şükela:  tümü | bugün
  • devletin istanbul'daki iş sahiplerini, yatırımcıları veya girişimcileri başka şehirlere yatırım yapması için teşvik etmesi güzel bir çözüm olabilirdi.

işveren giderse çalışan da beraberinde gidecektir

edit: başlık başa...
  • yatay olarak büyümesini tamamlamış kentsel dönüşüm adı altında artık dikey olarak büyüyen, kapasitesini çoktan aşmış hala da insanların göç ettikleri bir şehir istanbul.
    rekabetin daha az olduğu, daha az insanın daha iyi koşullar altında yaşadığı şehirlere yönelmek ve bunun farkındalığını arttırmak güzel bir adım olabilir.
  • istanbuldaki büyük fabrikaların bir kısmını çanakkaleye taşımak karşılığında teşvik ve hibe vermek.

yine bu fabrikaların bir kısmını da aynı şartlarda sinop'a taşıtmak.

aydın bilecik gibi küçük illerde istihdam yaratmak. bu fabrika olur, tarım arazisi açmak, o bölgede hayvancılık yapanlara faizsiz kredi veya ufak hibeler vermek olur.

bütün maddeler aynı noktada birleşiyor; istanbuldan başka yerlerde de iş imkanı yaratılmalı. bakma sen istanbulun boğazı topkapı sarayı falan kimsenin umrunda değil. herkes ekmeğinin peşinde.

edit: allam yerappim isimli yazarın da bir önerisini eklemek istiyorum. türkiyedeki her şehir istihdam nüfus-çalışan eğrisine göre ayrılmalı. ve yine tüm şehirler istihdam ihtiyacına göre ayrılmalı. bu şehirlerin durumuna göre vergi indirimi ve teşvik hibesi yapılabilir diyor. bence de mantıklı.

edit2: öneriye karşılık küfür eden ultra şehirli bir tip görüyorum. çanakkele bir örnekti amın evladı. aslında bir fikrim daha var. senin gibi orospu çocukları hadım ederek başlanabilir.
  • chp'nin merkez turkiye projesi ile olabilirdi. is istihdami diger illere kaydirilabilir birseyler saglanabilirdi bence
  • herkesin baskalarini bi yerlere gondermek gibi fikri olan durumlar silsilesi.

bi defa o canakkaleye gidin diyen siktirsin gitsin. ama baska yere. burayi zaten bi sanayi kenti yapti amk comarlari.

herkes memleketine donsun. sivas ve kastamonulularin yarisi donse zaten istanbul tenhalasir. gidin memleketinizde haywancilik yapin. herkes sehirli olucam diye kasip sonunda sehiri koye cevirmesin.
  • kürtlere özerklik verilsin çok sevdikleri memleketlerine dönsünler.
  • bence belirli bir iq seviyesinin altını öldürelim. hatta ben bazen yolda insanları gözlemleyip geri zekalı olduğunu düşündüklerimi hayalimde öldürüyorum.

galiba babam hitlermiş.
  • (bkz: teşvik yasası)

çiftçi veya memur değilsen ülkenin sadece bir kaç ilinde çalışma imkanı bulabiliyorsun. sanayiyi istanbul ve çevresi yerine başka illere kaydırsalar kim istanbul'un pis havasını soluyup stresle yaşamak ister ki.
  • güzel insan cem seymen'in her programında anlattığı bölgesel kalkınma ile çözülebilecek sorun. adamcağız öyle güzel anlatıyor , öyle güzel çözüm önerileri sunuyor ki yöneticileri başına zorla oturtup "izleyin lan feyz alın biraz" demek geliyor insanın içinden. keşke televizyonda değilde yönetici koltuğunda görebilsek seni cem seymen.