şükela:  tümü | bugün
  • benim listem şu şekilde:

1) süleymaniye camii: her şeyden önce bir mimar sinan eseridir. her mimar sinan eserinde olduğu gibi sadeliğin ihtişamına sahiptir ve mükemmel bir simetri mevcuttur. caminin hiç bir kıvrımı, sütunu, tonozu insanın gözüne batmaz. tüm yapı unsurları birbirine eşlik eden bir şekilde kubbeden, fil ayaklarına, oradan da zemine iner.

osmanlı'nın zirve döneminde "muhteşem" diye anılan bir padişah adına yapıldığı için de özelliği vardır. ancak kanuni sultan süleyman gibi bir sultan kartal yuvası gibi şehrin her yerini izleyen bir mabed yaptırabilirdi. bu detayı da ancak mimar sinan düşünebilirdi.

2) sultanahmet camii: iyidir hoştur ama şöhretinin büyük bir bölümü bulunduğu yerden dolayıdır. payi tahtın kalbinde, ayasofya gibi bir protokol camii'nin (o dönem öyleydi) karşısına inşa edilmiştir. günümüzde insanlar ayasofya, topkapı sarayı ve kapalıçarşı'yı gezmek için sultanahmet civarına giderler. sultanahmet camii de tüm bu eserlerin merkezinde olduğu için süleymaniye'den rol çalma fırsatına sahiptir.

bu caminin tüm dünyada blue mosque diye bilinmesi, içindeki iznik çinilerinin ve kalem işlerinin ağırlıkta mavi renkte bezenmiş olmasındandır. dışarıdan heybetli, içeriden de pek süslüdür. hakikaten çok güzel camidir. fakat süleymaniye gibi kusursuz değildir. kubbeyi destekleyen fil ayakları ana mekanı daraltır ve göze çok batar.

3) rüstem paşa camii: akla direk şu soru gelir: fatih camii, şehzade camii gibi heybetli veya mihrimah sultan camii, kılıç ali paşa camii gibi zarif eserler varken; neden rüstem paşa camii? sorunun cevabı caminin içine girer girmez anlaşılıyor. bu cami istanbul'un gizli mücevheridir. mimar sinan yapısıdır. pek hayırlı bir şahsiyet olmayan rüstem paşa için inşa edilmiştir. en önemlisi ise kendine has bir karakteri vardır. bu kadar küçük bir camide bu kadar etkileyici bir mimari ve süslemeyi de ancak mimar sinan yapabilirdi. defalarca yabancı kaynaklar tarafından avrupa'nın en güzel camii, dünyada gizli mücevherler listelerine girmiştir. rüstem paşa camii'ni bu şöhrete kavuşturan ise iznik çinileri'nin en nadide örneklerini barındırmasıdır.

istanbul'un en güzel tarihi camileri isimli şu yazıda, fotoğrafları ile birlikte anlatılmış.
  • taksim meydanının orada fransız kültür (ya da konsolosluğu, unuttum) yanında tenekeden bozma, machinarium'u hatırlatan bir cami vardı hala var mı bilmiyorum. o caminin olmadığı listedir.
  • neo-barok mimari ortaköy camii bunlardan biridir kesinlikle. hatta bana göre istanbul'daki en güzel yapı. içten ayrı dıştan ayrı güzel. şu zarafete bak
  • (bkz: blue mosque)