şükela:  tümü | bugün
1243 entry daha
 • insanların birbirine karşı umursamazliklarinin ve acımasızlığının en çok belirgin olduğu yerlerden birisidir istiklal caddesi. manzarası yürek acıtıyor. kimisi dileniyor ekmeğe muhtac,kimi apartman dibine sığınmış uyumaya çalışıyor, çocuklar yerlerde perişan,yerde olmayanlar da birilerinin paçasından çekiştiriyor, mağazaların içine bakıyorsun çılgın gibi alisveris yapanlar,restoranlarin içi aynı şekilde kalabalık sonra cok değil 20 metre gidiyorsun eğlence mekanlarinda vur patlasin çal oynasın..

  tam olarak böyle bir akışın içindeyken gördüğüm,duvar dibinde içli içli ağlayan suriyeli çocuk; yaşlı gözlerin aklimdan çıkmıyor. senin için ne yapabilirim gibi saçma bir soru sordum. kafanı iki yana sallayıp hiç demeseydin keşke . elimden gelen ufak da olsa birşey olsaydı mutlu olman icin keşke, üzülme demekten başka.
 • istanbullu değilim ama son ziyaretimde gördüğüm kadarıyla yapılmak istenen;

  özellikle ortadoğu'dan insanlar akın etsin,
  kebap adı altında aslında ülke mutfağıyla alakası olmayan yerel yemekleri uçuk fiyata iteleyelim,
  döviz amacıyla ünlü markalar kalmaya devam etsin,
  alkollü mekanları giderek ara sokaklara sıkıştıralım,
  bar-pub kültürü yerine böyle kumda kahve yapılan osmanlı havasındaki nargile kahveciler yaygınlaşsın,
  tarihi pasajları çaktırmadan avm havasına sokalım,
  her köşe başına tatlıcı açalım yine böyle osmanlı motifleri eşliğinde olabildiğince kazıklayalım..

  planlanan istenen galiba bu. ve giderek de bu şekli almaya başlamış.
 • (bkz: ruhuna fatiha)
 • türkiye'nin özgür insanlarini temsil ederdi, eglencenin merkeziydi.sabahin 5'in de zil zurna irk-milliyet demeden cadde ortasinda calan sarkilarla herkes kolkola cosup kahkalarla güler, dans eder, eglenirdi. elbette kimil zararlilari da yok degildi ama onlari bile umursayan yoktu. herkes eglenmesine,muhabbetine bakar gece bitmesin isterdi.

  simdilerde ise sadece kilolarca baklava almak icin bekleyen malum turistlerden,polisten,bitmeyen insaattan ve aralardan sessizce kivirilip nevizadeye ulasmaya calisan bir kac insandan baska bir sey yok.bir de tam meydanin göbegine koca bir cami dikiliyor sanki hic bir yerde cami yokmus,taksimin göbeginde ihtiyac olan tek sey oymus gibi. ne yapip edip istiklal caddesini yasanmaz hale getirdiler..

  istiklal caddesinin tekrar huzurlu ve mutlu günlerine geri dönmesini diliyorum ve dönecek biliyorum..
88 entry daha