• gördüğüm-denediğim en rezil devlet uygulaması. milyonlarca kişinin hizmetine böylesine kapsamlı resmi bir uygulama yapmaya karar verdiysen işi amatörlere bırakmayacaksın.

3 günden beri habire teknik arıza cart curt deyip giremediğim, kaydolamadığım uygulama.
  • koduğumun gerizekalıları bir işi de tam yapın..

karttan para yüklüyosun, uyarı geliyor ve diyor ki; "kartınızı yükleme noktalarına götürüp okuttuğunuzda para yüklenecektir"

ulan damızlık sığır zaten oraya gitmemek için yapıyorum bunu evime en yakın yükleme noktası 2 kilometre..
  • anladığım kadarıyla nfc yazma özelliğine sahip android işletim sistemli telefonlarla banka kartlarının çoğu ve kredi kartlarının çoğuyla yükleme yapıp, telefonun nfc bölgesine dokundurup yükleme yapılıyor.

benim gibi ios kullanıcıları için ve nfc’siz android kullanıcıları için ise parayı sisteme atıp, sistemdeki miktarı karta aktarmak için bir akbil dolum makinesine götürmek lazım.

benim çok eski bir tabletim var onda nfc varsa onda yapmayı düşünüyorum.

iphone 8’de nfc okuma özelliği var diğer iphone’larda da sanırım öyle. o yüzden hiçbir şey yazılamıyor karta.
  • yapılan yükleme işlemlerinden 0,99tl komisyon alan uygulama.

fastpay ile aynı işlem komisyonsuz olarak yapılabildiği gibi, kampanya kapsamında da 10tl hediye vermekte.

belediyenin kendi şirketi olan belbim'e ait bu uygulama komisyon alırken, özel bir bankaya ait olan fastpay komisyon almadığı gibi kampanya ile 10tl hediye ediyor.

bu yükleme sistemi insanlar için büyük bir kolaylık. belki işlem masrafları vardır bilemem. fakat diğer yandan, "dolum cihazlarının hiç mi masrafı yok ?", diye de sorgulatıyor . elektrik yerine su mu yakıyor ? su yaksa bile yine masraf. o makinelerin dolum işlemi sonrası kestiği fişler bedavaya üretiliyor ve oraya bedaya mı yerleştiriliyor ? o makinelere yüklenen paraları vakti geldiğinde alan görevliler karşılıksız mı çalışıyor ? tüm bunlar da masraf değil mi ? bu uygulamayı kullanarak makinelere bulaşmıyoruz, ve bizler içinde büyük kolaylık. bu ödeme yönteminin masrafı var da, bilet matiklerin yok mu ? eğer var ise onlar neden yükleme komisyonu almıyor ?

devletin-belediyenin yapamadığını özel bir kuruluş nasıl yapabiliyor ? birileri vatandaşları devletten-belediyeden daha mı çok önemsiyor ?
  • daha önceden komisyonsuz yükleme yapılan, bakım bahanesiyle bir süre sonra yenilenip komisyonlu yükleme yapmaya başlayan ibb uygulaması.
  • ios cihazlarda maalesef sadece karta yükleme tanımlayabiliyorsunuz. nfc özelliği olan android cihazlarla kullanımlarda hayat kurtarıcı bir uygulama. eksik bulduğum özellik: aylık akbil yükleme gelmelidir.
  • 100 lira doluma 2.99 komisyon alan uygulama. yuh!
  • şahsımı sürekli akbil cihazı bozuk diyen satıcılardan kurtarmış uygulamadır.

ayrıca bankamatik kartı yani debit kartına komisyon almamaktadır. nfc özelliği bulunan telefonlarda dolum merkezine gitmeye gerek olmadan dolum yapılabilmekte ve bakiye öğrenilebilmektedir.

yakında istanbulkarttan temelden kurtulup telefonla akbil basma özelliğinin geleceğini düşünüyorum.
  • nfc cihazlar ile turnikelerden geçemedikten sonra işlevselliği yok niteliğinde olan uygulama.

uygulamada nfc teknolojisinin kullanıldığı tek nokta, kart üzerindeki rakamları elle veya sesle girmek yerine kartı cihaza okutarak girmek.

evet, ben de hissediyorum, nfc ile turnikelerden geçiş çok yakındır...
    yoksa böyle saçma bir uygulamaya hiç gerek yoktu.

self ayar: idealistkartal'ın eleştirisi entrimi okudum, yukarıdaki entride saçmalamışım, uygulama tabii ki yok niteliğinde değil. yok niteliğinde olan uygulamanın nfc teknolojisi sadece.

fakat yapılması gerekenler:
    1- nfc ile yükleme yapanlara indirim ile fast track gibi 3. parti uygulamalar yerine belediye uygulamasının yaygın olarak kullanılmasını sağlamak
    2- dolumları otomatik ödeme ile ogs mantığında mümkün hale getirmek.
    3- mavi kart yüklemelerinin yapılabilmesini sağlamak.
    4- hali hazırda zaten nfc kart ile sağlanan geçişlerde kart yerine cep telefonu, akıllı saat vs kullanabilmek için uygulama içerisine kartın kopyalanmasını izin vermek
  • keşke japonya'da olduğu gibi türkiye'de de tek kart kullanilsa.
hesabın var mı? giriş yap