şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nüfusun %90'i vakti zamanında göç etmiş şehir ahalisinde sık sık görülen nefret söylemi. bı kere artık buraya şehir demek abest gebze'den silivriye bir ülkeden bahsediyoruz. trafik olsun hırsızlık olsun yüksek konut fiyatları olsun ne zaman konu açılsa laf her zaman onlarda köyüne dönsüne geliyor.
    kimi diğerini sosyal hayatı nedeniyle şehirden kovariken bir kısmı 5-10 kuşaktır burada yaşadığı için kendisinde bu hakkı buluyor karşı tarafa anadolu'nun ücra köşelerine dönmesi için laf sokuyor. aslında bu dışardan geldiler hadisesi anadolu şehirleri içinde geçerli örneğin malatya'da o şehrin eski ahalisi kalmamış çoğu 80-90 li yıllarda büyükşehirlere göç etmiş okumaya giden dönmemiş memur olarak batıya giden gelmemiş. şehirde şuan adıyaman bingöl vs gibi şehirlerden yoğun göç almış.
    şurası net bir gerçek anadolu da turizm ile alakalı olmayan kasabalar köyler huzurevine dönüşmüş ölümü bekleyen yaşlılar dışında kimse yok.

    son olarak birbirimizi istanbul'dan kovarken istanbul daki arap zenci afgan nüfusu dikkate alarak konuşalım, yakında o kovduğunuz insanları arar hale geleceğinizi düşünüyorum.
  • bir insan yaz tatillerinde, uzun bayram tatillerinde köyünü ziyaret ediyorsa, köyünü güzelleştirme ve yaşatma derneğine üyeyse istanbul'da değil köyünde yaşamalı tabi. istanbul gerçekten bu şehirde nasıl yaşanır, bunu öğrenmişlere kalmalı. tarih ve çevre tahrip ediliyorken köyünden kopamamış buralı olamamış kişilere anlayış göstermemiz beklenemez.
  • onu bunu bilmemde, trafikten utanmayan bir yönetim var. insanların her gün 2-3 saatini çalıyor bu trafik çözümleri de basit ama kimsenin umurunda değil halkın çilesi. istanbul'un kendi nüfusu yetmiyor gibi, bir de yabancılar var sayıları oldukça fazla. tramvayda türkçe konuşan kalmadı herkes arapça konuşuyor neredeyse. o yüzden acilen istanbul'dan yabancılar gönderilmeli, çalışma izni olmayanlara göz yumulmamalı.