şükela:  tümü | bugün
  • veloxity isimli şirketin, istanbul’daki 1 milyon insanın akıllı telefonlarının dolaşım verilerini analiz ederek en fazla evde kalan semtleri belirlemesiyle çıkan harita

evde en çok zaman geçiren yerler: kadıköy, ataköy, çamlıca, fatih, bakırköy, ataşehir, florya, etiler ve şişli.

evde en az zaman geçiren yerler: esenyurt, bağcılar, sancaktepe, sultanbeyli, pendik ve beykoz.

evde kalma oranlarının gelir dağılımıyla ilişkisi.

karikatür durumu çok net açıklıyor.

geçinmek için dışarıda çalışmak zorunda olan insanlara #evdekal #hayatevesığar #carpe diem #minimalizm martavalı okuyanlara gelsin.

edit: çalışmadığı hâlde dışarı çıkan varlıklı veya varlıksız insanları da kınıyorum.
  • veloxity adlı şirket, araştırmayı gerçekleştirdiği 1 milyon kişinin konumunu gözetlerken hangi yasal zemin üzerine çalışmasını inşa etti?

edit: konuyla ilgili bazı suserlar "aman çok da tın" gibi argümanlarla durumun vehametini küçümsüyorlar veya "iyi ki bir şey öğrenmişsiniz" diyerek aşağılamaya çalışıyorlar. en başta kvkk'da "açık rıza" diye bir şey var. bu açık rıza denilen kavram, kullanıcı sözleşmesinin bir kenarında araya sıkıştırılmış "nereye çeksen oraya gelecek sürüncemede kalmış" bir metine verdiğin onayı kapsamıyor. eğer araştırmaya ilişkin bir aydınlatma metni varsa, 1 milyon kullanıcıdan buna ilişkin bir açık rıza alındıysa ve bu gözetim sürecinin ne kadar süreceği ve ne amaçla kullanılacağı bildirildiyse eyvallah. değilse eğer "suçtur". açıp okuyabilirsiniz. okumak isterseniz.

ayrıca bknz: twelve million phones, one dataset, zero privacy
  • nedense(!) bana seçim sonucu haritasını hatırlatan çalışmadır efenim.
  • hiç beğenmediğim harita. lan bu şirket kim ki telefon dolaşım verilerine erişiyor ve verileri işleyebiliyor?!
  • (bkz: kvkk)
  • görülen o ki istanbul'un en zengin şahıs ve ailelerinin bulunduğu bölgelerde, ortalık yemyeşil. çünkü zenginin canı daha değerli olduğu kadar cebi de daha dolu. değerli canını kurtarması için çalışması gerekmiyor bu yeşil kişilerin. oturup evlerinde 5 ay çalışmadan bile geçirseler vız gelir tırıs gider bu yeşillere.

şimdi bundan ziyade benim yukarıdaki bir entry çok dikkatimi çekti. kişi demiş ki "bana seçim sonucu haritasını hatırlattı" demiş. bak bak. şimdi her zaman yaptığımız gibi bu aşırı muhalifin de çelişikliğini ve asıl amacının karmaşa ve kışkırtma olduğunu ispat edelim: bu kişi öyle bir aşırı muhalif ki bu harita benim aklıma doğrudan doğruya ekonomik güç kavramını getirirken bunun aklına seçim kavramını getirmiş, siyaset kavramını getirmiş. ama ne olmuş? "seçim" diyerek, "siyaset" diyerek dikkat çekmeye çalıştığı şeyin aslında ülkenin en elit, en zengin, en canı değerli kesiminin de kendisinin de içinde bulunduğu kesim olduğunu ortaya çıkaran şey olduğunu pek fark edememiş sanırım. yani şöyle ki o standart, klasik aşırı muhalif söylemi olan "yandaşlar hep zengin oldu hep zengin!!! ülkenin kaymağını bunlar yiyor!!!" söylemini de çürütmüş; aksine kendi güruhunun zenginliğini, refahını, kıyı şeridi sefasını, yalı çocukluğunu açıklamış olmuş şahıs. bayılıyorum şunların böyle kendilerini afişe etmelerine ve rezil düşürmelerine.
  • uygulama vs yüklerken okumadan kabul ettiğiniz sözleşmelerle, verdiğiniz izinlerle hazırlanmış bir çalışmadır.
  • yeşil olan bölgelerde en düşük ev fiyatları milyonlarla başlıyor.
    kırmızı olan bölgelerde ise 300 bin liraya daire bulabilirsiniz.

zengin evinde otururken işçisine sen git çalış diyor.

biz hala burada evdekal güzellemesi yapıyoruz. boşa nefes tüketiyoruz. çalışmaya muhtaç olmasa o kişi neden evinde durmasın? harita bu soruya en güzel cevabı veriyor.
  • istanbul genelindeki mavi yaka, beyaz yaka ayrımını da gösteren çalışmadır.

bu insanlar'ın çoğu canı sıkıldığı için değil, işleri gereği dışarıda olmaktadır.
  • öncelikle 1 sinyal x,y koordinatı şeklinde anonim olarak bu harita oluşturulabilir. telefon numarasının bilinmesine gerek yok ve kvkk'ya takılmaz, çoğu mobil operatör de buna dikkat ediyor, hemen coşmanın anlamı yok.

tanım: beklenen şekilde oluşmuş haritadır.