şükela:  tümü | bugün
  • başlığın tam hali " corona ile mücadele sırasında istifa eden sağlıkçılarin lisansları iptal edilsin" olacaktı,malûm konu.

babamın ameliyatı nedeniyle yaklaşık bir haftadır hayatımız hastahanelerde geçmekte, bulunduğumuz hastaneyi de pilot hastane ilan etmişler corona ile mücadelede. hastaneye giriş çıkışlarda, sağlık personellerinin aralarında konuşmalarına şahit oluyoruz zaman zaman. istifa konusu çok gündemde olduğu anlaşılıyor, kendi aralarında bu konu sürekli üst sıralarda, bugün de hastaneye giriş yaptığım sırada dışarda sigara içen personellerden birinin "böyle giderse x kişi istifa edecekmiş, adam haklı bence" dediğini de duydum.

corona ile canla başla mücadele eden tüm sağlık çalışanları şu an benim gözümde insanüstü bir konuma sahip, bir sağlıkçıya ise en fazla diğer sağlıkçı yardım edebilir. böyle bir sıkıntılı durumda yanında olağanüstü mücadele eden meslektaşını zor durumda bırakarak istifa eden sağlıkçılarin ise lisanslarının iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum. o kişi kendisine en çok ihtiyaç duyulduğu anda ( gerçek,hakiki,zaruri mazereti olanlar hariç) meslektaşını yarı yolda bırakıyorsa, mümkünse tekrar o mesleği yapmasın!

edit: imla harici düzeltme ve açıklama girmek çok huyum değildir, ancak başlığın gidişatını görünce kendimi mecbur hissettim.

entryi girmiş olduğumda ki ruh hali şu şekildeydi; hastanenin hemen hemen tüm servisleri karantina hastalarına ayrılmış, haricinde kalanlarla ise sadece bir doktor arkadaş ilgileniyordu, doktor arkadaş ciddi fedakarlıkla kendi iş yükünü arttırmış canla başla koşturuyor, telefonu ise sürekli aktif bir şekilde işini yapmaya çalışıyordu, onun bu yoğun çalışma ortamı ile entry de bahsettiğim istifa konusunu biraraya getirince bu kadar özverili çalışan kişilere empati yaparak bu hususu düşündüm. entrynin ana konusu sağlık çalışanlarına destek mesajı iken nedense sektör düşmanı ilan edilmisim. mesaj atan ve entry giren bazı kişiler sağlık personellerinin tıbbi malzeme konusunda sıkıntı çektiklerini söylemişler, bu konuda kendilerine yerden göğe kadar hak veriyorum, gerekirse farklı alanlarda ki bütçeler sağlık sektörüne kaydirilsin bu sıkıntılar giderilsin, eksiklikleri gideremeyen kimse o istifa etsin.

entrynin altında ve mesaj yolu ile küfür edenlere, küfürlerini aynen iade etmekle birlikte izan,okuduğunu anlayabilme ve bir düşünceye karşı küfür etmeden de cevap verilebileceği gerçegini anlayabilmelerini diliyorum.

seviyeli bir şekilde eleştiren, düşünceme saygı duyan veya duymayan yazarlara teşekkür ediyorum.
  • sağlıkçıyı dövün, aşağılayın , maaş konusuna gelince zaten fazla alıyorlar deyin. şimdi şifa bekleyin ama sağlık çalışanlarına yeterli destek verilmesin. en ufak bir şey dediklerinde lisansları iptal edilsin.

edit. imla
  • yanlış düşünüyorsun, senin gibi düşünen de yanlış düşünüyor.
    edit: de
  • öz sağlık iş sendikası yüzünden 2019 ocak ayında yapılması gereken sağlık bakanlığı toplu iş sözleşme sonuçlanmadı 15 ay dır asgari ücrete çalışıyorlar. tis süreci bu zor günlerde bile sürekli ertleniyor . alkışlamak yetmez: sağlık personelinin yaşam koşulları acilen düzeltilmeli.
    bir çoğu ailesinden uzakta farklı il ve ilçelere atanarak görevlendirilmiş durumda aldiklarin ücretin yarisini kiraya vermekteler sözleşme tamamlanmadığı içinde tayin hakkını kullanamayıp şu zor gunlerde ailelerinden uzakta yaşam mücadelesi vermekteler sağlık çalışanları olarak zaten her an enfeksiyon riskiyle karşı karşıya olduklari halde görevleri şartlar ne olursa olsun layıkıyla yapmaya çalışıyorlar ve ne olursa olsun yapmaya devam edeceklerini söylüyorlar onlarin bizden ricası konunun ciddiyetini anlamamız ve bu paylaşımı hesaplarınızda paylaşarak destek olmanızdır.
  • derhal uygulanması gereken yaptırım talebi.
  • sanane amınoğlu ister istifa eder ister devam eder.
  • bu sağlıkçı düşmanlığını açık açık dile getirenlere de bizim bir yaptırım uygulamamız gerekiyor artık sanırım. çünkü bunların analarını doktorlar sikmiş, durduramıyoruz her gün yırtık dondan fırlar gibi çıkıp sağlık çalışanlarına karşı ishal ağızlarıyla nefret kusuyorlar. birini yakalayıp indirsem o kadar rahatlayacağım ki...
  • sağlıkçıyı kişisel tercihine göre seçme lüksümüz yok. sağlık sisteminde tepeden inme verilen onca yanlış karara rağmen o insanlar ülkedeki sağlık sistemini ayakta tutmaya çalışıyor. ıstifa etmek istedi diye lisansını iptal etmek hele de pandemi sürecinde bardağı taşıran son damla olur.
    hadi iptal ettin lisansı, yerine koyacak bilgide tecrübede adamın var mı diye sorarlar. her hastaneden 5 tane istifa gelse ülkenin sağlık sisteminin tam orta yerine dinamiti yerleştirmiş fitili de ateşlemiş oluruz.

psikolojik destek sağlayalım diyen yok. onların yaşadığı sıcak savaşa benziyor, farkında değil misiniz? her zamankinden fazla travma yaşıyorlar, yüksek stres altında çok yoğun çalışıyorlar. belki bu stres ve travma onları istifaya zorluyordur, neden bu pencereden bakmak istemiyoruz?

adam/kadın manyak mı da deli gibi çalışıp okulunu kazandığı, mezun olmak için gecesini gündüzüne kattığı dünyanın en saygın 3-5 mesleğinden birini "ay virüs var" diye bıraksın?

empati yapabilmeyi becersek bu toplumda çoğu problem kendiliğinden yok olacak. yapamıyoruz işte. bizim de temel sorunumuz bu...
  • bi salın şu insanları artık yaa.
    "tek bir tane sağlık emekçisi tanımayan insan cehaletidir bu olsa olsa" diycem, hayir aklin mantigin da mi yok.
    ha silah dayayalım enselerine, daha kolay calistiririz.

ben minnetten (giyaplarinda) elimi kolumu koyacak yer bulamıyorum, herif çıkmış "istifa edenin lisansı iptal edilsin" diyor.

hayır bak bu da boktan. bu herif yarın bi gün başına bi iş geldiğinde, hakkında böyle dangoz dangoz konuştuğu insanlar tarafından bakılacak, iyilestirilecek.

fesat olmayın fesat. yıldım ulan fesatinizdan
  • istifa etmek bir tercihtir. tercihin altında yatan sebepleri araştırmak gerekir. bu sebebin nedeni korku mu, yoksa çalışma şartları mı, malzeme ekipman yetersizliği mi ona odaklanılırsa doğru yol bulunmuş olur.
    çuvaldızı başkasına iğneyi kendine batıracaksın.
    cezalandırmak çözüm olmaz.