şükela:  tümü | bugün
 • kuvayi milliye hareketiyle başlayan kurtuluş savaşı esnasında vatana ihaneti aza ingirdemek amacıyla kurulan ceza mahkemeleridir.
 • din ve devlet i$lerinin ayri olmasi gerektigini anlamamakta israrli gerizekali surusu ba$ta olmak uzere, $u anki duzeni iclerine sindiremeyen yobazlarin, "ozgurluk olsun ta$tan olsun" diye havlayan ve de solcu gecinen hiyarlarin saldirmak icin oncelikle ba$vurduklari hadise. kurtulus savasi denilen $eyin, onca ihanete ragmen kazanilmasinda en onemli etken.
 • radikal sorunlara, radikal kararlarlar getirmek zorunda olan ve getiren mahkeme. ama demokratikleşme sürecinde istiklal mahkemesi özlemiyle yanıp tutuşabilen kişilerle, kenan evren ile arasında ki on farkı söyleyebilen biri değilim.
 • kurtulus savasi sirasinda ve sonrasinda ozel yasa ile kurulan ve olaganustu yetkiler tasiyan yargi organi.
 • gezici olarak varolmu$ yargi organi .
 • kurulduğu zamanın şartlarına uygun hareket etmiş olması verdiği kararların hukuk dışı olmasına engel olamayacak yargı organı.bu kararlardan en bilineni ve en fecisi;sanigin idamina yargilamanin devamina şeklinde verilmiş karardır.
 • yanarım da bu ülkede istiklal mahkemeleri gibi bir konuyu emine şenlikoğlu gibi bir kişinin kulaktan dolma bilgilerle toktamış ateş gibi bir kemalistle tartıştığına yanarım. yok muydu bir yiğit kişi ki mevzubahis meseleyi aslanlar gibi, cengaverce tartışsın. toktamış kişisini itin kıçına sokup sokup çıkarsın. ama nerde, ne gezer. çünkü konu alengirli.
  ben esad erbili hazretleri'nin acaibul garaib bir nedenle ipe gönderilmesinin hangi akla hizmet olduğunu anneannemin ağzından değil de bir başka ehil kişinin ağzından dinlemek isterdim doğrusu. istiklal mahkemeleri 1939'da kaldırıldığı iddia edilse de en son kurbanlarını 80'de verdi diye bilirim. netekim paşa bir söyleşisinde şöyle demişti mehmet ali birand'a "haksızlık olmasın diye bir onlardan bir de diğerlerinden astık."
  rejimi koruma güdüsüyle harekete geçen bu tuhaf cumhuriyet refleksi kaç 30 bin can aldı acaba diye sorulması gerekir.
 • mesela parti kapatmaya çalışan tipler var şu kalın çerçeveli siyah gözlüklü bir herif sabin kanadoğlu muydu neydi ne zaman o adamı görsem tüylerim diken diken olur aklıma o dönemleri getiren bir yüz felci var adamda. "..değil kapatma asarım ben adamı, asarım mna koyim.." diye höyküren bir ifade var. istiklal mahkemelerinin yargıçlarını andıran bir dayılık, kendi başınalık, rejimi sırtlanma cüreti var.
  sonra şunun altını çizmek gerekiyor istiklal savaşını kazanan ruhu, kuvayı milliye ruhunu istiklal mahkemeleri değil astıkları erenler motive etti. çanakkaleyi sırtında taşıdığı 250 kiloluk gülle ile kruvaze batırarak çanakkale geçilmez yapan seyyid çavuşları onore eden bu manevi gücü, o kutlu şehitler ve gaziler bu manevi mimarlardan aldı.
  hitler'in ari ırk yaratmaya çalışırken ki despotluğu ve zulmünden, örijenik bir idea ile kurduğu kamplardan hiç bir farkı olmayan bu mahkemelerin masaya yatırılma zamanı çoktan geldi de geçiyor.