şükela:  tümü | bugün
 • doğrusu "resmi tarih tarafından genç dimağlara dünyanın en büyük zaferlerindenmiş gibi empoze edilen istanbul kuşatmasının aslında askeri yönden incelendiğinde oldukça sıradan ve deyim yerindeyse bizans askerleri açısından şanlı bir last stand olması" durumudur.

  savaş şöylebir alanda vuku buluyor.

  istanbul daha önce defalarca muhasara edilmesine rağmen kuşatmacı kuvvetler muvaffak olamamış. bunda doğu roma imparatorluğu'nun hala mukavemet gösterecek gücünün bulunması ve eşi benzeri bulunmayan surların ardında daha önce sayısız kez gerçekleştirdikleri müdafaa harekatını başarılı bir şekilde icra etmelerinin payı büyük.

  fakat bu son kuşatma incelendiğinde ve yukarıdaki harita göz önünde bulundurulduğunda; siyasi açıdan dört duvar arasına sıkıştırılmış, boğaza inşa edilen hisarlar dolayısıyla denizlerdeki hareket serbestisi örselenmiş, iktisadi açıdan zorluklarla boğuşan, ikmal ve lojistik yolları kesilmiş, askeri kuvvet ve teçhizat desteği engellenmiş bir bizans söz kozusu.

  üstelik tarihte emsali görülmemiş ve alanında en yetkin kişilerden biri olan topçu ustası urban'ın destekleriyle ortaya çıkarılmış tahrip seviyesi yüksek bir ateş gücü, karınca sürüsünden hallice eğitimli ve savaş meydanlarında pişmiş kalabalık bir orduyla bütünleşerek surların önüne yığılmış durumda. asker sayısı bakımından inanılmaz bir dengesizlik mevzubahis.

  askerlerin psikolojileri ve moral faktörü incelendiğinde bir tarafta peygamber övgüsüne mazhar olacağı ve fetih başarılı olursa eğer gerçekleştireceği yağma ile ihya olacağı motivasyonuyla hareket eden iştahlı osmanlı askeri diğer tarafta ise latin işgalini yaşamış biri olarak kaybederse eğer neyle karşılaşacığını bilerek umutsuzluğa düşen ve şehirdeki sivilleri de düşünmek zorunda olan karamsar bizans askeri.

  tüm bu ahval durumunda dahi bizans kuvvetleri, becerikli komutanların* sınırlı birlikleri açılan cephelere doğru sevkiyatı ve iyi yönetimi sonucu bir süre dayanma başarısı göstermiş. bu süre zarfında gerçekleşen bir olay var ki askeri açıdan takdire şayan. evet bir bizans ve üç ceneviz kalyonundan oluşan yardım filosunun adeta yürek yemişçesine onlarca kadırgadan oluşan osmanlı donanmasının arasına dalması ve dönemin en meziyetli denizcilerinden olan cenevizli kaptanların usta manevralarıyla tereyağından kıl çekercesine o hengameden sıyrılıp şehre yardım ulaştırmaları.

  tüm şiddetiyle devam eden kuşatmadan surlarda açılan gedikler tam olarak kapatılamasa da canı ve vatanı için savaşmanın* motivasyonu şehri bir süre daha ayakta tutmuş. lakin sultan mehmet tarafından ortaya atıldığı iddia edilen ve yine askeri açıdan muazzam bir hamle olan gemileri karadan yürütme fikri zaten kırılgan olan dengeleri alt üst ederek yeni cephelerin açılmasına meydan vermiş ve halihazırda tükenmeye yüz tutmuş bizans kuvvetleri doğal olarak karınca sürüsü gibi dağılmış ve 53 gün süren kuşatma surlara bayrağın dikilmesiyle son bulmuş.

  bizans imparatoru olan konstantin* ise teslimiyet yerine onurlu bir direnişi seçerek savaşı tercih etmiş ve şehir düşünce de kaçmayıp elinde kılıcıyla can vermiş.

  sonuç olarak göte göt diyebilen ve yiğidi öldürüp hakkını verebilen objektif yazarların görmezden gelemeyeceği durumdur.
 • kofti yazarın kofti iddiası.

  la zaten istanbul'u almanın önemi çok zor fethedilmesinden değil peygamberimizin hadisini gerçekleştirmemizden gelmektedir. o cümleler aralara serpiştirilen klasik abartı cümleleridir. her zaferimizde böyle yapılır zaten. istanbulun fethine özgü bir şey sanki amk.

  kaldı ki yok konstantin onuruyla savaşmış, bizanslılar vatanını korumuş filan ne amk? troll müsünüz anlamadım ki. bugüne kadar etrafta bizans tohumu diye dolaşan aktrollere hep güldüm ama şu an anladım ki kısmen de olsa haklılarmış.
 • her önüne gelenin tarihçi kesildiği ülkemizde yine bir meczubun ortaya attığı dayanaksız kusmuğudur.
 • göte göt diyorum ve dedem fatih nasıl koyduysa burdaki bizans artığı dölleri hala inliyor diyorum. daha çok inleyeceksiniz, bu daha başlangıç.

  tayyip koyar ermeni dölleri inler, fatih koyar bizans dölleri inler.
 • ayar veren yazar olma hayaliyle başlığa dalan gerizekalılarca eleştirilen iddia.

  lan madem kuşatmanın önemi peygamberinin hadisesini gerçekleştirmenden kaynaklanıyor* neden ilkokuldan itibaren o güne kadar düşürülemeyen surların üstün savaş stratejisti sultan ıı. mehmet'in benzersiz zekası sayesinde ele geçirildiği çivi gibi çakılıyor? yukarıda zaten dışarıdan kayda değer yardım alamayan, bir avuç askerle savunulan harabe bir şehrin ele geçirilmesinin askeri açıdan inanılmaz bir abartı olarak sunulduğundan dem vurulmuş. mohaç'ta bizden kalabalık orduyu perişan ettik, malazgirt ovasında kat kat kalabalık orduyu önümüze katıp kovaladık diyenlerin fethi askeri açıdan fazla fazla abartması vurgulanıyor bir anlamda. idrak etmek bu kadar mı zor amk?

  bu zekayla içinde bulunduğunuz coğrafyayla tam bir uyum içinde olsanız da her olaya sığ milliyetçilikle yaklaşmayın, biraz empati yapıverin lan. hem bak fatih'in istanbul'u fethettiği yaştasın asfas.