şükela:  tümü | bugün
  • beni python programlama dili öğrenme aşkıyla dolduran, çok da güzel dökümantasyonu bulunan site şeysi.
  • pythona yeni başlayanlar için kaçırılmaması gereken sitedir.
  • aynısının linux için olanı olsa tadından yenmez.
  • türk yazılımcı adaylarını python ile tanıştırmış, çok başarılı bir çalışmadır.
  • "ya ben programlama öğrenmek istiyorum ama ingilicçe. ingilicçe olmasa anlarım ama ne yapcan?" gibi bahanelere tokat gibi cevaptır. bilal'e anlatır gibi anlatır. allah razı olsun. ismini hiç unutmayacağım fırat özgül. sadaka tam olarak budur işte. ben bir şey biliyorum, sana da öğretebilirim.dir.

elektronik mühendisliği öğrencisiyim. okuda c/c++/c#/matlab eğitimleri dışında programlama eğitimi vermiyorlar bize. kendi kendimi geliştirmezsem sksen tutunaman bu diyarlarda sülo didim. baktım millet ne yapıyor diye. geçen sene bu zamanlarda bir skimden haberim yoktu. şimdi ise daha da çok şeyden haberim yok. o kadar çok şey öğrendim ki bilgisayar hakkında, öğrendikçe aslında hiçbirşey bilmediğimi fark ettim. lisede filan da iyiydim excel'de filan. not hesaplama programı yapıyordum excel'de. sanıyordum ki bilgisayar tamam ya bende. o cepte. geçmişe dönüp o ibneyle karşılaşsam elimin tersiyle çakıp sktirini bırakırdım masasına.

gavur ne eder diye akındım şöyle. code.org vardı. geçen sene bu kadar çok ders yoktu. ama şimdi çoluğa çocuğa algoritma yapmayı öğretiyorlar. benim çocuğum olsa yaptırırdım. bilen bilir. bir program aslında insanın beyninde bir algoritmadır. yani şunu yap. şunu iste. şu şöyle ise şu şöyle olsun değilse şöyle. gibi. sen sadece dil biliyorsan yazarsın bilgisayara. bu kadar. işin aslı o programı kafanda yaratabilmek. çocuklara bunu öğretiyorlar.

codeacademy çok daha iyiydi. html ve javascript derslerini sanki laboratuvardaymışçasına öğrendim. ancak ingilicçe olması epey zaman kaybı yaşattı. biz de biliyoruz ingilicçe ama o öyle değil işte taam mı?

derken istihza ile tanıştım. aman tanrım didim. keşke programlama öğrenmeye ilk buradan başlasaymışım lan. o kadar iyi bir üslubu var ki herifin sanki her cümlesine bak şimdi diyerek balıyormuş gibi. bir de bedava. kitabı filan pdf indirip basmak bedavaya dağıtmak serbest. tam anlamıyla olmaı gerektiği gibi bir hayrat bırakmış bir sadaka bırakmış arkasında. sanırım şu an 34 yaşında ve ben kendisiyle tanışmk ve sarılıp abi çok teşekkür ederim demek istiyorum kendisine.
  • her dilin böyle kaynak sitesi olsa dedirten güzel site. yıllardır reklamsız, karşılıksız insanlar buradan python öğreniyor
  • (bkz: fırat özgül)

az okumadım dökümanları.
  • ne kadar teşekkür etsem azdır kendisine. ingilizcede bile bu kadar detaylı kaynak bulmak zor iken türk yazılımcılığa büyük katkı sağlamıştır.
  • harika ötesi bir site.
    programlamaya ilgi duyan ve öğrenmeye çalışan herkese ulaşması gerekiyor.
    bu projeyi hazırlayan sayın fırat bey'e de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
    (bkz: güzel hareketler bunlar).