şükela:  tümü | bugün
  • bakın burası istiklal derken göğsüm kabarmıyor turistlere karşı. gerçi cazibeli halini bilmiyorum ama eskiler hep daha iyi değil mi?
  • malesef birçok sebebin bir araya gelerek oluşturduğu tablonun nedenleridir.

terör olayları ve sonrasındaki darbe girişimiyle beraber batı'dan gelen turist ve öğrenci sayısı radikal şekilde azaldı. türkiye'yi darbeden sonra terkeden yerleşik yabancı sayısının da oldukça fazla olduğunu ekleyelim. sonuç olarak caddenin farklı kültürlerden gelen karışık yapısı türklere ve ortadoğulu turistlere bırakılmış oldu. halbuki istiklal caddesi'nin kozmopolit yapısı karakteristik niteliklerindendi.

yeni gelen kullanıcı nitelikleri de caddedeki işletmeleri ve dokuyu şekillendirdi. daha doğrusu caddenin ziyaretçisi kitle ne isterse o satılır oldu. kitapçılar, barlar ve gece kulüpleri yerine nargile kafeler, baklavacılar ve arap restoranları açıldı.

bununla beraber yeni şekli kendi hayat tarzıyla uyuşmayan bireyler de istiklal caddesi'ni -haliyle- terketmeye başladı. üniversite öğrencileri ve genç nüfus (özetle caddenin dinamik kesimleri) kadıköy ve beşiktaş'a kayınca da istiklal caddesi iyice yalnızlaşmaya başladı.

yine de pek karamsar değilim ben açıkçası, eninde sonunda bu durumun sonsuza kadar devam edeceğini düşünmüyorum. beyoğlu'nun tarihini incelediğimizde istiklal caddesi ve taksim'in her on senede bir yeni bir kimlik sahibi olduğunu görüyoruz. böyle bir geçişin ardından daha kuvvetli şekilde sahneye döneceğini düşünüyorum. zira dünyanın hiçbir şehrinde istiklal caddesi kadar büyük potansiyele sahip bir cadde daha yok. eh, bizim de istiklal caddesini bırakmaya niyetimiz yok.

konuyla ilgili hürriyet gazetesi'nde ara güler, ilber ortaylı, vedat milor gibi isimlerin katkılarıyla hazırlanan beyoğlu yazı dizisini incelemenizi tavsiye ederim. ben epey beğenmiştim.
  • araps
  • aslında değişen istiklal caddesi değil, istiklal caddesinin dışı. istiklal caddesini özletenler, bellwklerindeki mazi ile özlem duymakta. mazide biriken o zamanlarda avmler 1-2 tane idi, türkiyeyi araplar basmamıştı ve en önemlisi bence insanlar önüne karşısına bakabiliyordu, yani o zikimsonik telefonlara mahkum olmamış, watsapp durumdan instagramdan paylaşmak için değil, içinde bulunduğumuz anın tadını çıkarmaktaydık. vel hasıl sen istiklal değişti dersin, istiklal ise siz der..
  • alnında saç bandı kökleri kanlı tiken tiken saçları olan bir tür tarafından istila edilmiş durumda. ısırılmaktan korkuyor insanlar.
  • en son gittiğimde ortasında pkk marşlarıyla halaylar çekilen (çözüm süreci devam ediyordu), şimdilerde "ehi ehii" diyerek yoldan geçenlere suriyeli kadınların pazarlandığı istiklal caddesi değil mi?

bu dediklerimi arzulayanlar için hala cazip.
  • falafelciler.
  • çok basit. istiklal ve beyoğlu, gezi'yi,umutlanmayı sonra da hayal kırıklığını hatırlatıyor artık.
  • keşke cazibesini kaybeden sadede istiklâl caddesi olsaydı. türkiye'yi yaşanmaz hâle getirdiler. bir tane yaşanılası bir yer yok.
  • rant, bu kadar. orayı ikinci bir bağdat caddesi yapma isteği, yoksa bu kadronun toplumsal mühendislik kasacak bir altyapısı yok. ülke yıllarca fetöcüler tarafından yönetilirken de sadece ihale dağıtıyorlardı. yoksa mebin tüm okullarının internet sitesindeki atatürk köşesi ne ola ki! içerik üretecek kadroları yok. ideolojileri yok.
    sattılar, kiraladılar hepsi bu. buna direnecek bir ferhan şensoy daha bulamazsınız, yani don kişot ya da uzun donlu kişot.

hesabın var mı? giriş yap