şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir ara merak edip yaptığım araştırma ile vardığım kanıdır.
  not: bu kanı tüm siyasi görüşlerden beri bir kanıdır. kaynak olarak wikipedia engelli olduğu için buradaki aynı bilgileri barındıran wikiwand.com kaynak olarak gösterilmiştir. amaç özet bilgiler olmasıdır. daha detaylı bilgi ve kaynak kaynak vermiş olduğum wikiwand.com'da bulunmaktadır.

  derlediğim notun özeti;

  not2: aşağıda belirttiğim örgütler sivil istihabart yada askeri kanat altında sivil uzantı aracılığı ile oluşturulmuş istihbaratlardır. mit bu nedenle liste dışıdır.

  kontrgerilla:
  kelime anlamıyla gerilla güçlerine karşı kurulmuş güçtür. bir diğer anlamı nato bünyesindeki ülkelerde sol örgütlenmeye karşı oluşturulan yasa dışı örgütlenmelerinin adıdır. kaynak

  tit:
  türk intikam tugayı (tit), 1970'li yıllarda kıbrıs'ta sol görüşlü kıbrıs türklerine ve 12 eylül darbesi'ne kadar geçen süreçte türkiye'de solcu olarak bilinen kişi ve gruplara karşı suikast ve çoğunluğu ölümle sonuçlanan saldırıları düzenlediği iddia edilen yasa dışı antikomünist aşırı milliyetçi örgüt. kaynak

  jitem:
  jitem ya da jandarma istihbarat ve terörle mücadele, anadolu ajansı’nın bir haberine göre içişleri bakanlığı'nın onayı olmadan ve genelkurmay başkanlığı'ndan görüş alınmadan jandarma genel komutanlığı'nın kendi inisiyatifiyle kurulan ve terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşumdur. jitem'in varlığı devlet kurumları tarafından uzun süre doğrulanmamış olsa da. ankara cumhuriyet başsavcılığı'nın jitem ile ilgili başlattığı soruşturmada devlet, jitem'in var olduğunu resmen kabul etmiştir. kurumun güneydoğu'daki pek çok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğu da iddialar arasındadır. kaynak

  üyesi: mahmut yıldırım, yeşil lakabı ile bilinir.
  wiki: mahmut yıldırım ya da bilinen ismiyle yeşil veya ahmet demir (d. 1951, solhan, bingöl), zaza asıllı türk kontrgerilla.
  yakınları: abdullah çatlı ve sedat peker, eski ülkücü ve milliyetçiler.

  özel harp dairesi:
  soğuk savaş dönemi türkiyesi'nde, genelkurmay başkanlığı bünyesinde abd'nin gizli servisi cıa ve nato iş birliği ile kurulduğu ileri sürülen gizli örgüt. kaynak

  derlediğim notlardan çıkardığım sonuç olarak türkiye'nin nato üyesi olması, bulunduğu jeopolitik ve coğrafi konum itibariyle rusya'nın yakınlarında bulunması ve sol örgütlerin veya oluşumların rusya tesirinde, güdümünde bulunması nedeniyle amerika'nın milliyetçilik ideolojisi çerçevesinde oluştuduğu yapılar olması dikkatimi çekmiştir.

  edit: imla.
 • devletten devlete değişen önerme.

  bastırılmış halk her zaman daha kolay yürütülür. istihbarat servisleri de hükümete hizmet eder. türkiye'de ne zaman sol başı çekti de istihbaratçılar solu sindirmeye çalıştı? hükümet neyse, istihbarat da odur. sol hükümetlerde sağcılar, sağ hükümetlerde solcular ezilir.

  bize de hiç sol hükümet gelmediği için (ecevit'i saymıyorum, ayrı bir konu) elbette istihbarat servisleri anti-sol olacak. buna ek olarak amerika ve nato işbirliği falan da var ama üşendim yazmaya. belki bir gün.
 • (bkz: kontrgerilla)
 • derin devlet yapılanmalarının iskeleti olarak adlandırılabilecek nitelikteki sivil ve özel istihbarat birimleri.
 • nedeni soğuk savaş yıllarındaki anti-komünizm, gladio hareketi uygulandığında nato cephesinde olmamızdandır. türkiye’deki özel harp dairesi, özel kuvvetler ve mit’de abd tarzında eğitime, hücreleme ve organizasyona sahiptir. haliyle politik eksenleri de bu tarafta oluyor.

  tabii ki abd de kara kaşımızdan gözümüzden değil belirli kontrgerilla ve istihbari eğitimi, komünizme karşı durabilmemiz için bize verdi. müttefik yoktur, çıkar vardır.

  edit: imla.