• 16. lui'ye ait olan söz. hatta lui bu lafı ettiğinde etrafındakiler şaşırmıştır "ulan sen nerden türkçe biliyosun" diyerek.
  • sağcı kesim, ufocular, mustafa sandal, mobilyacılar ve hava subayları tarafından kullanılıyor da futbol camiası kendine neden pay çıkarmasın; evet ulu önder, ceza sahası içinde kafa toplarına hakim olmanın önemini anlatmıştı aslında bu sözüyle..
  • yukarıdaki mussolini söyledi diyen ılık götlü oevladına ithafen...

-

--- spoiler ---

“…istikbal göklerdedir; çünkü göklerini koruyamayan
    milletler yarınlarından asla emin olamazlar… her işte olduğu gibi havacılıkta
    da en yüksek seviyede, gökte seni bekleyen yerini az zamanda dolduracaksın. ey
    türk genci! kısa zamanda gökte seni bekleyen yerini alacaksın”

--- spoiler ---

“istikbal göklerdedir” sözü atatürk tarafından 16 şubat 1925 tarihinde türk tayyare cemiyeti’nin açılış konuşmasında ifade edilmiştir.

kaynak1 2010

kaynak2 1983

anasını satan siyasal islamcılar şu sözü ilk 2000'lerde mussolini söylüyor dediler sonra italyan gökbilimciye evrilttiler. 2000 öncesi cumhuriyet propagandalarında bunu görüyoruz.

yok atatürk söylememiş vs. demeyin. bu cümle ile sınırlı bir metin değil, devamı var.

hangi gerizekalı bu sözü atatürk söylemedi diye uydurduysa onun anasını ****

hatta 2000'de hürriyet gazetesi arşivinde gördüm, s*k kafalı kaynaksız bir yazarın bu sözü mussolini söyledi diye yazı yazmış.

doğrudan gazi'nin sözüdür.
  • atatürk'ün, manevi kızı afet inan'ın kızı araştırmacı arı inan'ın söylediğine göre böyle bir sözü yoktur.
    sabiha gökçen'e sordum o da hatırlayamadı dedi hatta.
  • birçok cümle gibi atatürk'e mal edilen ilginç bir vecize. öte yandan kimin söylediğini de deli gibi merak etmiyor değilim. zekaları beni ürkütüyor. geçenlerde ''istikbal göklerdedir deyip hiç uçağa binmemeyi anlamıyorum'', diyen arkadaşın serzenişine istinaden atatürk'ün uçak fobisi olup olmadığından şüphelenip şöyle bir araştırmıştım ki yeni bir şey daha öğrendim. stuart kline'a göre atamız uçmadığı gibi ''istikbal göklerdedir'' sözünü de söylemiş değil.

mesele şu; atatürk'ün vapura, trene bindiğine dair bilgiler mevcutken uçağa bindiğine dair herhangi bir bilgiye rastlanılmamış. sadece pars tuğlacı'nın çağdaş türkiye adlı kitabında iki adet resim mevcut. iki resimde de ingiltere'den satın alınan uçağa binerken ve inerken görüntülenmiş fakat uçak hiç uçmamış. atatürk'ün havacılığı teşvik ettiği doğru peki ama neden binmemiş uçaklara? ( aşırı yüksek dozda gerilim müziği )

bu sorunun cevabını muhabir şemsi kuseyri'nin sabiha gökçen ile yaptığı röportajdan öğreniyoruz. sabiha gökçen ''zamanın hükümeti atatürk'ün uçağa binmesini istemezdi. o tarihte uçaklar bugünkü kadar emniyetli değildi.'' diyerek yanıtlıyor muhabirin sorusunu.

bir başka ifadeye de bir anıda rastlıyoruz. general celal erikan komutan atatürk adlı kitabının ön sözünde bahsediyor atatürk'ün uçak fobisinden bizzat atatürk'ün ifadeleriyle.

''1910 yılındaydı. fransa'da picardie manevralarına, general ali rıza ile gitmiştik. manevra sonunda, daha çocukluk çağında bulunan uçaklarla gösteriler yapıldı. bundan sonra, konuklardan isteyenler bu uçaklara bindirilerek dolaştırıldı. ben de doğrulup bir uçağa yöneliyordum ki general ali rıza bileğimden tutarak oturttu.

-bilmediğin aş, ya karın ağrıtır, ya baş, dedi.

[uçağa]benim yerime bir başka ülkeden bir subay bindi. bu uçak havada bir dönüş yaptıktan sonra düşüp yere çakılmaz mı?ölümden kurtulmuştum.''

işte bu olay atamızın psikolojisi üzerinde derin izler bırakmış. o günden sonra da havacılığı teşvik etmesine rağmen bir daha uçağa binmemiş.
  • kötü yorum yapanları asla ama asla anlamıyorum. inanılmaz gurur verici. o kadar insanın arasından seçilmiş, bilgili, donanımlı bir türk evladının orada olmasi ve bu sözleri sarfetmesi inanilmaz onur verici.

sağ salim dönmeniz dileği ile.

ek: içim pirpir. sanki yakınım ordaymış gibi. kan bağı can bağı.
  • “bir gün insanoğlu uçaksız da göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize mesajlar yollayacaktır. bu mucizenin tahakkuku için iki bin yılını beklemeye hacet kalmayacaktır. gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. bize düşen görev ise batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir.”
    mustafa kemal atatürk , 1936

bundan 80 yıl önce, uzaya gidecek olan yuri gagarin henüz 2 yaşındayken, ulu önder atatürk uzay alanında ilerlememiz gerektiğini beyan ediyor. ne yazık ki şu an uzay alanında nasıl çalışmalar yapabiliriz sorusuna yanıt aramak yerine orucu ne bozar tartışması içerisindeyiz.
  • ilk türk astronotumuz alper gezeravcı’nın uzayda ilk sarf ettiği söz.
  • fotoğrafçılık literatürüne geçmiş bi poz verme stili (bkz: fotoğraf çekilirken uzaklara bakmak).
  • vizyon sahibi bir insanin soyleyip, vizyonsuz birmoron tarafindan
    "allahi kastediyor" olarak degerlendirilen(bkz: mustafa sandal), ve hatta umarim yaniliyorumdur ama bir ufo kongresinde konusmacilarin arkasina asilan bir vecize.
    oha ya.
    ufocu da sahiplenmesin be.
hesabın var mı? giriş yap