şükela:  tümü | bugün
  • arap ezgileri eşliğinde okunmalıdır. böylelikle put gibi dikilmez, köçek gibi kıvırırız.
  • adam ölmeden ülkede yer edinmiş her şeyi değiştirme peşinde... taksim meydanı’ndan çamlıca’ya, ders kitaplarından istiklal marşına her şeyi ama her şeyi değiştirmek istiyor. öyle bir egosu var ki ileride öldükten sonra unutulmayıp anılsın, bütün derdi bu... işin özü bunların hepsi atatürk’ün yerine geçme çabası... ama nafile... mesela taksim meydanını değiştirdi ama övgüden çok küfür yiyor insanlardan ve yemeye de devam edecek... lütfen biri şuna 20 yıl ülke yönetip sağı solu değiştirerek, devleti cemaatlere peşkeş çekerek ve ülkeyi yok yere savaşa sokarak atatürk’ün yerini alamayacağını anlatsın. öyle kolay değil o işler.
  • ilk bestesi ali rıfat çağatay bey tarafından yapılıp 1924'ten 1930'a kadar kullanılmıştır. fakat 1930'lu yılların ilk yarısında başlayan batılılaşma politikasına uyum gereği yapılan tartışmalar (asla yalnızca atatürk üzerinden yürütülmemiştir.) sonucunda beste osman zeki üngör bey tarafından son halini almıştır.

işin üzücü tarafı, bugün tüm millet tarafından kanıksanmış olan bu beste "tartışılır" hale getirildiyse, bunun niyeti kötüdür. bunun niyeti, milli birliği ve ortak bir değeri yıkmak ve yok etmektir.
  • küfür edeceğim kusura bakmayın.

amına koyduğum liboşları yine yavaş yavaş inlerinden çıkmaya başlamış, "değişimden korkmayın" "statüko" falan diye mızmızlanmaya başlamışlar. prozodi hatası varmış. eurovision'a şarkı mı yolluyorsun gevşek! türk sanat müziğin senin bu "hata" dediğin yöntemle dolu.
    her şeyin uyumlu, 100 yıllık marşın mı ahengi bozdu?

al sana aruz veznine uyarlanmış istiklal marşı çok beğendiysen sen böyle oku.
    http://www.ozanyarman.com/…iklaldroz_irkima_ile.mp3

bu memleketin sizden öğrenecek tek bir zerre değeri yoktur. değer öğrenecekseniz statükodan öğreneceksiniz.
  • "yok artık" dedirten tayyip erdoğan imasıdır.

beste ile güfte birbirini tutmasa da bu marş mükemmel bir marştır. bir çok yabancı arkadaşım bile ne kadar güzel olduğunu söylemiştir. evet "laaardaaa yüüüzeeen alsancaaaak" şeklinde seviyoruz biz bu marşı.
  • tabii lan.. türkiye'nin adını yeni türkiye yaptınız, istiklal marşı'nın adını da yeni istiklal marşı yaparsınız. ne olacak yani. hiç..
  • öncelikle istiklal marşı'nın bestesi ile sözleri arasında prozodi hatası olduğunu kabul ederek başlayıp işin aslına bakarsak, mevcut beste kabul edildiği sırada mehmet akif ersoy hayattaydı ve ben kendisinin "bu beste benim yazdığım sözlere uydu mu hiç?" dediğini okumadım ve duymadım. o dönemde atatürk de dahil devlet insanlarının da bu besteyi dinlediklerini ve "larda yüzen al sancak olur mu hiç?" demediklerini düşünürsek acaba müziğin epik karakterini onayladıklarını düşünmemiz yanlış olur mu?

bugün bir iktidar besteyi değiştirirse yarın başka bir iktidar bugünleri örnek göstererek 9. kıtadan başlayarak sözlerin sadeleştirilmesini savunur, öteki "araya şunu da ekleyelim" der, günün birinde bir bakmışsınız bir başka iktidar "aslında bayrak da" demeye başlamış. bu görüşlerin hiçbirinin olasılığını dışlayıp da "türkiye'de şunu yapamazlar" demeyin, devletin temel değerleri ile oynanabileceğine örnek teşkil ettiğinizde tarihin bu örneği nerelere çekeceğini bilemezsiniz. bu başlıkta bile marşın atatürk hayattayken kabul edildiğini düşünmeden "laik bir ülkenin istiklal marşında şu sözler olmamalı" demeye başlamış gerizekalılar var.

kaldı ki diyelim ki beste değişti ve beğenmeyenler eski usul okumaya devam ettiler. ne yapacaksınız? insanları istiklal marşı okudukları için hapse mi atacaksınız?

"allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın."
  • marşın değiştirilmesine destek veren "yetmez ama evet" solcuları bestenin fazıl say tarafından yapılabileceğini, sözlerinden de dini söylemlerin çıkarılabileceğini söylemiş. rte'nin bu konuda iyi niyetli olduğuna inananlara uğur ışılak'tan dombıra besteli milli marş müstahaktır.
  • yahu herkes tutturmuş yok prozodi yok bestesiyle güftesi tutmuyor bilmemne.. iyi ki bi prozodi kelimesini duydunuz yahu. prozodi de prozodi, allah allah.

ekleme 1: prozodi konusuna değinmeyi unutmuşum. istiklal marşı'nda 'larda yüzen al sancak' diye bahsedilen prozodi hataları sanıldığı kadar yoktur. kendi kafanıza göre kelime ortalarında değil de, bestenin yazıldığı gibi cümle başlarında nefes alarak seslendirmeyi dener iseniz bunu farkedebilirsiniz. eğer doğru ve olması gerektiği şekilde seslendirir iseniz o sandığınız 'prozodi' hatalarının tamamen seslendirenin yanlışlıkları olduğunu anlayabilirsiniz. prozodide çok iyi bir iş çıkarılmış diyemem tabii fakat dediğim gibi 'sandığımız hatalar' aslında hata değiller. sadece hece üzerinden yazılan besteleri seslendirmeyi anlayabilmiş değiliz.

istiklal marşı'nın bestesi kötü bir beste değil, marş kurallarına uyan, alanının özelliklerinin güzel örneklerini taşıyan başarılı ve 'marş' hissiyatını iyi şekilde veren bir bestedir.

istiklal marş'ı bir marştır, örnek olarak a.b.d.'nin korkma sönmez'i istiklal marş'ı kadar 'marş' özellikleri taşımaz, zira bulgaristan'ınki de aynı şekilde. bu nedenle istiklal marşı'nı değerlendirebilmek için 'bestesiyle güftesi uymuyor yeaa xd' seviyesinde olmak yetmez, marş dediğimiz beste türünün özelliklerini bilmek gerekir.

peki nedir bu özellikler?

1- 2/2 tartımı ile yazılırlar. 2/ 2 tartım nedir peki? ne bileyim arkadaş git öğren, madem her şey hakkında bir fikrin var, bu da eksik kalmasın.

istiklal marşı bu tartımın özelliklerini güzel olarak aktarır. topluluklara hareket katacak, coşku verecek ve birlik duygusunu iyi aktarabilecek bir tartımı, başarılı bir şekilde uygular.

şu noktaya da değineyim, ismet özel diyenler var ciddi ciddi.. yahu çağrı film müziği'ni ülkeye soundtrack olarak mı atayalım yani, bu mudur? e ben de interstellar film müziklerini seviyorum, onu milli marş yapalım madem, hem prestijimiz artar.. kaldı ki film müzikleri, bir topluluğa birlik duygusu vermez, coşku vermez, veremez zira ülkelerin bağımsızlık bestelerine 'milli marş' denmesinin bir sebebi var, bu da 'marş' türündeki bestelerin her daim bir topluluğa hitap etmek için yazılmalarıdır. marş kelimesine yabancılaştım yahu..

2- birden fazla climax noktası bulunur. hadi seni 2 sene kompozisyon okumaktan kurtarayım da ben bahsedeyim bundan, yarın öbürgün 'ehüehü climax yok onda bi kere yeaa' dersin de prim yaparsın işine yarar belki.

climax: bir kompozisyon içinde, coşku ve tatmin yaratacak şekilde konulan, bestenin notasal olarak vardığı en yüksek notadır.

örnek olarak istiklal marşı'nda 'dir o benim milletimindir ancak' taki 'dir' kısmına denk gelen kısım, istiklal marşı'nın 'climax' yani 'doruk' noktasıdır. dir ne yea hahah off boş konuşma abi bestesiyle güftesi uymuyor işte yea tabii ki de değişsin banane climaxten öff..

3- istiklal marşı'nın melodik aralıkları iyi ve dikkatlice yazılmıştır. melodik aralık nedir? bir melodinin, birbirini takip eden notalar arasındaki aralık dizinidir.

bir müzikal gam 7 notadan oluşur, 1 2 3 4 5 6 7. bunlar bu gamın dereceleridir. bir melodi yazar iken, birbirini takip eden notaların birbirine uyan ve güzel tınlayan aralıklarda olmasına dikkat edilir. yani öyle 'dur ya vatan aşkı ile doldum hemen şuracıkta bir marş yakayım, ses veriyorum korkmaa 1- 2' bakış açısıyla bestelenmez marşlar. senelerce kompozisyon teknikleri okumuş, bir besteye ilhamsal olduğu kadar teknik olarak da bakabilen, meseleyi içselleştirmiş kişiler tarafından, kurallara dikkat ederek yazılır.

şimdi tam da bu nedenle 'beste dandik yeaa' diyen adam tam olarak neye dayanarak bunu söylüyor anlamış değilim. osman zeki üngör'ün 'dandik beste yapmak' gibi bir olanağı yok arkadaşım. bahsi konu kişi öyle sokaktan geçen turkrock.biz üyesi değil. osman zeki üngör o adam. bir gecede bütün yeteneğini kaybetse ve de o günden sonra bestelerini sadece elinde kalan teorik ve pratik bilgiler ile yapmak zorunda kalsa, ortalama bir besteci olarak hayatına devam edebilecek bir adam. yani dolu bir adam. beste dandikmiş..

'beste dandik' nedir yahu, bir beste kuralları takip etmez, bilgisizlikten ötürü içerisinde bariz hatalar barındırır, uyumsuz aralıklar ile kulak tırmalar anlarım fakat bütün kurallara uyan bir beste 'dandik' olamaz, binaenaleyh dandik beste diye bir şey yoktur, eski sevgilin beste'ye falan mı darıldın da sallıyorsun anlamadım ki..

son olarak 'yeaa ama herkes okuyamaz ki' diyen arkadaşların argümanına değinmek istiyorum. arkadaşım, insanların genelinin ses aralığı 2 oktavdır. koro müzikleri başta olmak üzere, vokal içeren marş kompozisyonları, hedefteki vokal partüsyonu için yazılırken, bunu seslendirmesi gereken kişiler göze alınıp, 1.5 oktav'ı, yerine göre de 2 oktavı geçmeyecek şekilde yazılır. yani öyle bestecinin, örneğimizle ilgili olarak osman zeki üngör'ün kafasına göre 'ya 7 milyar insan var abii yazıyorum ben 3 oktav işte elbet vardır okuyabilecek birileri, cem adrian 7 oktavmış mesela yeaa, ayrıca o gaymiş' diyerek yazılmaz. istiklal marşı'nı kendi ses aralığına göre okuyamayacak insan yoktur. en güzel de ilköğretim çağındaki çocuklar okur zira sesleri hem ipeksidir, hem de perdenin yüksek noktalarındadır, bu sayede climax'leri tam manasıyla verebilirler.

mesela benim sesim bas bariton bir ses (koro müziğinde bas ses) mi 2 (e2- g4) sol 4 aralığında, yani fazladan bir kaç notam bile kalıyor istiklal marşı'nı söyleyebilmek için. erkeklerin genelinin sesi ise bariton, yani genelde si 2, si 4 (b2- b4) aralığındadır, onlar da rahatlıkla söyler zira dediğim gibi, vokal partüsyonlarında 2 oktav aralığının tamamının kullanılması, sanatçılar için yazılmış olsa bile sıradışı bir durumdur. yani 'öff herkes okuyamaz yeaa xd' deme, herkes okuyabilir bu besteyi, kaldı ki istiklal marşı bir uzun hava değildir, 'okunmaz', seslendirilir.

sonuç olarak, istiklal marşı türkiye dışında da beğenilen, başarılı ve türünün nadide bir örneği olan bir marştır. değişmesinin teklif edilmesi saçmadır. kötü niyetlilikten başka bir şey değildir.
  • kusura bakmayın da, amına koyayım arap hayranlığınızın. adam çıkmış ulusal marşı taleal bedru aleyna bestesiyle okumuş, doğrusu budur diye ahkam kesiyor üstüne. elinde tuzlukla atlamış siyasal islamın köpekleri hemen. istiklal marşının bestesi tüm ulusal marşlar arasında ilk üç içerisinde, belki de en iyisidir.

yoklama yapıyorlar, tepki ölçüyorlar. tepkinizi koyun.

türk'ün istiklal marşı cihatçı soysuzların ilahilerine çevrilemez.