şükela:  tümü | bugün
  • 17 eylül’de bitecek olan işten çıkarma yasağı, 2 ay daha uzatılmış.

kaynak; bloomberg tv altyazı
  • işten çıkarma yasağı ile birlikte ücretsiz izinde verilen nakdi ücret desteği de 2 ay daha uzatılmıştır. 17 kasım 2020 tarihine kadar işverenler, al kardeşim bu senin kıdem tazminatın seninle çalışma istemiyorum ve seni işten çıkartıyorum diyemeyecekler ama seni ücretsiz izne çıkartabilecekler. ücretsiz izinde de devlet günlük 39 lira destek yapıyor, bozdur bozdur harca.

kaynak
  • bu iş ohal olayına döndü. uzadıkça uzuyor. burada soru şu, şirketin normalde işten çıkarma kararı aldığı ama çıkaramadığı kişilere ne oluyor?

normalde bir şirkette 10 kişi işten çıkarılacaksa, şimdi 100 bu ücretlenme sistemine mi dahil ediliyor. aslında çalışan dostu gibi görünse de sanırım şirketler ve işsizlik oranının artmaması için faydalı görüntüsü var
  • patronların çokta sikinde olmayan karardır. 2 ay ücretsiz izine ayırıp ardından izin sonunda çıkış vereceklerdir. daha önce bunu yaptılar, yine bunu yapmaya devam edecekler. devletin, vatandaşın haklarını korumak için açıkladığı her şey, açık kalp ameliyatında yara bandı kullanmaya benziyor. faydasız, anlamsız ve sonuç yine hüsran.
  • -agam kovir misen?
    -kovamirem ula, kovamirem...
  • akp nin,dolayısıyla patronların kıdem tazminatı hayalleri gerçek oluyor. şuan benim tanıdığım en az 20 kişi var mağdur olan. insanlar ne hakkını alabiliyor ne de yeni bir işe girebiliyor. resmen arafta kalıyor çalışanlar.

edit: bazı yazar arkadaşlar ya hiç çalışmamış ya patron ya da dünyadan bihaber. amk işçi işten çıkarılırsa tazminatını (mahkeme yoluyla da olsa) alacak üstüne en az 6 ay işsizlik maaşı alacaktı o da şimdi verilen sadakadan daha yüksek bir maaş.

edit2: suserler yeşillendiriyor iyi yanları var diye. ilk çıktığı aylarda güzel uygulamaydı fakat artık çalışanları aşırı derecede mağdur etmeye başladı.umarım bu yanlış en kısa zamanda düzeltilir ve herkes işine gücüne bakar. devlet izne çıkarılana işsizlik maaşına denk gelecek bir ödenek verseydi veya bu işi suistimale açık hale getirenlere denetim getirseydi iyi derdim.
  • yernde bir karardır. herseye muhalifliğin anlamı yok, çalışmayan böylece hem en azından destek alıyor.
  • yay iyice gerildi, gerildikçe gerildi, gerildikçe gerildi. inşallah birden bire ok yaydan fırlamaz. yok eğer fırlarsa kimse de tutamaz.
  • iyi oldu, çalışmayan para alıyor diyen var. lan zaten gelen para bizden kesilen işsizlik maaşı parası. işsiz kalan yine para alacak. kaldı ki bu olayı kullanan bir sürü patron var. izne gönderdim diyip parayı kendisi alıyor, maaşı elden veriyor. çalışmadığınız belli oluyor amk.
  • bu böyle aylarca belkide yıllarca sürer gider. devlet 1 sene boyunca işten çıkarma yasağı koysa. patronlar da uzun vadede bunun bir çakallığını düşünüp kendi çıkarları doğrultusunda ona göre bir şeyler düşünürler. devlet de bunun farkında olduğu için 1 ay, 2 ay, diye diye böyle sindire, sindire sürdürmeye devam edeceklerdir.