şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünyadaki diğer 'küresel kentler' gibi iyi yönetilememesi ve bunun sonuncunda da hakettiği değeri görmemesidir.
  • elinde istanbul gibi güzel bir şehir var. tarihe tanıklık etmiş, konumu tartışılmaz güzel. fakat gel gelelim el birliği ile ne tarihi eserlerine sahip çıkılmış-korunmuş ne de kentleşmenin önüne geçilebilmiş. daha düne kadar askeriye elinde olan toprakların pek çoğu darbe girişimi sonrası lav edildi. hadi diyelim oralar gözden çıkarıldı peki yerlerine neler geliyor? toplu konutlar. kontrolsüz şekilde artan yapılaşma ve bunun yanı sıra yok edilen yeşil alanlar. ve bunun bir sonu gelmiyor. bu kadar çok konutun olduğu yerde plansızlık, araç yoğunluğu ve çözülemeyen alt yapı ve trafik sorunları derken... köprü dikmek trafiğe çözüm değil tek başına biliyoruz ki. mantar gibi biten avm'lerden hiç söz etmiyorum bile. amiyane tabirle aslında cazibesini kaybetmiyor, ırzına geçiliyor canım istanbul'un.
  • 20 milyon insan.
    aslında istanbul cazibesini kaybetmedi. istanbul'da yaşayan insanlar cazibeyi katletti.
    ya şu 20 milyon insanı anlamıyorum. sıkış tıkış yaşamaktan bıkmadınız mı?
    biri de çıkıp demiyor "ben istanbul'u terk ediyorum" diye.
    "canınız cehenneme pislikler"
    metrobüs beklerken, gelen bütün metrobüslerin tıka basa dolu olması dileğiyle.
  • (bkz: göç)
  • (bkz: metrobüs)
  • kaotik bir şehrin kaosa alışmış insanları bu konuda objektif bir yorum yapamaz, dışarıdan o kaosu görenler mantıklı fikirler geliştirebilir
    cevap veriyorum: şehrin her geçen gün üzerine koyan bir talan kültürüyle yaşanması ve buna izin verilmesidir
  • hatalı hükümet politikaları. istanbul'u mevlana'ya benzettiler ne olursan gel yine gel dediler. istanbul'u kaos sardı. ismet inönü menderes zamanında istanbul'un ruhu yokedildi. tarihi bütün yerleri yeni yerleşim açılması için yıkıldı. çılgın bir göç aldı istanbul.
    yeşilköy'de oturduğum zamanlarda yaşlı amcalarla sohbet ederdik. bu amcalar tam bir istanbul beyfendisi olan tipler. yeşilköy kumsalı ozamnalr çok meshurmuş. gençlik yıllarında tren istasyonlarında beklerlermiş . çapulcu it kopuk serseri tipleri yeşilköy'e sokmadan trenle geri yollarlarmış.
  • 4 kişinin yaşaması için planlanmış evinize bayramda bir anda dışardan 4 kişi yatılı misafir olarak gelir de siz 8 kişi o evde yaşayamazsınız ya... işte istanbul'un başına gelen de tam olarak budur.