şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: byzantium1200)
 • imkan olsa şimdi ki çöplük haline her türlü değişirdim. geliştikçe yukarıdan ne kadar boktan görünmeye başlamışız.

  edit: buyrun amerikan şehirleri ile karşılaştırın istanbul'u. şehir planlaması ne kadar önemli görün.

  miami

  san francisco

  boston
 • dronela mı çekmişler.
 • yani ne beklendiğini anlamadığım görüntülerdir.

  1200 yılı diyoruz 300 milyon dünya nüfusu vardı. sanayi devrimi yok kapitalizm bu denli baskın değil dönem şartlarına göre bakmak lazım. o dönemde istanbul nüfusu dünya nüfusuna oranlarsak eğer 750 bin kişilik bir istanbuldan bahsediyoruz. bu gün bakıldığında beşiktaş+fatih nüfusu kadar bi nüfustan bahsediyoruz.

  ona bakılırsa 800 yıl sonra bakıldığında (2817 yılında) epeyce daha yer talan olabilir. olayları ve yaşamları dönem şartlarına göre değerlendirmemiz gerek.

  ms 400 yılına da bakıp ona göre düşünüldüğünde o dönemdekiler eminim aynı şeyi diyorlardır.
 • (bkz: caesar 4)
 • istanbul'a dair her şeyin bu günkünden katbekat güzel olduğu hali.
 • sehirlerin buyuyup gelismesi, gelisirken de degismesi cok normaldir. ancak artik insanoglu kontrolsuz buyumenin kendisine zarar verdigini anladi( en azindan avrupalilar anladi). bize dusen istanbulu buyutmek degil, kucultmektir. mevcut durumuyla bile istanbul aslinda bu devletin hem en buyuk kozu iken hem de en buyuk zaafidir.
 • çok değil birkaç on yıl sonra latinlerin gelip bütün zenginliğini yağmalamasından önceki efsane zamanların resmedilmiş halidir. eğer bir italyan zorbalığı görmeseydi doğu roma, ne türklerin elinde yok olurdu ne de rönesans gerçekleşirdi. ayrıca bizim mallığımız şudur ki, köklerimizi kalıtsal olarak bizans tebasından daha az ilintili orta asya'ya dayayıp doğu roma'nın varisi olma hadisesini yunanlılara kaptırmak... cacığın, baklavanın, lahmacunun peşinde düşeceğine roma'nın varisi benim dememek, diyememek tam bir mallık.

  edit: fatih sultan mehmet virane olan şehrin kalkınmasında büyük pay sahibidir. fetih tarih kitaplarımızın yazdığı gibi kansız gerçekleşmemiştir ki o çağda zaten neden öyle olsun. hayvan gibi katliam yapılmış ve bu fetihe katılan dervişler bile tuttuklarını kendilerine köle edinmiştir. mal mülk yağma serbesttir ama şehrin eserlerine el uzatanı ağır cezalandırmıştır. öyle ki fatih ayasofyadan mermer sütun çalmaya kalkan askerleri kendi elleriyle benzetmiştir. zaten yukarıda söylediklerimi destekleyecek biçimde bu fetih ile kendine kayser yani sezar unvanını almayı akıl eden mantıklı bir adamdır.
 • geçenlerde italya seyehatine çıktım. bir çok şehir gezdim. ama en özeli benim için roma'ydı. gerçekten sokaklarında dolaşıldığında 500-600 yıl öncesinde zaman yolculuğu yapmış gibi oluyorsunuz.

  yani konumuza gelirsek demek istediğim, isteyince korunabiliyormuş(!) 1200'lü yıllardaki istanbul'u şimdiki istanbul'a tercih ederdim. gerçekten büyüleyici duruyor.

  fakat bana kalsa ben 1923'te ki istanbul'u çok daha tercih ederdim.
 • yanliz su forum korunsa imis ciddi anlamda muazzam bir turist cekerdi basli basina. efsaneymis.