şükela:  tümü | bugün
  • not: başlık siyasi rant, hizip, reklam için açılmamıştır.

    istanbul’u istanbul yapan sokak, cadde, mekan, semt ve bölgelerin canlandırılmasına; istanbul’un ihtiyacı olan altyapının/üstyapının hayata geçirilmesiyle ekümenopolis, megaköy olmaktan çıkmasına yardımcı olacak projelerdir.

    tarihi yarım adanın atatürk bulvarının - en azından - berisi özel bölge ilan edilip belirli bir tarihten (?) sonra yapılan binaların yıkılıp, gerekmiyorsa tekrar yapılmak yerine çevre düzenlemesi yapılarak hayata döndürülmesi. istanbul üniversitesinin beyazıt yerleşkesinde kendine ait binalarda restorasyon çalışmaları vardı; bölgenin ilgili kısmı üniversiteye teslim edilebilir. restoresi yapılan binalar turizme kazandırılabilir.

    millet bahçesi projeleri vardı bir aralar iktidarın, muhalefetin de çevreyi ve yeşili koruma sevdası, her iki cenahında istanbul’un ihyası projesinde küçükçekmece gölü ve lagünün deniz bağlantı kanallarını ihya edecek çalışmaları olmalı. “kanal yapacaklar/yapacağız orayı” diye çemkirecekler için projenin güzergahı değiştirilebilir: basın ekspres (?!.) gibi. bu habitatın vadiye dönüştürülmesi herkes için kazanım olacaktır. atatürk havalimanına millet bahçesi kondurmaktan daha akıllıcadır. hatta, havalimanı yerleşime açılırken, elde edilen rant ile göl çevresindeki binaların kamulaştırılması gerçekleştirilebilir.

    not: rüyada mıyım ne!