şükela:  tümü | bugün
 • ntv de tarih konuşmaları programında şu an tartışılan konu başlığı.
 • catherine pinguet'in yazmış olduğu yapı kredi yayınlarından çıkmış kitaptır. ii. meşrutiyet döneminde sokak köpeklerini ve osmanlı'nın o zamanlarda ki hayvanlara bakış açısını anlatan bir kitaptır.
 • istanbul'da türklerden daha eski tarihleri olan köpekler.

  osmanlı devleti batılılaşma ve modernleşme çalışmalarına tüm hızla devam ederken, bir yandan da her zaman avrupa ülkeleri yakından takip ediyor, buralara öğrenciler, elçiler yolluyordu. avrupa'ya giden türkler avrupa şehirlerinde hiç köpek olmadığını görmüşlerdi. aynı zamanda türkiye'ye gelen avrupalılarsa köpeklerden şikayetçilerdi.

  osmanlı istanbul'unda köpekler genellikle müslüman mahallelerinde çoktu. halk köpeklere yemek veriyor bakıyor, köpekler de mahalleyi yabancıdan hırsızdan çakaldan koruyordu. gayrimüslim mahallelerde ise böyle bir adet yoktu ve kimi zaman köpeklere şiddet uygulanıyordu.

  gel zaman git zaman dünyanın en büyük şehirlerinden, zaman zaman dünyanın merkezi olan payitah-ı saltanat-dersaadet-konstantinopolis yani istanbul sokakları aydınlatılmaya başlandı. önce gaz lambaları daha sonra elektrikle.

  ve köpek sorunu böylece başladı. eskiden müslüman halkın geceleri sokakta işi yoktu. sokak köpeklerindi. ama sokakların aydınlatılmasıyla beraber özellikle gece hayatı beyoğlu, pera gibi semtlerde başladı ve halk geceleri de sokaklara inmeye başladı. ama sokaklarda geceleri köpekler doluydu ve insanlar için tehlike oluşturuyorlardı.

  sultan ii. mahmut tüm köpeklerin toplanıp hayırsız adaya gönderilmesini emretti. ama gönderilmeden önceki gün büyük bir fırtına koptu ve aynı zamanda sarayburnu'nda yangın çıktı. bunun üzerine halk bu allah'ın cezasıdır köpekleri göndermeyin dedi ve köpekler istanbul'da kalmaya devam etti.

  1910 yılında ise iktidardaki ittihat ve terakki cemiyeti tüm köpekleri hayırsız adaya sürdü. hayırsız adada ot bile bitmiyor. köpekler orada açlıkta birbirlerini parçalayarak öldüler. efsanelere göre köpeklerin çığlıkları istanbul'dan duyuluyordu.

  1911 yılında balkan savaşı patladı ve türkiye anavatanını çok değerli 500-600 yıllık şehirlerini kaybetti ve avrupadan atıldı. halk balkan savaşını köpeklere yapılanlardan dolayı allahın gazabı olarak gördü.