şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1)çağ değişmesi tamamen yalandır. 1453 te cağ değişti diyenler sadece türkiyeli tarihcilerdir. tüm dünya cağın değiştiği tarihi 1492 olarak kabul eder yani amerikanın keşfi
  2)ortodosk yunanlılar ve rumlar dışında istanbul kimsenin kutsalı değildir. yani ele gecince pekte dünyanın umurunda olmamıştır
  3)fatih sultan mehmet sadece bir figürdür. şehri alan osmanlı diplomasisidir. fatih ve hocası akşemşettin simgeden başka bir şey değildir
  4)askeri başarı tamamen yalandır. 200,000 osmanlıya karşı şehri sadece 1400 bizanslı asker koruyordu. 1500 adam 200,000 osmanlıya karşı 53 gün direnmiştir.
  sadece 1400 kişşinin inin koruduğu şehre osmanlının 53 gün peş peşe yaptıkları başarız hucumlar vardır. 1400 adam 200000 osmanlıya karşı 53 gün direnmiştir. en sonunda 100 e karşı 1 savaşan bizansın son neferide ölünce şehir düşmüştür.osmanlı ordusunun beceriksizliğini bize fetih diye yuturmuşlar hatta hz muhanmeddin ağzından hadisler uydurmuşlardır. fatih ise sadece figürdür. şehri aslında zorda olsa osmanlı diplomasisi almıştır.
 • 1. kullanılan toplarla kale duvarlarının yıkılması mümkün olduğu gerçeği ortaya çıkmış ve avrupa'da derebeylikler zayıflamıştır. şuradan bak:

  şahi topları

  2. stratejik bir önemi vardır, herkes olaylara senin gibi kıçı ile bakmıyor olsa gerek buna diplomasi, öngörü deniyor. ki bugün bile müthiş bir kritik yer istanbul.

  3. fatih sultan mehmed siksin seni, üstüne de akşemsettin. kara cahil seni 2 imparatorluk, 14 devlet yıkan adama figür diyor

  4- hadis için bir şey demem, bana da pek inandırıcı gelmiyor fakat pekala motivasyon kaynağı olarak kullanılmış olabilir. bizansın kale duvarları ile ilgili videoyu incelersen o gedikler açılmadığı sürece 1 milyon askerinde olsa faydasızdır. üstelik 1400'ün kaynağı neresidir?

  türklerin istanbul'u alması hâlâ zorunuza mı gidiyor lan, oğlum geçti kaç sene oldu alışın artık.
 • yalanlari ortaya cikarmak icin yalan soyleyen cahil yazar beyanidir.

  1) bak wikipedia ne diyor cag degisim tarihi olarak

  2) bak yine wikipedia istanbul'un onemine deginmis

  3) oh adam sadece figurken osmanli topraklarini 3 katina cikarmis. figur olmasa ne olurdu kim bilir.

  4) bak yine wikipedia yazmis hangi tarafin tahmini kac askeri oldugunu ki doneminin en devasa surlari detayini eklememisler

  ayrica 600 yil evvel ne diplomasisi allahaskina ya? hele osmanli gibi beylikten devletlige yeni yeni donusen, istanbul'u alana kadar bati ile pek bir muhabbeti olmamis bir imparatorluk icin.

  he lobi yapti avs osmanli, medyayi filan ayartti. gerizekali.

  edit: wikipedia linklerini kaynak kabul etmeyerek gercekleri carpitiyorsun -ulan sanki iddia da bulunuyorum basligi acan denyo gibi. genel gecer bir kaynak birakiyorum ortaya- diyenler oldugu icin asagiya brittanica linki birakiyorum.

  brittanica

  edit 2: asagilarda bir yerlerde 'ingilizce bilmiyor ama link atiyor' diye aglayan baslik sahibine de speaking english i live in english diyerek cevap veriyorum. adam onu derken bile yalan soylemis. bununla gunluk hayatta muhattap olan herkese bol sabir dilerim.
 • agustos ayi dergi kapagi gibi baslik.

  bir baslikla ne kadar moron oldugunu goster
 • fatih şehri almayaydı iyiydi. şehrin anasını siktik 500 yılda. hala yerleşemedik.
  istanbul hristiyanların elinde kalsaydı şuan dünya başkentiydi. tarihi, kültürü, doğayı herşeyi korurdu adamlar.
 • "türkiyeli" :( eğer biri bu kelimeyi kullanıyorsa, gönül rahatlığıyla o yazıyı okumayı bırakabilirsiniz. çünkü amaç bellidir; türk dümanlığı. türk'e dair her şeye düşmanlık ve kin. a haber ve türevleri, akit kitlesi,akp militanı gözü dönmüş çomarlarla farklı siyasi görüşleri vardır ama yalan dolan iftira ve gerçekleri saklama gibi sağlam ortak özellikleri vardır.

  "türkiyeli" tabirini kullanan ateist veya deist bir çekiç kafayla, şeyh siki yalayan bir dinci ne kadar birbirine zıt görünse de, milyonlarca kez şahit olduğumuz gibi en büyük ortak özellikleri türk düşmanlığıdır. bu konuda ortalama bir çekiç kafa ile dinci yobazı kader arkadaşı olarak görebilirsiniz.
 • 1)çağ 2 kez değişmiştir:1-batı roma yıkıldığında(476).2-doğu roma yıkıldığında(1453)
  2)doğruluk payı vardır çünki 4.haçlı seferinde aya sofya yağmalanmıştı ama şehir düşmeden önce haçlı dünyasından yardım istenmişti
  3)olum neden tarihimizi atalarımızı küçük düşürüyorsunuz yav.biri çıkar kurtuluş savaşı yalanları diye başlık açar atatürk'e saldırır biri çıkar fatih'e saldırır.diyelim ki avrupa devletleri parçalanmıştı peki uzun hasan gavatını nasıl yendi.
  4)doğru da olabilir yalnış da bu yüzden bununla ilgili birşey yazmayacağım.
 • şuncacık yazıda düzinelerce yazım hatası yapacaksın,muhtemelen senin yaşın kadar dil ve ilim bilen adamı "basit bir figür" diye göstermeye çalışacaksın,her şeyi geçtim bilgi veren yahut tezini ispatlayan bir şeyler bile koyamayacaksın ortaya ama yalan yanlış yazıp bazı kesimlerin seni yeşillendirmesini bekleyeceksin. çünkü ekşici olmak bunu gerektirir.
 • şehirin değiştiği yalanıdır. halbuki aldıkları gibi aynı duruyor. hatta bizans yerleşimi daha güzel. türkler 2+1 daireli apartman dikmekten başka bir sikim bilmiyor.
 • bu tür başlıklar sürekli açılır, niyet nedir bilmem. avrupa'nın büyük türk dediği, yükselme döneminin ilk padişahı hakkında ipe sapa gelmez bir itibarsızlaştırma çalışmasıdır.

  aynı avrupa, uzun hasan'a da küçük türk lakabını takmış ve fatih'i durdurması için askeri yardım yapmış ama olaya uyanan fatih, liman basarak bu yardımların ulaşmasını engellemiştir.

  adam sözlüğe yeni kabul edilmiş belli ki ilgi çekmek istiyor.