şükela:  tümü | bugün soru sor
 • direnişçilerin kolektif aklının ürünü olan pragmatist düşünce şekli.
  (yuh aq, bunca afili kelimeyi ben kullanayım kızları sen düşür olacak şey değil)

  türkiye batmadan hükümet devrilmez. ancak bu ve benzeri olayların uzun vadeli etkisi ile seçimde başka bir hükümet işbaşına gelebilir. umarız daha iyi yöneten bir hükümet olur. öte yandan demokrasi sözkonusu olduğunda mantık diyor ki o gelecek hükümete oy verenler arasında günümüz ortalama direnişçisi yine olmayacak...
 • şuan ekşisözlükte sevinç naraları atan bazı suserların hayat felsefesidir.

  15 yıl boyunca büyüme odaklı, kalkınmayı önemsemeyen, kırılgan, üretime dayalı olmayan, rant ve inşaat sektörü odaklı ekonomi yönetiminin bugün "acı acı çıkarma" aşamasını yaşıyoruz. amenna...

  fakat yarım saat içerisinde doların +-%20 değer kazanıp kaybettiği bir zeminde hayatın olağan akışına aykırı bazı operasyonların döndüğü de aşikardır.

  aynı gemide bulunan 80 milyon'un içerisinde, filikalarına güvenip geminin batırılmasına sevinen insanları görünce aklım almıyor. bu gemi batarsa okyanusun dibini boylayacak, emin olun size de kalmayacak... çok güvendiğiniz filikalarınız ise bu okyanustan sağ kurtulmanıza yetmeyecektir.

  biraz sağduyulu olmamız gerekiyor.

  şuan odaklanmamız gereken, bu fırtınayı nasıl atlatacağımız, güvenli limana bir an önce nasıl varacağımız ve yaralarımızı nasıl saracağımız olmalı. tarih okyanusu haydutlar, korsanlar ve eşkiyalarla dolu. devletimiz ise bu okyanusta yaralı bir gemi...

  dümen bugün birinin, yarın başkasının eline geçer, ama gemi; dümeni elinde tutanın değil tüm mürettebatın ortak sığınma alanıdır.

  gemi batıyor, keman çalma sırası değil!..

  edit: imla
 • (bkz: isterse türkiye batsın yeter ki hükümet devrilmesin)
 • tanım: vatana ihanetin küçük harfle yazılışıdır.
 • ulan ulkeyi batiran sen, suclu olan gene ben, ne arsiz insanlarsiniz ulan siz.
 • "hayatın olağan akışına aykırı bazı operasyonların döndüğü de aşikardır."

  "aynı gemide bulunan 80 milyon'un içerisinde, filikalarına güvenip geminin batırılmasına sevinen insanları görünce aklım almıyor. bu gemi batarsa okyanusun dibini boylayacak, emin olun size de kalmayacak... çok güvendiğiniz filikalarınız ise bu okyanustan sağ kurtulmanıza yetmeyecektir."

  bu tarz argümanlarla sağlamlaştırılamayacak olan beyanat. bazı operasyonlar; ne onlar mesela?

  aynı gemide bulunan; kendi lideri 1. çıkmazsa ülkede kaos ve iç savaş çıkartıp muhalif herkesi öldürmekle ve yaralamakla tehdit eden bir kesimle aynı gemide bulunamam. türkiye cumhuriyeti yıkılıp yerine bambaşka bir rejim getirilirken sadece izlemekle yetinirim. ülkenin bize kalmayacağı âşikâr; ancak %50'ye de kalmayacak bu da bir gerçek.

  o yüzden geçin bu safsataları... ayrıca ülke batsın, hükümet devrilsin isteyen yok. neden malum partinin seçmenleri birkaç gündür evlerinde dolar ve euro sayesinde ne kadar zenginleştiklerinin hesabını yapıyor? döviz artınca ülke batışa geçiyor, dolayısıyla dövizin artmasıyla kâr elde edeceğine sevinmek demek, ülke batsın hükümet devrilsin demektir kısaca. neden evlerinde zor tutulan %50 hiç suçlanmıyor da, devamlı bize "aynı gemideyiz", "bir olmamız lazım", "bak bazı operasyonlar var" ayağı çekiliyor?