şükela:  tümü | bugün
 • istanbul, izmirlinin metresi gibidir... ne izmirden kopabilir ne de istanbulsuz yapabilir... arada bir kaçamak yapar gizli gizli... tüm keyfini sürer istanbulun, tüm güzelliklerini yaşar... sonra yine paşa paşa vefakar, mavi gözlü, güzeller güzeli, sakin eşine döner gelir... ama bir süre sonra özler yine o başınabuyruk aşk dolu istanbulu...
 • yeterince sevdiğinizde bir eroinmanı, fahişeyi katili ya da dilenciyii anlamanızı sağlayabilecek olandır istanbul'u sevmek..
  bu şehre öylesine bağımlı olursunuz ki hayatınızı harcarsınız bir kalemde.. sırf ayrılmamak için... daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız sürekli. sadece orada olmak yetmez her gün, başbaşa daha çok vakit istersiniz..
  oysa en pahalı olan şeydir zaman.. o zamanı, iki damlasını alabilmek için ruhunuzu satarsınız. beden satmak nedir ki, ruhunuzu satıyorsanız... öylesine net, günde iki kee bakabilmek için bu şehre satarsınız işte üç kuruşa kendinizi.. inandığınız bütün değerleri satarsınız.. ruhunuzu, uğrunda çabaladığınız, zamanında hayal ettiğiniz her şeyi.. hayallerinizi satarsınız bağımlılığınıza.. bağımlılığınız bu şehrin kokusuysa...
  çocukluğunuzu öldürürsünüz.. çocukluğunu öldürene çocuk öldürmek nedir ki...
  aşka benzer istanbul'u sevmek.. istanbul aşkla sevilir..
  ille uğrunda haddinden fazlası verilir... çocukluğunuzun, ideallerinizin, olasılıkların cesetleri üstünde sadece bir gülücüğünü görüp gülümsersiniz galata'da.. boğazda gamzesi gibidir platonik aşkınızın kız kulesi.. uğrunda yapılmayacak şey yoktur..
  her gün kendinizi öldürürken uğruna vazgeçtiklerinizle, bir başka hayat, başka türlü bir şey fikrini yıkarken istiklale çıktığınızda karşılaşınca heyecan dolar içine..
  ruhunuzu, bedeninizi, gençliğinizi haftada 2 gün kendisini, günde 2 defa köprü trafiğinde bir gülücüğünü görmek aşkına tereddütsüz satarsınız.
  işin komiği pişmanlığı çok geç gelecektir ya da belki gelmeyecektir bile bu şehri sevmek uğruna yapılanların, yapılamayanların...
  zincirlerini seven köleler gibi... sizi buraya bağlayan insanları seversiniz..
  kokusunu, kötülüğünü seversiniz.. istanbul'u sevmek fahişeleri, eroinmanları, katilleri sevmektir.. anlamaktır bir şey uğruna neler yapabileceğini insanın başkalarına ve kendine... kendi geleceğini sırf istanbul'dan ayrılmamak için, sırf özlediği için bir dakikada satabilince.. bedenini, ruhunu bunca kolay satabilince..
  istanbul'u sevmek insanın kendi bağımlılığına alışmasıdır. bağlılık ve bağımlılık arasındaki farkı bilmesine rağmen.. burada yaşamak için öğrenciyseniz bağlısınızdır, burada yaşamak için çalışıyorsanız bağımlı... bağımlılığını seven anlar bir katili, fahişeyi, eroinmanı, dilenciyi...
 • her an bir yerlerde beliren karşı kıyıyı ve karşı kıyı fikrini sevmektir, koca kanatlı kargaları ve martıları, her biri birer ada olan gemileri ve vapurları, puslu uzaklardan görülen denizi, galata ve kız kulelerini, gece rüzgarın boğaz kokusu getiren öpücüklerini, kaldırımlarını sevmektir. e-5 trafiğinde sayılan kazaları bile, yolda satılan vada oyuncaklarını bile sevmektir, anlamsızlığını sevmektir tüm bunların. bir insanı sevmek gibidir, kucaklamak gibidir onu kocaman. en büyük aptallıkları yaparken, yaşarken bile. istanbulu sevmek kocaman gülümsemektir her yeni güne.
 • dünyanın neresine gidersen git, bir şehri ne kadar beğenirsen beğen, geri döndüğünde boğaz köprüsünden manzaraya bakarken neden hiçbirinin istanbul olamayacağını anlamak.
 • deveye diken, insana .iken gerek sözünün makro bazda beden buluşudur.. içindeki insanlar gibi bu şehir de sevenini .iker. gösterir vermez, verse damağında bırakır tadını.. aşk vuslata kadar, bu şehrinse vuslatı yok insanına; hep biraz yarım, hep biraz çalım..
 • bir ümit yaşar oğuzcan şiiri;

  istanbul'u sevmek ölmek gibi bir şey
  bir ömür boyunca durmadan yanmak
  erimek her gecesinde biraz daha
  her sabah bir alev hâlinde uyanmak

  anlaşılmaz, vazgeçilmez bir tutku bu şehir
  en hüzünlü şarkıdır söylediği dalgaların
  bulamazsın çoğu gün bir dost yüzü arar da
  dalıp gidersin köpüklü izine mavnaların

  insanlar bir seldir caddelerinde bozbulanık
  çalkalanır giden zamanın o belirsiz akışında
  kimi gün tarifsiz bir heyecan duyarsın
  martıların çığlık çığlığa bağırışında.

  gemiler kalkar rıhtımlarından özlem dolu
  herkes bu şehirde bir şey bırakır gider
  sürmez ömrü dostluklarının bir gül kadar
  köhne meyhanelerinde unutulur sevgiler

  anıları vardır insanların bu şehirde
  durup durup nemli gözlerle hatırladığı
  kimi gün gçini bir karanlık basar da
  çalar kapını bir dost gibi ay ışığı

  istanbul ölülerin bile yaşadığı şehir
  ve insanların yaşadıkça biraz öldükleri
  bir gün bu şehirden başını alıp gidesi gelir
  çıkmaz kulağından vapur düdükleri

  nereye gitsen o vezgeçilmez tutku seninle
  seninle o özlem, o aşk, o sevgi
  ne kadar kaçsan, bir gün anlarsın
  güzel olan her şey biraz istanbul gibi

  istanbul gibi vefasız ve esrarlı
  imkânsız sırrına ermek güzelliklerin
  ve upuzun bir bekleyiştir bu şehirde yaşamak
  bir bir yıkılır hayallerin, gelmez beklediklerin

  istanbul'u sevmek, ölmek gibi bir şey
  ölmek mi? o da bir yerde yaşamak demektir
  yaşamak bu şehirde sen varsın diye
  istanbul'u sevmek seni sevmektir.
 • "yahya kemal'e göre... sade bir semtini sevmek bile.. bin ömre bedel..." olan bir kenti sevmek...
  kaç ömür ediyor?
 • hic tatmadıgım bir duygu.
  -emrah: ben hic istanbulu sevmedim amca...
 • insan ait olmadiği bir kalpte, ne kadar mutlu olursa , istanbul'u seven insan da baska sehirde o kadar mutlu olur.
  hep bir yarim kalmislik , hep bir "hiç bir yere siğamiyorum " hissi gelir, oturur göğsüne...

  insan sevdi mi iyisini de, kötüsünü de sever ya hani ,çunku onu bilirsin, her seyini tanirsin, aliskinsindir ..istanbulu sevmek te oyledir iste.
  kalabalikken bile seversin, cunku bos sokaklar, sana yabanci gelir, istanbulu özlersin.yasadigini hissedersin, burda yalniz bile olsan o kalabaliga karisir , yurursun..

  cocuklugun ,gencligin, ilk askin, ilk pismanligin, ilk kavganin sehri istanbul...
  seni seviyorum.
 • sonradan da kazanılabilen bir özelliktir.
  ünversitedeyken eskisehir'den tren ile gelirdik cuma aksamlari. o haftasonlari sevdim istanbul'u. haydarpaşa'da denizin kokusu, gittiğimiz konserler, sokak yemekleri, sabahladığımız arkadaşlarım, sığındığımız parklar, hastanelerin bekleme salonları, tiyatrolardı istanbul benim için. tiyatro demişken; kitaplarını okuduğum, filmlerini izlediğim ferhan şensoy'u canlı seyretmekti mesela. her şeyin mümkün olabileceği sihirli bir yerdi.