şükela:  tümü | bugün
 • kendisini döven kişiyi abisine ispiyonlayan çocuğun, döveni eliyle işaret ederken ağzından dökülen sözcükler..
 • "evet; aradığım, beklediğim, istediğim, vs. şey bu işte" nin kısaltılmış versiyonu.
 • "hepsi bu, yapman gereken buydu, en sonunda başardın" gibi gaz verici bir özelliği olan söz.
 • 2004 atina olimpiyatları esnasında olimpiyat rekoru kırarak altın madalya alan haltercimiz nurcan taylanın rekor kaldırışı yaptıktan sonraki haykırışıdır.işte budur, helal olsundur.
 • slavoj zizek 'in lacan'cı arzunun işleyişini ve nesnenin statüsünü göstermek için kullandığı ve benim çok sevdiğim bir anekdot:

  zorunlu askerlik hizmeti yapmakta olan bir adam, askerlikten kurtulmak için deli numarası yapmaya karar vermiş. seçtiği delilik türü de takıntı nevrozu. adamcağız önüne çıkan bütün kağıtları alıp bir göz attıktan sonra, ''bu değil!''diye haykırarak bir yana fırlatır dururmuş.

  sonunda bu hali üstlerinin de dikkatini çekmiş ve adamı tutup askeri hekimin karşısına çıkarmışlar. adam kendisine sorulan hiçbir soruya cevap vermediği gibi, hekimin masasındaki, raflarındaki kağıtları da karıştırıp, ''bu değil!'' demeye devam ediyormuş.

  bir süre adamla iletişim kurmaya çabalayan hekim sonunda pes edip adamın tezkeresini yazmış.

  adam tezkere eline tutuşturulunca durup bir göz atmış ve ''işte bu!'' demiş .

  ....

  bu anekdot için iki metne bakabilirsiniz:

  1. slavoj zizek, ideolojinin yüce nesnesi, s. 174, çev. t. birkan, istanbul: metis, 2002.

  2. bülent somay'ın zizek'in kırılgan temas kitabına yazdığı ''sunuş'' bölümü... bkz. slavoj zizek, kırılgan temas, s. 7, çev. t. birkan, istanbul: metis, 2002.
 • ramazan için ayırdığım hesabımdaki son 70 lirayı, tam paypalın kapanmasına iki gün kala çekip beni yıkan son darbeyi vurduktan sonra, ricam üzerine 1 saat içinde geri iade edip beni intiharın eşiğinden çeviren şirket için kullandığım söz öbeği.