şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elinde olmadan..
 • istem dışı olan. bazı durumlarda refleks de denebilir.
 • geçenlerde bi arkadaşımla takılırken istemsiz gerçekleştirdiği bi eylemi bana anlatmaya çalışıyordu. heyecanlı heyecanlı anlatırken olayı bu kelimeyi unuttu, "istemsiz" kelimesin yani. o boşluğu bi anda türkçe terminolojisinde yer almayan bi kelime türeterek kapattı; kendimsiz.
  üzerine biraz düşününce gayet mantıklı geldi bana da. bildiğin yeni bi kelime buldu hatun. arada sırada yapıyor böyle değişik doğaçlamalar.

  yani eğer hatırlamadığınız bir an gelirse, yerine "kendimsiz" harf topluluğunu kullanabileceğiniz kelimedir istemsiz.
 • yapılan hareket fark edilmez bile eğer eylem istemsiz olarak gerçekleştirilmişse. elinde değildir yapılan hareketi durdurmak. sırf bu sebepten bile istemsizlik hali kendi içinde kocaman bir saflığı barındırır ki böyle bir saflığı doğanın hiçbir ikramında bulamazsınız. bir gün sevdiğiniz size durup dururken sakız verirse şaşırmayın, güzelce alın o sakızı ve gözlerinizi kapatıp o zamanı yaşadığınız için şükredin her neye inanıyorsanız; istemsizlik güzeldir.
 • (bkz: spontane)
 • "rüya, uyanık durumdayken hatırlanabilecek kadar bilinçli, istemsiz psişik bir etkinliktir. bütün psişik fenomenler arasında belki de en çok "mantıksız" unsur taşıyan, rüyadır." carl gustav jung - rüyalar

  (bkz: serkildemek)
  (bkz: myoklonus)
  (bkz: akatizi)
  (bkz: tremor)
  (bkz: eps)
  (bkz: konvulziyon)
  (bkz: tik)
 • çok yanlış kullanılan kelime. günde 1 milyon defa, istemsiz olarak heyecanlandım, istemsiz olarak şöyle böyle oldum gibi cümleler okuyorum. istemli heyecanlanamazsınız zaten. istemsiz demek, elinde olmadan demektir. buradaki bir yazarın bir sözünden bahsetmişlerdi. iyi cümle kurmak iyi yazar olmak değildir diyormuş. bunun haricinde günlük dilde kullanılmayan bir ton kelime okuyorum. o kelimeleri kullanmak için cümleyi sakız gibi uzatarak, okunamaz hale getiriyorlar. uzun cümlelerini sıkmadan okutabilen çok az yazar var.

  otobüste dahi kitap okuduğunu yazan bir meriçin yazım yanlışları komik seviyede. çok kitap okuyan birinin yapmayacağı yanlışlar. hatunlara şekil yapmak için de gün geliyor, yakınsamak filan yazıyor ama ardından osmanlıca kullanıyor. onları da yanlış kullanıyor. böyle kelimeler kullanınca, iyi yazar olmuyorsun meriç. kültürlü imajı çizeyim derken, kafanın boş olduğu ortaya çıkıyor. tüm gün facebook'ta, instagram'da kolpa hesap hazırlamaktan, sarışın, makyajlı, olgun kadınların fotoğraflarını çalıp, onları annenmiş gibi göstermekten kitap okumaya zaman bulamadığın aşikar.