• olmayı denediğim insan tipi.
    kendime söz verdim sadece alkolün yanında içicem şu mereti diye, şimdi adsız alkolikler derneğinden yazıyorum.
  • babaların garip huylarından biridir. misal, babam yıllar önce ağustos ayında sigarayı bırakmış, bu olayın anlam önemine binaen her yıl ağustos ayı boyunca sigarasını içer, sonra yine bırakır. tam ritüel adamı.

(bkz: babanın sigarayı bırakması/@indocilis)
  • benim bu.
    toplam 17 senedir sigara içerim. hiç istemediğim halde içtiğimi hatırlamıyorum. istemediğiniz zamanlarda neden sigara içiyorsunuz lan manyak mısınız?
    benim canım günde 15 civarı sigara istiyor mesela.
  • kendini kandırıyordur.

sosyal psikoloji dersinde hatırladığım araştırmalardan birinde küçük bir testi örneklemişti hoca:

sigara tüketicilerine ne miktarda bağımlı olduklarını soruyorlar. sigaranın zararları konusunda daha bilinçli bir deney grubu var ve sigara içmenin zararları konusunda çok da bilgili olmayan bir grup var.

bilinçli gruptan günde 10 sigara içen bir kişi kendini “hafif” bir sigara içicisi olarak tanımlarken bilinçsiz gruptan günde 10 sigara için kişi kendini “ağır” bir sigara içicisi olarak dahi tanımlayabiliyor.

yani bizim durumumuzda da hafif kullanıcı olduğunu “düşünen” kişiler kendilerini ''çok ağır bir kullanıcı değilim'' yerine ''istediğim zaman içerim'' diye tanımlayıp bir tür psikolojik rahatlama içine sokarlar.

detaylar hep şöyledir:

''amaaan evde içmiyorum sadece iş yerinde'' (iş yerinde rahat rahat içilir ayrıca en ufak bir stres anında evden fırlarsınız)

''işte içmiyorum eve gelince bir keyif sigarası yakarım ama'' (işteki stres anına kadar)

''sadece alkolle, arkadaşlarla buluştuğumda...'' (ufak bir stres anı ve yine patlar)

''ya günde 7-8 tane, nedir ki...'' (içkiyle 1,5 paket)

hayır ayakta kaldığımız saat zaten 16 saat. her saat başına bir tane düşse toplamda azami 16 sigara içeceksin. senden daha fazla sigara içen ağzında bisikletiyle sigara süren emmim kaldı artık, bir zahmet de onla kendini kıyaslama.

her sigara kullanıcısı belli ortamlarda daha çok belli ortamlarda daha az sigara tüketir, belli faktörler de sigara tüketimini körükler. arada bir iki gün vücudun kendini dinlendirmesi, bağımlılığın olmadığı anlamına da gelmiyor.

yani burada sayılan özellikler sigara kullanıcılarının özellikleri. benim vücudum bağımlılık yapmaz diye düşünmeyin. sigara sorunlu bir ilişkidir. bu tehlikeli flörtün yıpratıcı bir ilişki halini alması da en yakın stresli döneme bakar.

özet olarak:

(bkz: 40 yıllık içiciyim bağımlılığını görmedim)
  • önünde cennetten huri koysan karısından başkasına bakmaz iradesine sahip insandır
  • sigara bağımlısı olamamış ama olma potansiyeline sahip.
    bir de benimdir bu.
    bazen istiyor paket paket içiyorum.
    bazen istemiyor üç ay içmiyorum.
    bazen bi günde tek dal. bazen içki masasında iki paket.
    böyle.
  • annemdir. sigarayı kullanılması gerektiği şekilde, dozunda kullanmıştır. kahvenin yanında bir tane, alkol ile bir tane gibi zevkleri vardır. bunun dışında kesinlikle içmez. nasıl yaptığını ben de bilmiyorum ama gerçekten iradeli kadındır.
  • buyrun benim.

18 yaşımdan beri sigara içiyorum. çantamda paket taşıyorum. ama ayda bir tane falan içiyorum. kontrolümü kaybetmedim hiç bunca yıldır.

çok da basit bir sırrım var: vücudumun sigarayı hayatımdaki hiç bir aktiviteyle özdeşleştirmesine izin vermedim.

sigarayı sabah kalkar kalkmaz, yemekten sonra, seksten sonra, çay kahve yanında, alkol yanında içmek gibi davranışlarda bulunursanız bu yaptığınız aktiviteleri her yapışınızda canınız sigara çekecektir. sonra bir bakmışsınız bağımlı olmuşsunuz.

sigara içerken başka hiç birşey yapmamaya dikkat edin. vücudunuz sigarayı belli bir aktivite veya duygu durumuyla özdeşleştirirse bırakmak daha zor olur.
  • 1 ay öncesinde "ben buyum" diyebileceğim insan türü. yolun sonu çok kötü bi yere çıktı, gelmeyin.
  • sigaranin bir bagimlilik araci degil arada bir keyif almalik bir madde oldugunu bilen bilincli insandir. nadir ictigi icin cevresi tarafindan otlakci diye tabir edilse de onu bilen bilir.
hesabın var mı? giriş yap