şükela:  tümü | bugün
 • beyti et lokantası'nın olağanüstü döneri: ankara döneri gibi sırf parça etten değil, kıyma-et karışımından hazırlanmış olsa da, listemin başında bu döner var. beyti güler beyefendinin, trakya'nın en kaliteli etlerinin, deyim yerindeyse kaymak tabakasını bulup satın aldığı malumun ilamı zaten. buna bir de güzelce terbiye edilmesi, olması gerektiği gibi kuzu-dana karışık hazırlanmış olması, kıymasının abartılmaması, kömür ateşinde çevrilmesi ve pişirilmesi, harikulade kesilmesi, yanında da mis gibi tereyağlı pilav ve köz kokulu beğendiyle sunulması da eklenince, istanbul'un en kaliteli dönerinin ortaya çıkması şaşırtıcı değil. tek bir kusuru var: pahalı. kaliteli bir dönerin normal fiyatının iki buçuk katı fiyatına veriliyor. ama buna kesinlikle değer. çünkü hem gramajı çok yüksek, hem de ankara döneri tutkusu had safhada olan bir ankaralı olarak söyleyeyim, böyle bir dönere henüz ankara'da rastlamadım ben..

  listemin ikinci sırasında beşiktaş'ta mukim, karadeniz döner ve pide salonu'nun muhteşem döneri var. ankara döneri tarzında, içinde zerre kıyma yok, kuzu-dana karışık. arı kovanı gibi işleyen çarşı'da dev gibi bir döneri kömürde pişirmeleri imkansız olduğundan tüpgaz kullanıyorlar ama o lezzet yok mu o lezzet, bu defoyu hemencecik unutturuyor. ekmek arası, gobit içinde, pilavın üstünde. yanında açık ayran. oturarak ya da daracık koridorda sıkışarak ayakta. üç katlı ama minnacık dükkan dolup dolup boşalıyor, o dev gibi döner birkaç saatin içinde hiç kurumadan fırıl fırıl dönüyor, kesiliyor ve bitiyor. ankara döneri hasreti çekenlere hararetle öneririm burayı. hiçbir eksiği yok, fazlası var: asım usta'nın güler yüzü ve muhabbetli dostluğu..

  üçüncü en iyi dönerim, erenköy'de, hamam sokak'ın, ethemefendi caddesi'ne köşe yaptığı yerde mukim, murat iskender. adına bakmamak lazım, iskenderi ile değil, dönerinin nefaseti ile meşhurdur. öğlen servisi için sardıkları döner saat üç olmadan biter, akşam servisi için saat altı gibi bir tane daha sararlar. kıymanın zerresi yoktur. tuzla, kekikle ve soğan suyuyla terbiye edilmiş nefis süt danası eti, kararında yağı ile. dışı nar gibi kızarır, iç tarafı pembe ve sulu kalır. ustası ile arkadaş oldum, kendisine buradan selamlarımı iletirim. fiyatlar üzmez. küçük bir dükkan, geçe kalınmamalı..
 • olmayan dönerlerdir. ya da olsa olsa kötünün iyisidir.
 • kadıköy'deki park büfede yapılandır.
  tavuk döner değil,daha da ötesi bişey. acayip leziz.
 • bayramoğlu'nun da eklenmesi gereken liste.
 • (bkz: #29607050)
 • ümraniye atakent'te dönerci celal usta.
 • maltepedeki dönerci ali usta'nın ilk sırada olamasa da kesin ilk beşe gireceği liste.
 • cihangir'de kristal büfe vardı bir aralar, firüzağa camisinin karşısında, parmakları da beraber yerdin yanında..

  şimdi kafe oldu hep oralar.