şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1977 yılında yunan gazeteci freddy germanos programına marangoz olarak gittiği evinde mustafa kemal ile konuşan bir yunan askeri konuk etmiş.

  video

  atatürk'ün çevresini kültürüyle ve türklüğüyle nasıl etkilediğini videoda görebilirsiniz. çok önemli bir belge bizim için.

  ekşi'de atatürk'ün müslüman olup olmadığı tartışmaları söz konusu. videoda izmirdeki yunanlıların kilise istavrozlarının minarelerden yüksek olduğunu ve bunun bize hakaret olduğunu söylemiş atatürk. yani bu durumdan kendisi de rahatsızlık duymuş. belki de dayı sallıyor.
 • daha önceden izlemiştim bu videoyu. etkileyici bir anı ve atatürk tasviri. atatürk'ün işgale bakış açısını yansıtması açısından da kıymetli. anlatıcı karşı taraftan da olsa etkilenmekten kendini alamamış belli ki. en çok da atatürk'ün işgallerden bahsederken öfkelenmesini tasvir ettiği kısmı sevdim: "ateş gibiydi, yanıyordu.".
 • minare ve istavroz yüksekliği yarışını makedonya dahilinde görebilirsiniz. zira üsküp, vodna dağına dikilen milenyum istavrozu bu konuda en bariz eylemdir.

  düzenleme: imla.
 • söz konusu video baya eski olmakla birlikte; orta boylu biri olan atatürk'ün yanında dahi neredeyse omzuna gelecek kadar kısa kalan latife hanım'ı uzun boylu olarak tasvir eden yunan dede düşündürmüştür.

  belki de "mustafa kemal'in karısı" denildiğinde fikriye idi aklına gelen, kimbilir?