şükela:  tümü | bugün
 • zilyed olmayan malikin, malik olmayan zilyede actigi davadir. misal; tarlasina coreklenen bir adama tarla sahibi sifatinda olan diger adamin, tarla uzerindeki zilyetligini yeniden ele gecirebilmek amaciyla actigi davadir.
 • dolaysız zilyet durumunda olmayan malikin malik olmayan haksız,dolaysız zilyede açtığı davadır uzun uzun açıklandığında
  (bkz: esya hukuku)
  (bkz: zilyetlik)
 • bir malın malikinin, zilyetliği haklı bir nedene dayanmayan zilyede karşı açabileceği bir dava türüdür. mülkiyet hakkının koruyucu yetkilerinden birisidir.

  bu davada malik;
  1- "kendisinin malik olduğunu" ve
  2- "zilyedin haklı bir neden olmaksızın malı elinde bulundurduğunu" ispatla yükümlüdür.

  bu davanın açılabilmesi için, menkullerde zilyetliğe dayanan taşınır davası açmanın mümkün olmaması gerekir, zira istihkak davası mülkiyet hakkına dayanır, ispat külfetleri ağırdır, işleyişi ve muhakeme usülleri zordur, dava genel yetkili mahkemelerde görülür. ayrıca davacının vasıtasız zilyet olmaması gerekir ki bu davayı açma hakkı doğsun.

  son olarak, mala zilyet olmadan malik olan kimse, sadece mülkiyete dayanan istihkak davası açabilir.
  örneğin: (e), (a)'nın mirasçısıdır, (e) mirasçı olduktan sonra hırsız (h)'nin elinde, miras bırakan (a)'nın saatini görürse, (e) saate hiçbir zaman zilyet olmadığı için hırsıza karşı ancak istihkak davası açabilir.

  (bkz: malik) (bkz: zilyet)
  (bkz: medeni hukuk)
  (bkz: mülkiyet hakkı)
  (bkz: zilyetlik)
  (bkz: el atmanın önlenmesi davası)

  (bkz: ekşi sözlük ile hukuk öğreniyorum)
 • yetkisiz temsil'de temsil yetkisi sona ermis, asilmis ya da yetkisi olmayan biri tarafindan yapilan bir temsil islemi sonucu mal mümessile gecitiginde, saticinin mali talep etmesi ve- temsil olunanın icazet vermemesi- buna ragmen mumessilin geri vermemesi durumunda, saticinin acacagi davadir.
 • uygulamada %80 nin reddedildiği bir icra mahkemesi hakimince bile belirtilen, ispatın çok zor olduğu davadır. öyle ki özellikle menkullere ilişkin istihkak davalarında aidiyeti ispat etmek için kırk takla atılması az gelmektedir. hele ki ödeme emri, bu davayı açan kişinin adresine tebliğ edilmişse, davanın kaybedilmesi an meselesidir.
 • doktrindeki hakim fikre göre, ''eda davası'' niteliğindedir.
 • iflasın söz konusu olduğu durumlarda bu dava;mal üçüncü kişinin elinde bulunuyorsa asliye ticaret mahkemesinde,mal üçüncü kişinin elinde bulunmuyorsa icra mahkemesinde açılır.mülkiyetten doğan bir dava olduğu için zamanaşımına tabi değildir,her zaman açılabilir.
 • iflasta istihkak iddia edilen mal iflas masasının elindeyse görevli mahkeme icra mahkemesi olup 7 günlük hak düşürücü süre vardır. ilk incelemeyi ise her durumda iflas idaresi yapar.