şükela:  tümü | bugün
  • 46 yaşındaki mahmut nedim yenicil'dir. antalya'da gerçekleşen son derece üzücü bir olaydır aynı zamanda. ücretsiz izne çıkarıldıktan sonra sık sık gittiği iş yerinden yerine başka birisinin alındığını öğrenir öğrenmez kalp krizi geçirip vefat etmiştir. 5 gün izin için 5 aydır çalışan birinin işine son vermek nedir? videodaki çalışma arkadaşının konuşamamasına, oradaki küçücük çocuğun adamcağızın durumuna şahit olmasına değinmiyorum bile. bu adam bunu hak edecek ne yaptı?

--- spoiler ---

5 ay önce özel güvenlik şirketinde işe başlayan bir çocuk babası mahmut nedim yenicil (46), rahatsızlığı nedeniyle ramazan bayramı arifesinde hastaneye başvurdu.

5 gün rapor verilen güvenlikçi, iddiaya göre raporun fotoğrafını çekip, iş yerine ait whatsapp grubunda paylaştı. ‘müdürüm ben rahatsızlandım. doktor 5 gün rapor yazdı’ yazdı.

yine iddiaya göre raporu gören şirket sahibi c.d. de ‘rapor alan personel arkadaşımız raporu bittikten sonra başlamasın. öncelikle ücretsiz izne çıkaralım’ diye yanıt verdi.

rapor süresi dolduktan sonra ücretsiz izne çıkarılan mahmut nedim yenicil, sık sık çalıştığı iş yerini ziyaret etti. yenicil, 30 mayıs günü saat 21.34’te de çalıştığı sitenin güvenlik kulübesine gitti.

yenicil, yerine başka bir kişinin işe alındığını gördü. aniden fenalaşan yenicil, önce duvara çarptı, ardından koltuğa yığıldı. çağrılan ambulansla hastaneye kaldırılan mahmut nedim yenicil, müdahaleye rağmen kurtarılamadı. yapılan otopside, yenicil’in kalp krizinden öldüğü belirlendi.

--- spoiler ---

kaynak
  • orospu çocuğu patronların standart davranışı. çalışırken iliğine kadar sömür, ihtiyaç halinde izin verme. gerçi bu halka müstahak ama biz de yanıyoruz işte.

not: günde en az 10 saatten mayısın 3'ünden bu yana hiç ara vermeden çalışıyorum. bir gün bile tatil yapmadım.
  • yazık, olayda patron vs tamam insanlıktan nasibini almamış yaratıklar fakat asıl suç bu yetkiyi veren, ücretsiz izin muhabbetini ortaya atıp işverene yalaklık edip sonrasında olup bitenlere kulak tıkayan siyasilerdir,

şu salgın süresince alınan hangi karar varsa tamamı ama tamamı sermayeyi kollayan vatandaşı ve çalışanı keriz yerine koyan kararlardır.

sorarlarsa iyi yönettik, en iyi biziz tabi yersen.
  • sosyal güvencenin sıfır olduğu ülkemizde şaşırtmamıştır. nasıl bir geçim sıkıntısı çekeceğini düşündü de kalbi dayanmadı kim bilir.
    ağızlarından salyalar saçarak mevcut hükümeti savunan vicdansızların umrunda olmayacak başka bir vakadır. evet eğonomi çoh eyi.
    nasıl bir çıkarınız var ki başka bir partinin iktidar olma ihtimalini bile aklınızdan geçiremiyorsunuz acaba? iddia ediyorum bu ülkede bu gidişle gri renk kalmayacak, siyah ve beyaz olarak ayrılacağız. bu insanların kanı ellerinizde ve hesap vereceksiniz.
  • üst edit: başlık "hastalığı nedeniyle rapor almak zorunda kalan güvenlik gorevlisinin işten atıldığı için hayatını kaybetmesi" olmalıydı.

ne desek boş. güvenlik görevlisi adam rahatsız olduğu için doktora gidiyor. doktor 15 gün rapor vereceğini söylüyor. adam ise işten atilma korkusuyla 5 günün yeterli olacağını söylüyor. sonra raporu whatsapp grubundan yetkililerle paylaşıyor ve adama bir daha ise gelme diyorlar. sonrasinda ise üzüntüden ölen guvenlik gorevlisi, arkada bir çocuk, bir eş ve yaşlı bir anne bırakıyor. video ve haber kaynağı

merhumun whatsapp mesaj görüntüsü için:
    görsel

konuyla ilgili yorum yaptığını sanan ancak meselenin künhüne vakıf olamamış bir yazar beyanı: görsel

edit 2: arkadaşlar ilgili şirketin ve müdürün ifşasi için çok mesaj geldi ancak hepsinde olasılık var. maalesef yuzde 1 lik bir olmama olasılığı varsa bile zan altında bırakmak doğru olmaz. bunun için net bilgilerle emin olmamız gerekiyor.

edit 3: ankarali07 nickli yazar arkadaş `(#108465007)`no lu entry de şirket ve müdür ile ilgili bazı bilgiler paylaştığını belirtiyor.

edit 4: arkadaşlar ne yazık ki hala bu acımasızlığı savunan kişiler var. onlara göre suçlu olan hayatını kaybeden merhummus. neymiş efendim sağlık problemi varmış ve şirkete mal edilemezmis. ancak mesele işten çıkarma degil. mesele, doktorun verdiği resmi raporu tinlamayarak gerçekten sağlık problemi olan bir adamın acimasizca sorgusuz sualsiz whatsapp üzerinden işten çıkarılması. ne hakka ne hukuka ne insanliga uygun bu davranışı haklı görmek hangi vicdana sığar kabul etmem mümkün değil. hele sözde işten çıkarmanın yasak olduğu şu pandemi sürecinde. özellikle devlet kurumlarında keyfi olarak işe gitmeyip uyduruk rapor olan nice insanların olduğunu düşündüğümüzde doktorun 15 gün rapor vermek istediği ancak merhumun işten atılma korkusuyla 5 gün yeterli demesi ancak buna rağmen kendisine reva görülen muamele asla haklı görülemez.
  • siz tatil kredilerini arastiradurun, emekçi insanların hastalanmaya bile hakkı olmasın. kimin umrunda. zalimsin dünya.
  • işten atıldığı için kalp krizi geçirmedi aslında.

yasalar olmadığı için kalp krizi geçirdi. işveren şunu bir avrupa ülkesinde yapsa,dükkanını kapatırlar.

türkiye bu olaylardan dolayı avrupa birliği'ne giremiyor.

(bkz: insan hakları)
  • kapitalist düzende çalışan emekçi kişiler insan olarak görülmezler.nasılsa yerine çalışacak binlerce işsiz var diye keyfi işten çıkarılıp hayatı mahvedilir.öldüğünde iş sahipleri bir taziye bile sunmazlar.bu sömürü sisteminde çark devam eder çünkü kişilerin hiç bir kıymeti yoktur biri ayrılır veya ölür umurlarında olmaz başka birini bulup onun emeğini sömürmeye çarkı döndürmeye devam ederler.
  • ölen bir insan değildir, koskoca bir ülkenin adaletidir. işçi haklarının olmadığı, sendikalaşmanın olmadığı bir ülkede önce emeğin değeri, evrensel insan hakları ölür. ölen bu insan değildir, ölen binlerce insanın geleceğe dair umududur. bu adamı öldüren de çocuklarına artık bir dilim ekmek götüremeyecek olmasının kasvetidir.
329 entry daha