şükela:  tümü | bugün
 • doğrusu istiap olmayıp istihap haddi olan kavram.
 • tdk'ya göre de doğru yazılışı bu şekilde olan, taşıtların kullanım amaçlarına göre kapasitelerini anlatır deyiş.
 • geçildiği takdirde trafik yakalarsa ciddi anlamda yüklü bir para cezası yazdığı limit.
 • melih gökçek 'in mili kütüpanenin önündeki alt geçitin üstüne diktiği park ile aştığı haddir bu.

  (bkz: haddini aşmak)
 • mesela standart otomobillerin istiap haddi 4'tür; öne 1 kişi arkaya 3 kişi ve sürücü toplam 5 kişi şeklindedir.
  motosikletlerinki 1'dir; 1 yolcu, 1 sürücü toplam 2 kişi şeklindedir.

  hülasa, istiap haddi; "aracı kullanan kişi hariç" olarak belirtilmiştir.

  motosikletlerin ruhsatında istiap haddi 1 kişi yazıyor diye, arkada yolcu taşıyanlara ceza kesmeye yeltenen trafik polisleri var. cezayı imzalamayıp, şikayette bulunabilirsiniz, sonuç almak çok kısa sürüyor.
 • karayoluyla eşya taşıyan iki dingilli motorlu araçlarda ve römorklarda on sekiz ton, üç dingilli motorlu araçlarda yirmi beş ton, üç dingilli motorlu araçlarda yirmi altı ton, üç dingilli yarı römorklu araçlarla, mafsallı otobüslerde yirmi sekiz ton, dört dingilli motorlu araçlarda otuz iki ton, dört dingilli yarı römorklu araçlarda otuz altı ton, dört dingilli yarı römorklu araçlarda, yarı römork dingil grubu ağırlığı 20 ton olan araçlarda otuz sekiz ton, beş veya daha çok dingilli yarı römorklu veya römorklu katarlarda kırk ton, konteyner taşıyan yarı römorklu araçlarda kırk dört tondur.

  bu istiap hadlerinin üzerinde yükleme yaptıkları durumlarda, fazla yüklemenin yüzde beşlik toleransı aşması halinde trafik cezası uygulanmaktadır.
 • fiziksel kapasite sınırı gibi bişey, mesela sınıfta 44 kişilik oturacak yer varsa ve mevcut 125 ise, bu durumda sınıf istiap haddini aşmış demektir. ben bunu en son evimde yapılan kına gecesinde (ev benim, kına gecesi değil) gördüm. çok kötü, çok.
 • bilindiğinin aksine araçların kapasitelerine göre taşıyabilecekleri maksimum yük veya yolcu miktarı değildir. örneğin isuzu npr modellerinde istihap haddi 4875 kg olarak geçmesine rağmen 9 tona dayansanız kamyon esneme bile yapmaz, sadece seyir esnasında 1 vites kadar fark yaşarsınız. çünkü yük taşımak için imal edilen kamyonlar istihap haddinden çok daha fazlasını sorunsuz bir şekilde taşıyabilirler. istihap haddinin denetlenmesi karayollarının hizmet verme süresini uzatmak içindir. çünkü dingillerden lastiklere basan yükün belirli sınırlar içinde kalması gerekir. bu sınırların aşılması durumunda, karayollarında kullanılan asfalt malzemesinin esnekliğinden dolayı lokal çökmelerle karşılaşılabilir
 • (bkz: haddi istiap)
hesabın var mı? giriş yap