şükela:  tümü | bugün soru sor
  • denizcilik alanında kullanılan, diğer adı stowage factor olan bu terim; 1 yükün, 1 tonunun gemi ambarı içinde kapladığı hacme karşılık gelir. gemilere yükleme yapılırken, gemi zabitlerince yapılacak olan hesaplarda, o yük ile ilgili mutlaka bilinmesi gereken bilgilerden birisidir. her yükün istif faktörü farklıdır. istif faktörü ile bir ambara yüklenebilecek olan yükü hesap ederiz ve gemi dengesini sağlamak için ayarlamalar yaparız.
  • dökme yükler için kullanılan bir değerdir.

    hem yüklenecek yükün ambar hacmine göre kaç ton alınabileceğini gösterir, hem de kontrat yükte belirlenen miktar slack ambar oluşturuyorsa yapılacak hesapta ahm (allowable heeling moment) değerlerine göre yükün kabul edilebilir olup olmadığı hususunda bilgi verir.

    eyyy operasyon departmanı müdürleri; eğer geminizin grain loading bookletinde ahm değerlerini gösteren bir tablo varsa, yapilacak hesaplamada heeling angle hesaplanmasina gerek yoktur. boş yere gemi kaptanlarınızı bu konularda saçma sorularınızla meşgul etmeyin, okuyun amk. o kitapları boşuna yazmıyorlar.