şükela:  tümü | bugün
  • paran ve zamanın varsa ugras bizimle diyorlar anladigim kadariyla. normalde 1 ay calistin ve 2 farkli ay icerisindeyse olabilir ama bu kıllıktan baska bir sey degil.
  • çok da mantıksız olmayan durum.

çalıştığın ayın karşılığını bir sonraki ay öderler, hak ediş budur.
    firma hepsini toplu da verebilir, hak ediş dolup maaş zamanı geldiğinde de verebilir.
    ama bir hukuksuzluk olduğunu sanmıyorum.
  • özel sektöre hoş geldin

burda herşey gerçek.
  • önceki çıktığım yerden almam gereken parayı neredeyse 1 yıl içinde parça parça aldığımı hatırlıyorum.

öyle olunca bir anlamı kalmıyor.
  • adamların hakedisleri vb işçiyi zerre kadar ilgilendirmez. iş kanunu md.32 ücretin ne zaman ödeneceğini yazmış. gotunden element uydurmasin firma. deneme süresi içindesin istediğin zaman işten çıkarsın. isverende tüm hak ve alacaklarini ki burda maaş ve varsa fazla çalışma ücretidir derhal ödemek zorundadır.
  • açılın muhasebeciyim diyenlerin sıçtığı başlık.
    adam 16 ocakta işe başlamış ve 15 şubatta işten ayrılmışsa, maaş yatırma gününü her ayın 1i diye de atmışsak hani, 1 şubatta 16 günlük ocak ayı maaşını zaten almış olması gerekiyordu. şubattan kalan 15 günlük maaşı da mart ayında verilmeliydi.

ama özel sektör böyle bir şey dostum. hoş geldin.
  • yıllar önce adba dijital yapmıştı bunu bana. hem de yılbaşı gecesi çalıştığım ücreti de vermediler filan.
  • açılın ben iş güvenliği uzmanıyım.

deneme süresinde de olsa, çalıştığı günlere düşen ücret işçiye tam olarak ödenir. deneme süresinde ücretsiz çalışma diye bir uygulama yoktur.

karşılıklı iyi niyetle ücretin ödenmesi bir süre, örneğin 1-2 ay geciktirilebilir. ancak, iki tarafın da kabul etmesi gerekmektedir. aksi takdirde yasal yollarla tahsil edilmesi istenebilir.