şükela:  tümü | bugün
 • devletin istanbul'daki iş sahiplerini, yatırımcıları veya girişimcileri başka şehirlere yatırım yapması için teşvik etmesi güzel bir çözüm olabilirdi.

  işveren giderse çalışan da beraberinde gidecektir.

  edit: başlık başa...
 • cevap çok basit: istanbul'a yatırım yapmayın kardeşim, gidin kırşehir'e, afyonkarahisar'a, tokat'a vb. yapın. iş imkanı olunca kimse yağın sütün yumurtanın hasının olduğu memleketini bırakmayacak zaten
 • insanların yaşam standartlarının yükselmesinde belirgin payı olan yatırımların istanbul dışındaki diğer şehir ve bölgelerde yoğunlaştırılması diğer bölge ve şehirlerde yaşayanlara vergi vb gibi sübvansiyonlarla desteklenmesi ile istanbul'da aşırı hantallaşan demografik yapı düzenli ve planlı olarak iyileştirilebilir
 • yatay olarak büyümesini tamamlamış kentsel dönüşüm adı altında artık dikey olarak büyüyen, kapasitesini çoktan aşmış hala da insanların göç ettikleri bir şehir istanbul.
  rekabetin daha az olduğu, daha az insanın daha iyi koşullar altında yaşadığı şehirlere yönelmek ve bunun farkındalığını arttırmak güzel bir adım olabilir.
 • istanbuldaki büyük fabrikaların bir kısmını çanakkaleye taşımak karşılığında teşvik ve hibe vermek.

  yine bu fabrikaların bir kısmını da aynı şartlarda sinop'a taşıtmak.

  aydın bilecik gibi küçük illerde istihdam yaratmak. bu fabrika olur, tarım arazisi açmak, o bölgede hayvancılık yapanlara faizsiz kredi veya ufak hibeler vermek olur.

  bütün maddeler aynı noktada birleşiyor; istanbuldan başka yerlerde de iş imkanı yaratılmalı. bakma sen istanbulun boğazı topkapı sarayı falan kimsenin umrunda değil. herkes ekmeğinin peşinde.

  edit: allam yerappim isimli yazarın da bir önerisini eklemek istiyorum. türkiyedeki her şehir istihdam nüfus-çalışan eğrisine göre ayrılmalı. ve yine tüm şehirler istihdam ihtiyacına göre ayrılmalı. bu şehirlerin durumuna göre vergi indirimi ve teşvik hibesi yapılabilir diyor. bence de mantıklı.

  edit2: öneriye karşılık küfür eden ultra şehirli bir tip görüyorum. çanakkele bir örnekti amın evladı. aslında bir fikrim daha var. senin gibi orospu çocukları hadım ederek başlanabilir.
 • kırsal bölgelerde tarım ve hayvancılık adam gibi teşvik edilmelip cazip hale getirilmelidir.
 • chp'nin merkez turkiye projesi ile olabilirdi. is istihdami diger illere kaydirilabilir birseyler saglanabilirdi bence
 • herkesin baskalarini bi yerlere gondermek gibi fikri olan durumlar silsilesi.

  bi defa o canakkaleye gidin diyen siktirsin gitsin. ama baska yere. burayi zaten bi sanayi kenti yapti amk comarlari.

  herkes memleketine donsun. sivas ve kastamonulularin yarisi donse zaten istanbul tenhalasir. gidin memleketinizde haywancilik yapin. herkes sehirli olucam diye kasip sonunda sehiri koye cevirmesin.
 • depremdir. illa ki olacak. ıstanbul ve çevresinde yaşamamak lazım.