şükela:  tümü | bugün
  • adı ne kurtuluş savaşı ne bağımsızlık savaşı ne de başka bir şey olmayan istiklal harbidir. istiklal kelimesi orjinal bir kelimedir ve karşılığı ne kurtuluş ne de bağımsızlık olabilir. istiklal kelimesi yalnızca bir silahlı mücadeleyi değil, siyasi bir sahayı da işaret etmektedir. arapça'da istiklal diye bir kelime biz türkler bunu uydurana kadar olmadığı için, arapçadan geçme bir kelime de değildir.
  • istiklal harbine kasıtlı olarak kurtuluş savaşı demeyi seçen zevatın neden istiklal marşına kurtuluş marşı demediklerinin yegane cevabı, metnin adıyla mukayyet oluşu olsa gerek. metnin adı istiklal marşı olmasa böyle bir teşebbüs olur muydu, onu bilemem. ancak nasıl ki istiklal marşı için başka bir isme lüzum duyulmuyor ise, istiklal harbine de sanki bir şeyden kurtulmuşuz gibi, yahudi emancipation'ını çağrıştırırca kurtuluş savaşı denilemeyeceğini biliyorum.
  • bağımsızlık savaşı demektir.

    kendi istiklal harbi'mizle alakalı olarak mehmet kaplan'ın aşağıdaki beyanı aslında pek vurgulanmayan boyutunu dile getirmekte:

    "hepimiz biliyoruz ki [işte artık hepimiz bilemiyoruz] istiklal savaşı'nı şehir şehir, kasaba kasaba, köy köy, ev ev, düşmanla gırtlak gırtlağa çarpışan isimsiz kahramanlar yapmışlardır." (edebiyatımızın içinden başlıklı kitabı, s. 294).

hesabın var mı? giriş yap