şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şeytan diyor aç pencereyi bağır bağır bağır sabaha kadar ama öyle bir yer yok işte. insanlar rahatsız olur; kavga çıkar; ölümüne dayak yersin; şişlerler vesaire.

  ama ilginç bir şey değil mi yani?! normalde istediğin kadar bağırabilmeyi yasaklayan bir kanun yok; istediğin kadar bağırmak ayıp ya da örf ve geleneklere aykırı da değil bildiğim kadarıyla. gürültü diye nitelendirmek ayıp demek değildir bu arada, onu da belirteyim.

  her neyse şimdi tam şöyle içimden geldiği gibi avazım çıktığı gibi bağırayım diyorsun ama bağıramıyorsun. çünkü bir takım duygular seni baskılıyor. gidip birinin kulağına bağırmaktan, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamaktan da bahsetmiyorum. şöyle sağlam bir bağıramadan göçüp gideceğiz bu hayattan. farkettim ki, böyle bir ortamım da yok. ben niye istediğim gibi bağıramıyorum ki?! ayrıca bağırmak ne biçim bi' fiil lan; içim bi tuhaf oldu yazarken.
 • bağırmak, çığlık atmak insani reflekslerdir. yer değil duygu yoğunluğunun azlığıdır bağırtmayan/çığlık attırmayan.

  (bkz: sevişirken apartmanı ayağa kaldıran çift)
 • büyük şehirde büyümüş insan hezeyanı.

  küçük bir şehrin küçük bir ilçesinde büyüdüm. büyük dededen kalma arı kovanlarını koymak için kullandığımız büyük kayın ağaçlarının kızıl ağaç ve çam ağaçlarıyla birleşip ormanlaştığı dev bir arazimiz var. en yakın araç yoluna 45 dakika yürüme mesafesinde. ormanın tam orta yerinde bir kulübe ve dik bir patikadan yürüyerek ulaşıyorsunuz bu küçük, eski kulübeye. araç yolunun yanında fırtına deresinin bir kolu olan tunca deresi tüm çılgınlığıyla akıp gürültü yapıyor. hemen bir üst arazide büyük dedenin kardeşinin arazisi var. o iki arazi arasında tunca deresine bağlanan başka küçük bir dere. bu iki dere arasında kalan kulübede bağırsan, çıldırsan da sesin araç yoluna gitmiyor. en yakın yerleşim yeri mesafesi ise araç yolundan araçla 30 dk uzaklıkta. in-cin top oynuyor desek yeridir.

  böylesine ıssız bir yerde gece istediğin gibi bağırıp çağırabilmek harika. hele o çağırışlar arasında, o serinlikte pınar suyunun eşlik ettiği soğuk rakıyı dostlarla içmek ise ayrı bir duygu.

  bir de sabah kuş cıvıltısı ve arı vızıltısı ile uyanmak var ki onu da yaşayan bilir.
 • sinirleri bozan bir durumdur. insan bazen böyle bağırıp rahatlamak istiyor cidden.
 • aslında e5 in kenarında bu mümkün.zira her metroya ulaşmak için oradan geçişimde bağırırım.