcı için kazara bile olsa herhangi bir işe yaramamasını garanti etmek için de, karttaki bakiyeyi değil, sistemde karta aktarılmayı bekleyen bakiyeyi gösteren

  mobil uygulama karikatürü.

  ayrıca belediye açısından, tc numarasına kadar tüm bilgilerini aldığı kullanıcıyı gps ile takip etme gibi 'yan faideleri' de mevcuttur.

  yetenekli ve akıllı geliştiricilerin, big brother ve durgun zekalı operasyon yöneticileri karşısındaki hüzün verici çaresizliğinin belgesidir.
 • yükleyip ama kullanamadığım istanbul kart mobil dolum ve kontrol istasyonu uygulaması.

  ilk etapta tc kimlik, doğum tarihi ve şifre belirlemenizi istiyor, daha sonra pin belirliyorsunuz. pin belirlendikten sonra telefona doğrulama kodu geliyor ve sonrasında belirlediğiniz pin ile sisteme giriş yapıyorsunuz ama ben yapamadım. "merkezde hata oluştu daha sonra tekrar deneyiniz" uyarısı var.

  edit: telefonunuzda nfc (near field communication - yakın temas iletişimi) özelliği mevcutsa istanbul kartı telefonunuzun arkasına yaklaştırıp bakiye kontrolü ve yükleme yapabiliyorsunuz. şimdilik belli sayıda bankalar ile anlaşmaları varmış, yakın zamanda bu sayı artacakmış. bekleyip göreceğiz. nfc olmayan telefonlar ise yükleme talimatını verip en yakın dolum istasyonuna kartlarını götürüp okutmaları yeterliymiş.
 • nfc aracılığıyla telefon ile doğrudan yükleme yapılabiliyor.
 • kartları kendisinin internete bağlı olmasını gerektirecek bir şey yok. kredi kartları internete mi bağlı, limitlerini wifi'den, 3g'den mi alıyorlar. elbette hayır. pos cihazlarının sisteme bağlı olması yetiyor.

  yani terminalleri ve otobüslerin kart okuyan cihazlarını bağlamak yeterli. ki iett otobüslerinde wifi hizmeti var, gebze harem minibüsleri bile şu an wifi hizmeti veriyor. şehirlerarası otobüslerde wifi var.

  temassız kredi kartı gibi çalışan istanbulkart yapılmıyorsa tek sebebi kendi isteksizliğimiz ve uyuzluğumuzdur.