şükela:  tümü | bugün
 • bir ankaralı olarak ne zaman istanbul'a gitsem içine girdiğim cehennem gibi trafikte bu sebebi arıyorum. arabada tek başına seyahat eden o kadar çok mal gördü ki bu gözler, artık istanbullunun trafikle bir sorunu olduğunu düşünmüyor. bu istanbul'daki trafik olayı bence sorun olmaktan çıkmış psikolojik bir geri besleme mekanizmasının öznesi olmuş. tahminimce istanbullular çürük dişin sızısından zevk duyar gibi sıkışık trafikten keyif alıyorlar. 5 dakikalık mesafeye arabayla 1 buçuk saatte gitmek, gitsen de otopark bulamamak insanlara keyif vermeye başlamış. sanırım sinirlendikçe, küfür ettikçe ve buna alıştıkça huzura kavuşuyorlar.

  bazı istanbullu arkadaşlarıma soruyorum neden motosiklet kullanmıyorsun diye daha canıma susamadım diyor. fakat öyle bir trafik var ki aklı olan bir canlı isyan edip hayatı pahasına yine de motor kullanır. mis gibi deniz iklimi, kışınız da sert olmaz belki 10 - 11 ay motor kullanılır istanbul'da. hadi metrobüs kullanmayanı anlarım ama motosiklet kullanmayan istanbulluyu anlayamıyorum.

  şehirlerdeki motosiklet sayılarına bakıyorsunuz antalya, istanbul'dan önde! bunun tek açıklaması trafik magandaları olamaz.
 • ülkedeki ve doğal olarak şehirdeki insanların %50'sinin katil ruhlu, eğitimsiz, bilinçsiz ve art niyetli olması.

  ama bence başlık yanlış açılmış. şöyle olmalıydı,

  istanbulluların araba kullanma sebebi

  hatta

  istanbulluların evden dışarı çıkma sebebi

  hatta ve hatta

  istanbulluların istanbul'da yaşama sebebi

  hatta ve hatta ve hatta

  türkiye'de yaşama sebebi
 • yarım saat önce ofise girdiğimde yağmur yüzünden, tamamdır artık motor sezonunu kapatıyorum ya diye kendi kendime söylenirken karşıma çıkan entry.
 • istanbulluların motosiklet kullanmama sebebi diye bir şey yoktur, az motosiklet vardır.

  zira bu, istanbul gibi görece küçük yüzölçümüne sahip bir şehre 14 milyon insan sığdırılmaya çalışılırsa ortaya çıkan durumdur. bu arada bu kadar insan ve başka taşıtlar ile kıyaslanacak olursa motosiklet sayısı sahiden azdır. sebebi, örnekse antalya da yaşayan insan profili ile istanbul da ki çok da hoşumuza gitmeyen çoğunluk arasındaki motosiklet bilinci ve bakış farkıdır.
  yoksa kimi semtlerde de metrekareye düşen motor sayısı başka bir sürü şehirden fazladır.
  yılın 10-11 ayı da binilmez bu arada ama bi 8 ay binilse binilir bana kalırsa.
  ezcümle, bilinçli kullanıldığında 70 i geçmeden dahi uzak denen yere yarım saat, bilemedin 40 dk da ulaşılır.
  motosiklet candır.
 • çalıyorlar çünkü amk. çalıyorlar motoru.
 • otomobil sürücülerinin büyük kısmının katil olması
  ailevi baskılar
  istanbullu'ların monoton düz insan olmaları

  şeklinde özetlenebilir.
 • türkiye'de otomobil sahibi olmak bir statü göstergesidir. o otomobili de kullanıyor olmak ayrı bir statü göstergesidir. hayatı boyunca durmadan eziklenen kişi otomobil alarak, kullanarak bu egosunu tatmin eder. halbuki işine 4.000 tl'lik scooter ile gitse bu egosunu tatmin edemeyecektir.

  işte bu yüzden kişi işine yarım saatte motorla daha ucuza gideceğine her sabah anadolu yakasından avrupaya yakasına 2 saatte seyahat eder ve aynı sürede geri döner.

  ben hane halkı tarafından bakıldığında başka bir neden göremiyorum.
 • istanbulluların araba kullanırken ve şerit değiştirirken ( bırak şerit değiştirmeyi sağa sola dönerken bile yokta ) sinyal kullanmamalarıdır.