şükela:  tümü | bugün
 • bugün itibarı ile matbaadan çıkan, cuma günü ise tüm kitapçı raflarını şenlendirecek alpay erdem eseri. meğer uzun zamandır gizli kapaklı çevirdiği işler meyvesini vermiş, kuşlara sevgisi bu eserde dile gelmiş. ha bir de bisiklet sevdası var ki, şu an konumuz o değil.
  o halde en tezinden gelsin cuma, koşup alalım, okuyalım, hatta fırsat kollayıp, tekrar gidip gösteriye, alalım şöyle havalısından da bir imza.
  şimdiden emeğe sağlık, okuru bol olsun, artık canı sıkılanlar kuş vurmasın, istanbul’un kuşlarını okusun...

  https://twitter.com/…tatus/1090275737129500678?s=21
 • özellikle kış aylarında vapur varsa martı da var demektir. martı varsa simit de vardır, e simit varsa salep neden olmasın. martı saleptir. bunu sakın unutma. martı da salep gibi beyaz. üzerine tarçın da atarsan al sana tam bir istanbul martısı işte...
 • ornitolojik açıdan bakacak bir bilgi birikimim yok lakin son yıllarda güvercin ve kırlangıçlarda sayıca azalma varmış gibi geliyor.
  bunu da şuna yoruyorum:
  beton yapı miktarını arttırdık.
  ormanları azalttık.
  küresel iklim değişikliğine neden olduk.
  mevsimleri bozduk.
  gıdalara kattığımız kimyasallar hem kendi sağlığımızı bozduk, atıklarıyla da hayvanların sağlığını...
  şehre serpiştirdiğimiz kedi maması kütlesini kuşlarla da otomatik olarak arttırdık ve bazı kanatlı türlerin de beslenme alışkanlıklarını değiştirdik.

  tamamen farklı nedenler de olabilir ama eskiden daha fazla güvercin ve kırlangıç görmez miydik. belki neticemden uyduruyor da olabilirim.

  ornitolog ya da zoolog suserlar varsa yeşillendirsin.